Jak snadné je pěstovat oblíbené macešky z vlastního výsevu?

16. 8. 2021

Macešky se poměrně snadno pěstují ze semene. Letní výsevy jsou určeny pro podzimní nebo jarní výsadbu. K té jarní je třeba plánovat i způsob přezimování.

Pěstování, použití i sortiment macešek se ve srovnání se zahradnickou praxí v minulém století podstatně liší. Byli jsme zvyklí macešky vysévat v červenci do pařeniště, přepíchat je a koncem srpna vysadit na záhon. Do podzimu rostliny začaly kvést, přečkaly zimní mrazy a v kvetení pokračovaly v předjaří. Zahradnictví prodávala sazenice vyryté z pařníku jen s balem.

Maceška odrůdy Sorbet Frosty Rain F1

Odrůda drobnokvětých macešek (Viola cornuta) ze skupiny Sorbet F1: Frosty Rain

Dnešní milovníci květin jsou náročnější. Nechtějí se smířit s tím, že po zimě je listová plocha rostlin poškozená přezimováním a maceškám trvá několik týdnů, než začnou plně kvést.

Proto se macešky dnes vysazují především v předjaří ze sadby, která byla vypěstována v temperovaném skleníku. Sazenice je v květináči, kompaktní rostlina má nepoškozené listy, mohutný kořenový systém a několik květů. Po vysazení do mísy či na záhon nepřetržitě kvetou až do června.

To, zda budou macešky vysazeny na podzim nebo na jaře, se promítá do termínu letního výsevu.

Macešky pro podzimní výsadbu

Vyséváme koncem června a během července. Problémem prvních letních výsevních termínů bývá vysoká teplota. Výsevní misku umístíme do stínu na chladnější místo, abychom snížili riziko přeschnutí. I jediná zapomenutá zálivka může pokazit klíčivost osiva. Dobrou prevencí je zasypat semena vermikulitem. Ten vytváří optimální podmínky pro rychlé klíčení a výsev není tak náchylný k přeschnutí.

Srpnový výsev pro jarní výsadbu

Vzešlé rostlinky přepícháme a později nasadíme do květináčů o průměru 8 cm. Do substrátu je dobré přidat dlouhodobě působící hnojivo.

Když se pro výsadbu na jaře rozhodneme pěstovat odrůdy, které nesnášejí venkovní přezimování, budeme k přezimování potřebovat skleník, ve kterém neklesne teplota pod bod mrazu. Optimální je 2–5 °C.

V lednu, když rostliny začínají růst, udržujeme teplotu 8–10 °C. Teplota by ani za slunných dnů neměla překročit 15 °C, musíme tedy někdy i větrat. Jinak rostliny přerostou.

  • Máme-li k dispozici pouze nevytápěný skleník, můžeme rostliny přikrýt několika vrstvami bílé netkané textilie. Rostliny však musí být před začátkem přezimování dobře prokořeněné a narostlé. Neměly by být na stolech, ale na zemi. Tento způsob přezimování však není tak bezpečný.

Podle počasí začínáme s výsadbou macešek na záhony v březnu či dubnu. Dobře otužené rostliny snesou i krátkodobý pokles teplot několik stupňů pod nulou.

Cool Wave Violet Wing F1,

Převislé macešky ze skupiny Cool Wave F1 jsou mrazuvzdorné, snášejí až –25 °C

Maceška je náročná na výživu. Dobrým zásobením živinami si zajistíme bohaté kvetení a velký květ. Maceška má ráda dostatek světla. Na mírně přistíněném stanovišti však kvete i začátkem léta.

  • Na malé plochy můžeme nasadit macešky v barevné směsi. Na větší a vzdálenější záhony, pozorované z odstupu, doporučujeme spíše jednobarevné odrůdy.

Maceška je první květina, kterou můžeme vysadit po zimě. Její pestré barvy květů jsou příjemnou vzpruhou. Mísa na terase, nebo truhlík za oknem vysázený maceškami nám bude denně připomínat, že jaro tu už bude co nevidět.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

6. 2. 2023

Jak připravit záhon pro děti, které rády zahradničí

Předjaří se hodí pro plánování úprav či oprav zahrady, ať už se týkají zahradních staveb nebo výsadby. Pamatujeme i na děti, které rády pomáhají se zaléváním, sklizní a dalšími činnostmi.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x