Verbeny: pokryvné i převislé letničky, také trvalka

6. 5. 2021

Bohatě kvetoucí verbeny, správně česky sporýše, bývají v barevných katalozích prezentovány, jak bujně rostou a kvetou za okny, jaké mají zářivé květy a jak snadno se pěstují. Mají pravdu.

Vysévat, nebo koupit řízkované rostliny?

Vzhledem k ceně nabývají na významu verbeny pěstované ze semen. Zas takový rozdíl mezi řízkovanými a setými není. Obě skupiny mají stejné určení: Mají zdobit za oknem a ty seté navíc v záhonech. Sortiment se od devadesátých let rozrostl, novinek je dost a dost.

Verbena

Verbeny ze směsi Mamuth

Začínáme od píky čili od semene

Pokud máme dostatek místa za světlým oknem, nebo máme skleník, zimní zahradu, popřípadě jen pařeniště, můžeme vysévat. Semenáčky se lépe ujímají, jsou odolnější k suchu i k houbovým chorobám, zejména při pěstování v záhonech.

Dík nižší ceně nám není na podzim líto je vyhodit, nemoříme se s nimi přes zimu, jako s muškáty. Pokud by se nám mezi semenáči líbily některé tak, že bychom o ně stáli i do dalších let, můžeme je koncem léta vyrýt, vysadit do květináčů a přezimovat. Verbenám stačí teploty nad 5 °C a velmi mírná zálivka.

Sejí se v březnu za okno, ve skleníku, v zimní zahradě. Do pařeništi později. Při teplotách prostředí okolo 20 °C klíčí zhruba za dva až tři týdny. Postupně se přepichují do plochých nádob, přesazují do kelímků a sadbovačů tak, abychom je mohli po 15. květnu vysadit na záhon, do truhlíku, asi 20–25 cm od sebe. V truhlíku 40 cm dlouhém vysadíme dvě, v padesátce tři, i přes péči nebývají tak bujné jako v záhoně.

Výběr odrůd

Za jedničku mezi květinami v truhlíku a za oknem pokládáme většinou muškáty. O další místa je tlačenice docela velká, o pozici na slunci bojují různé druhy a hybridy petúnií a verbeny.

Dnešní nabídka odrůd verben ze semen je široká. Odrůda Mamuth má bílé očko, dorůstá výšky asi 30 cm, Novalis je menší, hodí se i do truhlíků. Nejnovější je Verbena speciosa Imagination, s jemným listem, fialovými květy, opět vhodná jak pro okenní truhlík, tak do záhonů.

Dobře se rozrůstá, po několika zalitích po výsadbě nepotřebuje celé léto prakticky žádnou péči. Obyčejně ani jednoleté plevele jí neprorostou. V truhlících se musí zalévat a hnojit celé léto, jinak odspodu žloutne a nedostatečně kvete.

Verbena

Verbena

Pěstování přes zimu, řízkování

Odrůdy, u nichž se nedá zajistit jednotnost potomstva z výsevu, se množí řízkováním. Obyčejně to jsou raritky z výběru různých křížení a následných výsevů. Pokud si rostlinu koupíme, můžeme sporýš držet jako trvalku. V podstatě je to polokeř. Časem vytváří zdřevnatělou bázi, ze které vyrůstají nové jednoleté výhony.

Doma je množíme obyčejně v březnu, po seřezání a přesazení, kdy ještě nemají na koncích nových přírůstků založené květy. Znamená to, že je po zimě probouzíme v únoru. Přemístíme je do prostředí, kde je okolo 15 °C, přesadíme a začneme trochu více zalévat. Voda je spíše odměnou, za to, že začínají rašit. Do té doby udržujeme bal jen vlhký, aby rostlina zakořenila.

Kdyby měla vody moc, kořeny by se nehojily, neobrůstaly, zahnívaly by. Pro zakořeňující přezimované rostliny je vhodné umístění na spodním teple. Pokud jde o řízky, které získáváme z matek, koření vcelku rychle, ve vodě i v substrátech – písku, perlitu, rašelině, směsi jmenovaných.

Ve velkém se verbeny množí z meristémů. Velké firmy šíří své výpěstky po celé Unii a tak můžete vidět stejné květy za okny v Nizozemí – odkud velmi často pocházejí, ale rovněž v Irsku, v Rakousku i v Česku. Rostliny kupujeme v optimální kondici, pokud nemáme skleník, zimní zahradu, raději přímo z kamenného obchodu.

Pokud je objednáváme přes internet, zpravidla potřebují dopěstovat. Hned bychom je měli přihnojit, přesadit, nechat rozrůst a poté je otužit na sluníčku a umístit tam, kde mají zdobit. No a na podzim je na nás, jestli se s nimi budeme trápit celou zimu, nebo si na jaře koupíme nové rostliny, osivo.

Verbena bonariensis

Verbena bonariensis

Výjimka mezi verbenami pěstovanými v tuzemsku

Ne všechny verbeny jsou nízké nebo plazivé, převislé. Verbena bonariensis, sporýš argentinský je trvalka, která dokáže přečkávat české zimy. Dorůstá do 1,5–2 m. Používá se jako dominanta záhonu nebo se květenství sklízí na sušení. Tato spíše vytrvalá bylina lépe zimuje na místech, kde se nehromadí voda, je častá na ostrůvcích s kruhovými objezdy, ve štěrkových záhonech. To ale neznamená, že ji nemůžeme vysadit i do záhonů doma. Ještě není tak častá, aby neupoutala, třeba jako luštěnice trnitá.

Sporýš jako léčivka

V květeně České republiky je položka se jménem sporýš lékařský Verbena officinalis. Nebyla tu vždycky, ale nejspíše z dob kdy lidé mohli věřit na magii, z dob druidů. Sporýše si naši předkové cenili pro léčivé i magické účinky.

Nenápadná vytrvalá bylina, rostoucí v teplých oblastech republiky, na vlhčích živinami bohatých půdách dokáže pomoct s problémy trojklanného nervu, s některými ženskými problémy i s obyčejným zánětem horních cest dýchacích.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x