Tři čtyři týdny trvá, než na jaře zakoření hlízy begonií

27. 3. 2019

Výhodné je předklíčení begonií a to na sucho při teplotě 15–20 °C, ve tmě. Zhruba po jednom týdnu se na plošší straně hlízy objeví malé puky.

Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme pouhým vmáčknutím do povrchu substrátu. Důležité je dosypání substrátu po obvodu, protože tam se tvoří nové kořeny.

Předklíčené hlízy begonií

Hlízy begonie po vyklíčení; foto Shutterstock

Opatrně mírně zalijeme a přikryjeme sklem nebo fólií pro udržení vyšší vzdušné vlhkosti. Dbáme, aby substrát nepřeschl, ale také ho nepřeléváme.

Misky nebo zakořeňovací bedničky, ponecháme 2 až 3 týdny ve tmě při teplotě 18–20 °C (tma chrání před napadením smutnicemi).

Dále umístíme pěstební nádoby na světlo (vyhneme se riziku úpalu) a po zesílení rostlin a dobrém zakořenění je v dubnu nebo květnu vysadíme do truhlíků. To by měly mít 2–3 pravé listy.

Jako substrát se pro begonie hodí

  • 1 díl rašeliny (listovky)
  • 2 díly kompostové zeminy (substrát pro bramboříky)
  • trochu písku nebo perlitu pro zvýšení propustnosti.

Gladioly probouzíme v dubnu

Od konce března je možné přirychlit hlízy mečíků (Gladiolus). Vybereme velké, zdravé hlízy, které namoříme a narovnáme do mělkých bedniček s 3–4 cm vlhké rašeliny. Mírně je zatlačíme a postačí teplota 15 °C. Narašené vysazujeme na záhon až v druhé polovině května.

Narašené hlízy mečíků

Narašené hlízy gladiol; foto Shutterstock

Rozmnožení bruty

Mnohé hlíznaté i cibulnaté květiny se velmi snadno rozmnožují brutovými hlízkami a cibulkami: mečíky, montbrecie (Crocosmia), tygřice (Tygridia), Gloriosa a další. Je možné je nyní zasadit do pařeniště, kde při dobré péči ty největší vykvetou ještě letos.

Brutové hlízky gladiolů

Brutové hlízky gladiolů připravené k jarní výsadbě; foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 2. 2024

Řez révy vinné: na kolik výhonů a oček?

U slabšího řezu budeme mít hroznů sice víc, ale budou drobné s nekvalitními bobulemi. Čím více starého dřeva na keři necháme, tím lépe snáší zimní mrazy. Větší množství starého dřeva vyžadují některé stolní odrůdy a odrůdy náchylné ke sprchávání.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x