Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

26. 4. 2020

Zejména jaro, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obávaným obdobím. Na vině je senná rýma a nadměrná citlivost na pyly.

Příčinou je pyl  lísky, topolu, olše, břízy, habru, vrby, dubu, ořešáku, borovice, smrku a dalších dřevin. Z trvalek pylují hlavně od května traviny a plevele – kopřivy, pelyněk, jitrocel, merlíky, šťovíky, ambrozie.

Pyl z jehličnanů

Také z jehličnanů se na jaře práší; foto Shutterstock

  • Pro alergiky platí, je-li to možné, lépe v okruhu svého domu uvedené rostliny nepěstovat a v kritickém období teplých poledních hodin nevycházet a vzdát se pobytu na zahradě.

Alergické reakce mohou vyvolat i některé intenzivně vonící rostliny na zahradě nebo kytice z nich přinesené domů: jasmín – pustoryl (Philadelphus), lilie bělostná a královská, konvalinka vonná, šeřík, třemdava bílá.

Dictamnus albus

Třemdava bílá; foto Shutterstock

Dotykové alergie

Vznikají kontaktem s rostlinami zejména v jarním období. Alergenní rostliny mají na svém povrchu chlupy nebo žlázky obsahující látky vyvolávající kožní záněty – dermatitidy.

Potravinové alergie

Jejich příčinou je individuální nesnášenlivost především dětí na některé druhy zeleniny (čerstvý křen, cibuli, česnek, rajčata, papriky, okurky a další) nebo ovoce (maliny, jahody, ostružiny, kyselá jablka, peckoviny aj), zejména pokud je nezralé.

  • Alergické účinky těchto plodin se většinou inaktivují povařením.
  • U jahod lze alergickou reakci zmírnit přidáním šlehačky, u jablek a broskvoní jejich oloupáním.
Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

9. 9. 2024

Náš tip: krásné podzimní květy trvalky sasanky japonské

Sasanka japonská (Anemone japonica = A. hupehensis) je krásná na podzim kvetoucí trvalka, asi metr vysoká s jednoduchými nebo i plnými květy velkými v průměru 4 až 5 cm. Většinou v jemných růžových odstínech.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x