Stellary; velmi rychle se rozvíjející skupina pelargonií
3. 7. 2023Díky šlechtění jsou stellary, česky hvězdicovité pelargonie, poměrně novou, přesto značně vyhledávanou odrůdou milovníků balkonových květin.
Rostliny v truhlíku začátkem léta bohatě kvetou. Díky naší péči budou dělat parádu až do konce sezony. Základem je pravidelná zálivka.
Některé druhy, jako jsou třeba petúnie, nám odpustí, když na ně zapomeneme, a několik hodin po zalití znovu krášlí okno, terasu či balkon. Jiné druhy, třeba verbena, sice takovýto prohřešek také snesou, ale většinou již nekvetou tak bohatě.
Ale hlíznatá begonie si takovéto ošetřování nenechá líbit vůbec. Startovní zásoby živin ze substrátu v truhlíku rostliny spotřebují během několika týdnů, pak je musíme pravidelně hnojit.
Rostliny potřebují k vytváření dalších listů a květů v tomto období především dva prvky, a to fosfor a draslík. Optimálním hnojivem jsou proto hnojiva určená na květ a plod. Běžná dávka práškového hnojiva je jeden gram na litr při hnojivé zálivce 2x týdně. Nikdy nehnojíme povadlé rostliny.
Když vidíme, že rostlinám v truhlíku nebo jiné nádobě dochází v druhé polovině léta dech, můžeme se pokusit o jejich záchranu sestřižením. Rostliny zkrátíme na výšku zhruba 10 cm a opakovaně je přihnojíme. Během 2 týdnů se většinou začnou tvořit nové výhony a truhlík znovu rozkvete.
V průběhu vegetace kontrolujeme výskyt škůdců a chorob a včas na jejich přítomnost zareagujeme. Když se některý druh v truhlíku začne rozrůstat na úkor ostatních, tak ho musíme umravnit zahradnickými nůžkami.
Za červencové připomenutí stojí jistě i krása ocúnů (Colchicum): Nejvhodnější období pro jejich výsadbu nastává koncem července a trvá do polovina srpna.
Tato zajímavá cibulovina vykvétá bez listů na podzim. V té době je to jeden z mála druhů, které kvetou, a tak málokdo přehlédne jeho fialové či bílé květy. Nejatraktivnější jsou plnokvěté kultivary. Vysazujeme je do větších skalek, na okraj trvalkových záhonů, do trávníků či na okraje křovin.
Ocúny dobře snášejí jak plné slunce, tak mírný polostín. Svědčí jim hluboké, humózní, středně těžké půdy s dostatkem živin, které vylepšíme kompostem. Hloubka výsadby je 10–20 cm, podle vzrůstnosti kultivaru. Po výsadbě vydatně zaléváme.
Na stanovišti ponecháváme ocúny více let. Každoročně je však přihnojujeme. Samovolně se rozmnožují dceřinými hlízami. Když trs příliš zhoustne, rostlinu přesadíme. Sklízet můžeme hlízy po odumření listů. Po mírném osušení je do nové výsadby skladujeme při teplotě 20 °C. Celá rostlina ocúnu obsahuje jedovatý alkaloid kolchicin.
Foto autor a Shutterstock
Poměrně velkému zimnímu nedostatku světla, které je důležitým růstovým a vývojovým faktorem pro řadu pokojových rostlin, přizpůsobíme především zálivku.