Skryjte truhlík pod milion zvonků letničky Calibrachoa

23. 5. 2022

Novodobá historie letničky Calibrachoa začíná vyšlechtěním v roce 1993. Výchozí materiál pocházel z expedic do Severní a Jižní Ameriky.

Traduje se, že badatelé jednoho dne objevili na samém okraji strmé skály malou rostlinu, která byla doslova obsypána drobnými růžovými květy podobnými květům petúnie. Opatrně z rostliny odebrali řízek. Právě tato rostlina se stala základem dnešních kultivarů.

Letničky Calibrachoa

Odrůda letničky Calibrachoa s příznačným názvem Red Star

Příliš malé květy a chybějící semeník

Calibrachoa botanici popsali již před řadou let, ale pro zahradníky a šlechtitele nebyla atraktivní. Měla malé květy, podstatně menší než petúnie, a prakticky nevytvářela semena. To je pro semenářské firmy nepřekonatelná nectnost, ale pro pěstitele velká výhoda: Rostliny kvetou naplno, protože nemusí šetřit energii pro tvorbu semeníku.

Minipetúnie s miliony zvonků

Od petúnií se liší Calibrachoa počtem chromozomů, z toho důvodu se nedají tyto dva druhy mezi sebou křížit. Šlechtitelé tedy museli začít od nuly a vyjít z botanických druhů. Cílem bylo vybrat kompaktní, košaté a rané rostliny s množstvím květů, které se nezavírají, ani když se slunce schová za mraky.

To se podařilo a na trh přišly první dvě odrůdy, Million Bells Upright Blue a Million Bells Upright Pink. Proto se také můžeme někdy v zahradnictví setkat s označením Million Bells nebo minipetúnie místo jména Calibrachoa.

Většina odrůd se množí řízkováním a vyšlechtění nové odrůdy trvá poměrně krátkou dobu, 2–3 roky. V sortimentu nalezneme celou řadu atraktivních odrůd, které se rychle obměňují. Někdy se stejný materiál prodává z komerčních důvodů i pod několika jmény.

Rozmanité barvy a velikost květů

Barevná škála květů se už rozšířila snad o všechny existující možnosti. Žlutá, oranžová, dvoubarevné jsou v sortimentu běžnou záležitostí. Klasické odrůdy nabízejí jednoduchý květ o velikosti 3–4 cm. Atraktivní jsou plnokvěté novinky nebo květy s  žilkováním z tmavší nervatury. Samostatnou kapitolou jsou převislé odrůdy.

Calibrachoa v závěsu

Calibrachoa umí skrýt závěsný truhlík

Letničky Calibrachoa množíme řízkováním

Prakticky všechny odrůdy se množí vegetativně – řízkováním. Velké zahradnické podniky nakupují řízky vypěstované v optimálních podmínkách například v Izraeli či na Tenerife.

V malém plastovém sáčku je sto řízků, které během tří týdnů po zasazení do substrátu papírového sadbovače (paperpotu) zakoření. Poté rostlinu přesadíme do květináčku s průměrem 10 cm. Za měsíc kvete.

Řízek nesmí při zakořeňování zvadnout, jinak nevytvoří kořeny.

Calibrachoa velmi dobře koření také v domácích podmínkách. První týden však musíme zajistit kořenícím řízkům 100% vzdušnou vlhkost a teplotu 22 °C.

Pěstitele musíme upozornit, že většina komerčních odrůd je patentově chráněna. Jedinou skupinou, která se množí semeny, je Kabloom. Tu na trh uvedla americká firma PanAmerican Seed teprve v roce 2014. Barevná škála zaostává za řízkovanými odrůdami. Navíc cena osiva je i pro profesionální pěstitele příliš vysoká.

  • Pro milovníky květin je nejjednodušší cestou k pěkným rostlinám nákup sazenic v zahradnické prodejně.
Calibrachoa Chameleon Double Pink Yellow

Calibrachoa Chameleon Double Pink Yellow

Vysazovat můžeme od dubna, rostliny vydrží i mírný pokles teplot a chladnější noci. Pokud by ale hrozil pokles teplot pod bod mrazu, je vhodné je přikrýt netkanou textilií, aby nenamrzly. Nebo jednoduše truhlík na noc uklidit do domu.

  • Calibrachoa vysazujeme na přímé slunce nebo i do polostínu, ideální jsou místa, která rostliny chrání před deštěm a silným větrem.

Různobarevné sesadby

Hitem posledních dvou let se staly tři různobarevné sazenice v jednom květináči. Takovýto mix je velmi efektní, zvláště když zvolíme kontrastní barvy, jako jsou červená, žlutá atd.

Calibrachoa je výbornou květinou do sesazovaných truhlíků a nádob. Neutlačuje ostatní druhy, ale na druhou stranu se umí prosadit. Její výhodou je, že potřebuje minimální údržbu.

Letničky Calibrachoa 3 v 1

Calibrachoa v barevném stylu tři v jednom

Letničky Calibrachoa jsou náročné na výživu

Důležitý je výběr vhodného substrátu. Volíme typ určený pro surfinie, který má zvýšený obsah železa a manganu. Pokud mají rostliny nedostatek železa, trpí chlorózou. Projevuje se světle zelenou až žlutou barvou mladých listů.

  • Týden po vysazení začneme hnojit 1x, později 2x týdně hnojivem s vyšším obsahem dusíku, například modrým Kristalonem.
  • Od poloviny června, kdy už jsou rostliny v plném květu, změníme hnojivo za typ květ a plod, tedy s vyšším obsahem draslíku a fosforu.

Mohutné rostliny hnojíme dvakrát týdně. Při příchodu chladných dní na konci léta omezíme zálivku. Rostliny jsou náchylné na přelití při nízkých teplotách, které způsobí poškození kořenů.

Can-Can Rose letničky Calibrachoa

Růže kankán, další z názvů pestrých kultivarů minipetúnie: Can-Can Rose

  • Tip: Použití samozavlažovacího truhlíku pro calibrachou je dobrá volba. V období chladného a vlhkého počasí však snižte hladinu vody v zásobníku, nebo ji zcela vylijte. To je nejlepší cesta k zachování zdravých kořenů.

Calibrachoa za sebou sice nemá staletou historii, ale už za první desítky let existence si pro své výborné vlastnosti vydobyla významné místo na trhu. Je neokoukaná, bohatě kvete. V sesazovaném truhlíku je nepřehlédnutelná. Když si na tuto květinu vzpomenete při nákupu jarní květinové sadby, odvděčí se vám, jak napovídá název Million Bells, miliony drobných květů ve tvaru zvonečku.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x