
Vyséváme první letničky: gazánie, begonie, pantoflíčky, otočník
5. 1. 2022Letničky, které vyžadují předpěstovat s velkým předstihem a ve vytápěném skleníku, můžeme nyní vysévat. Patří k nim například gazánie.
Výhodné je předklíčení begonií a to na sucho při teplotě 15–20 °C, ve tmě. Zhruba po jednom týdnu se na plošší straně hlízy objeví malé puky.
Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme pouhým vmáčknutím do povrchu substrátu. Důležité je dosypání substrátu po obvodu, protože tam se tvoří nové kořeny.
Opatrně mírně zalijeme a přikryjeme sklem nebo fólií pro udržení vyšší vzdušné vlhkosti. Dbáme, aby substrát nepřeschl, ale také ho nepřeléváme.
Misky nebo zakořeňovací bedničky, ponecháme 2 až 3 týdny ve tmě při teplotě 18–20 °C (tma chrání před napadením smutnicemi).
Dále umístíme pěstební nádoby na světlo (vyhneme se riziku úpalu) a po zesílení rostlin a dobrém zakořenění je v dubnu nebo květnu vysadíme do truhlíků. To by měly mít 2–3 pravé listy.
Od konce března je možné přirychlit hlízy mečíků (Gladiolus). Vybereme velké, zdravé hlízy, které namoříme a narovnáme do mělkých bedniček s 3–4 cm vlhké rašeliny. Mírně je zatlačíme a postačí teplota 15 °C. Narašené vysazujeme na záhon až v druhé polovině května.
Mnohé hlíznaté i cibulnaté květiny se velmi snadno rozmnožují brutovými hlízkami a cibulkami: mečíky, montbrecie (Crocosmia), tygřice (Tygridia), Gloriosa a další. Je možné je nyní zasadit do pařeniště, kde při dobré péči ty největší vykvetou ještě letos.
V zahrádkářské praxi mají velmi široké využití. Prospívají zdravotnímu stavu a vývoji pěstovaných rostlin a pomáhají i proti škůdcům. Mají i svá rizika.