Tři čtyři týdny trvá, než na jaře zakoření hlízy begonií

27. 3. 2019

Výhodné je předklíčení begonií a to na sucho při teplotě 15–20 °C, ve tmě. Zhruba po jednom týdnu se na plošší straně hlízy objeví malé puky.

Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme pouhým vmáčknutím do povrchu substrátu. Důležité je dosypání substrátu po obvodu, protože tam se tvoří nové kořeny.

Předklíčené hlízy begonií

Hlízy begonie po vyklíčení; foto Shutterstock

Opatrně mírně zalijeme a přikryjeme sklem nebo fólií pro udržení vyšší vzdušné vlhkosti. Dbáme, aby substrát nepřeschl, ale také ho nepřeléváme.

Misky nebo zakořeňovací bedničky, ponecháme 2 až 3 týdny ve tmě při teplotě 18–20 °C (tma chrání před napadením smutnicemi).

Dále umístíme pěstební nádoby na světlo (vyhneme se riziku úpalu) a po zesílení rostlin a dobrém zakořenění je v dubnu nebo květnu vysadíme do truhlíků. To by měly mít 2–3 pravé listy.

Jako substrát se pro begonie hodí

  • 1 díl rašeliny (listovky)
  • 2 díly kompostové zeminy (substrát pro bramboříky)
  • trochu písku nebo perlitu pro zvýšení propustnosti.

Gladioly probouzíme v dubnu

Od konce března je možné přirychlit hlízy mečíků (Gladiolus). Vybereme velké, zdravé hlízy, které namoříme a narovnáme do mělkých bedniček s 3–4 cm vlhké rašeliny. Mírně je zatlačíme a postačí teplota 15 °C. Narašené vysazujeme na záhon až v druhé polovině května.

Narašené hlízy mečíků

Narašené hlízy gladiol; foto Shutterstock

Rozmnožení bruty

Mnohé hlíznaté i cibulnaté květiny se velmi snadno rozmnožují brutovými hlízkami a cibulkami: mečíky, montbrecie (Crocosmia), tygřice (Tygridia), Gloriosa a další. Je možné je nyní zasadit do pařeniště, kde při dobré péči ty největší vykvetou ještě letos.

Brutové hlízky gladiolů

Brutové hlízky gladiolů připravené k jarní výsadbě; foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 7. 2024

Ostružiník v létě zastřihneme, předčasný obrost zaštípneme

Keře popínavých ostružiníků by neměly být příliš husté. Všechny postranní výhony narostlé na nových výhonech proto už během léta krátíme. Postranní výhony zkracujeme od druhé poloviny června do začátku září za druhým nebo třetím listem.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x