Jak pečovat o rostliny v truhlíku během léta, aby dlouho kvetly

27. 6. 2022

Rostliny v truhlíku začátkem léta bohatě kvetou. Díky naší péči budou dělat pa­rádu až do konce sezony. Základem je pravidelná zálivka.

Některé druhy, jako jsou třeba petúnie, nám odpustí, když na ně zapomeneme, a několik hodin po zalití znovu krášlí okno, terasu či balkon. 
Jiné druhy, třeba verbena, sice ta­kovýto prohřešek také snesou, ale většinou již nekvetou tak bohatě.

Ale hlíznatá begonie si takovéto ošetřování nenechá líbit vůbec. Startovní zásoby živin ze substrátu v truhlíku rostliny spotřebují během několika týdnů, pak je musíme pravidelně hnojit.

Rostliny v truhlíku: Letničky Calibrachoa

Odrůda letničky Calibrachoa s příznačným názvem Red Star

Listy a květy potřebují živiny: fosfor a draslík

Rostliny
 potřebují k vytváření dalších listů a květů v tomto období především dva prvky, a to fosfor a draslík. Optimálním hnoji­vem jsou proto hnojiva určená na květ a plod. Běžná dávka práškového hnojiva je jeden gram na litr při hnojivé zálivce 2x týdně. Nikdy nehnojíme povadlé rostliny.

  • V době největšího růstu můžeme hnojivou dávku zvýšit až na 2 g 
na litr.

Kdy rostliny v truhlíku sestřihnout

Když vidíme, že rostlinám v truhlíku nebo jiné nádobě dochází v druhé polovině léta dech, můžeme se pokusit o je­jich záchranu sestřižením. Rostliny zkrátíme na výšku zhruba 10 cm a opakovaně je přihnojíme. Během 2 týd­nů se většinou začnou tvořit nové výhony a truhlík znovu rozkvete.

Calibrachoa

Calibrachoa v závěsu

V průběhu vegetace kontrolujeme výskyt škůdců a chorob a včas na jejich přítomnost zareagujeme. Když se ně­který druh v truhlíku začne rozrůstat na úkor ostatních, tak ho musíme umravnit zahradnickými nůžkami.

V červenci a srpnu vysazujeme ocúny

Za červencové připomenutí stojí jistě i krása ocúnů (Colchicum): Nejvhodnější období pro jejich výsadbu nastává koncem července a trvá do polovina srpna.

Tato zajímavá cibulovina vykvétá bez listů na podzim. V té době je to jeden z mála druhů, které kvetou, a tak málokdo přehlédne jeho fialové či bílé květy. Nejatraktivnější jsou plnokvěté kultivary. 
Vysazujeme je do větších skalek, na okraj trvalkových záhonů, do trávníků či na okraje křovin.

Ocúny zdobí podzimní zahradu

Zdobný ocún je prudce jedovatá bylina; foto Shutterstock

Ocúny dobře snášejí jak plné slunce, tak mírný polostín. Svědčí jim hluboké, humózní, středně těžké půdy s dostat­kem živin, které vylepšíme kompostem. Hloubka výsadby je 10–20 cm, podle vzrůstnosti kultivaru. Po výsadbě vydatně zaléváme.

Na stanovišti ponecháváme ocúny více let. Kaž­doročně je však přihnojujeme. Samovolně se rozmnožují dceřinými hlízami. Když trs příliš zhoustne, rostlinu přesadíme.
Sklízet můžeme hlízy po odumření listů. Po mírném osušení je do nové výsadby skladujeme při teplotě 20 °C. Celá rostlina ocúnu obsahuje jedo­vatý alkaloid kolchicin.

Foto autor a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

15. 7. 2024

Průklest třešně: letní výchovný řez, nebo jarní zmlazení?

Třešně nevyžadují velký a pravidelný řez, ale je dobré držet jejich tvar nižší, abychom neměli problémy se sklizní. Jejich korunky jsou řidší a plodí na dvouletém a starším dřevě z tzv. kyticových pupenů.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x