Ďábelsky barevné petúnie dají zahradě živost

13. 1. 2022

Také se vám stalo, že vás uchvátily petúnie s neobvyklou barvou květů, ale semena dané novinky jste nenalezli v žádné nabídce semenářské firmy?

Důvod je prostý. Velká část sortimentu se totiž množí řízky. Nejen převislé odrůdy, jak bylo zvykem, ale i celá řada dalších.

Vegetativně snadno a rychle

Před dvaceti lety se na trhu začala objevovat celá řada nových květin vhodných především pro výsadby do truhlíků – minipetúnie (Calibrachoa), paprskovka (Osteostermum), dvouzubec (Bidens), bacopa (Bacopa). Tedy druhy, které se množily vegetativně pomocí řízků. Proto byl o tyto novinky zájem. Díky tomu rychle vyrostla, především v Holandsku a Německu, celá řada firem, které se specializovaly na řízkované květiny.

Tyto firmy mají matečnice v optimálních geografických podmínkách, například v Izraeli nebo na Kanárských ostrovech. Řízky do Evropy dorazí letecky a zde během 2–3 týdnů zakoření. Protože firmy chtěly stále zvyšovat tržby, začaly se poohlížet i po druzích, které se množí tradičně semeny, jako jsou například petúnie.

  • Vegetativní množení přináší některé nevýhody, především množnost šíření virových chorob. Současně ale umožňuje velmi rychlou obměnu sortimentu.

Řízkování – jednodušší cesta šlechtění

Vyšlechtění hybridní odrůdy množené semeny trvá šlechtitelům 6–8 let. Zatím co vhodné rostliny, které se mohou rozmnožovat řízkováním jako nové odrůdy, může trvat i jen 2 roky. Šlechtitelé zde nemusí řešit vyrovnanost linií, kombinační schopnost atd. Řízkovaná odrůda musí být jen atraktivní, dobře růst a mít dobrý množitelský koeficient, tedy dobře se řízkovat. Proto jsme svědky úplné revoluce v barevném rozsahu květů petúnií.

Petúnie Sanguna Twirl Purple

Sanguna Twirl Purple; foto J.Černý

Atraktivní druhy petúnií

Odrůda Surfinia Green Edge Purple je na trhu již několik let. Má fialový květ se zeleným okrajem. Tato neobvyklá barevná kombinace jde proti zažitým představám, že květ nemá mít zelenou barvu. Výsledná kombinace je však víc než zajímavá.

Petúnie Surfinia Green Enge Purple

Surfinia Green Enge Purple

Odrůda Night Sky je poměrně mladou novinkou. Její květy vypadají jako obloha plná hvězd – na tmavě modrém květu jsou drobné nepravidelné skvrny. Hodí se do květináčů a závěsných nádob. Pro svoji ojedinělou nepravidelnou kresbu květů získala prestižní cenu FleuroStar.

Petúnie Night Sky

Night Sky má květy jako oblohu plnou hvězd; foto J. Černý

Ve skupině Amore najdeme také polopřevislé petúnie s květem o průměru 6–8 cm. Bohatě kvetoucí rostliny jsou ideální do truhlíků a závěsných nádob. Kresba v květu vytváří nápadně zbarvenou hvězdu.

Amore Fiesta má žlutý květ v kombinaci s tmavě bordó, Amore Joy je tmavě růžovobílá, Amore Mio zase bílorůžová a poslední ze skupiny Amore Qqueen of  Hearts má barvu žlutorůžovou.

Rostliny jsou velmi košaté, tedy ideální do květináčů a menších truhlíků. Některé odrůdy mohou pro profesionálního šlechtitele vypadat jako šlechtitelský polotovar. Příkladem může být odrůda Pet Boom. Její květ je žlutorůžový a na rostlině nenaleznete snad dva stejné. Když se na ní podíváme, neubráníme se úsměvu. Proto asi zaujala milovníky květin. Podobná je i Ray Sunflower, žlutočerná hvězdička s maximální představitelnou proměnlivostí kresby květu.

Je tedy skutečně z čeho vybírat. Vkus se rychle mění. Ještě před několika lety byly populární fialovomodré jakoby kovové odstíny. Dnes jsou tyto barevné odstíny již v menšině. Většina řízkovaných odrůd je licenčně chráněna. Když je chce zahradnický podnik pěstovat, musí zaplatit licenční poplatek, jehož část se vrátí ke šlechtiteli odrůdy.

Petúnie řízkované nebo ze semen?

Řízkované odrůdy nenahradily a asi ani v budoucnosti nenahradí odrůdy množené semenem. Proč se tak nestalo ?Rostliny vypěstované ze semene mají lepší kořenový systém, a proto jsou odolnější na horších stanovištích. Jsou také levnější. Řízkované odrůdy však dokáží milovníkům květin nabídnout neokoukanou plejádu barev a tvarů květu.

Když jim vytvoříme dobré podmínky pro růst, můžeme se kochat jejich barevnou rozmanitostí.

Je ale dobré nepodceňovat kvalitní substrát. Typ označovaný jako „pro surfinie“ je tou nejlepší volbou. Řízkované odrůdy totiž často trpí chlorózou, která se projevuje světle žlutou barvou mladých listů. Ta je způsobena nedostatkem železa a manganu přístupného pro rostliny. Tyto substráty jsou těmito prvky obohaceny. Opatrně musíme i se zálivkou, zvláště za chladného počasí.

Ať už petúnie řízkovaná nebo ze semene, jde o spolehlivou letničkou, která nás bude těšit svými barevnými květy až do podzimu.

 Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x