Lobelka: Modrá perla zdobí zahrady od jara do podzimu

10. 4. 2022

Mezi letničkami naleznete stovky druhů, ale jen několik jich kvete modře. K nim patří i lobelka drobná, latinsky Lobelia erinus.

Tato letnička pochází z jižní Afriky, kde roste jako trvalka. S jinými druhy planě rostoucích lobelek se můžeme setkat v mírném pásmu prakticky všech světadílů. U nás se některé pěstují jako trvalky, například Lobelia speciosa. My však zůstaneme věrní lobelce drobné. Na slabých, bohatě větvených stoncích má stovky drobných květů. V zahradách se pěstuje již od roku 1681.

Lobelka California Sky Blue,

California Sky Blue

Lobelka šlechtěná od dob baroka

Za více než 300 let byla vyšlechtěna celá řada odrůd. V sortimentu dominují nízké, modře kvetoucí odrůdy. K nejznámějším patří  Emperor William s jasně modrou barvou květu. Oblíbená je i Crystal Palace , která má bronzově hnědý list a tmavě modrý květ. Cambridge Blue má zase nebesky světle modrý květ. Že lobelky nemusí být jen modré, dokazuje odrůda White Lady s bílým květem. Odrůda Rosamond je pro změnu karmínově červená.

Jednou z nejlepších skupin je Riviera. Ta se doporučuje především pro profesionální produkci květinové sadby. Nakvétá o 14 dní dříve než ostatní odrůdy a nabízí řadu neokoukaných barevných odstínů.

Všechny uvedené odrůdy jsou kompaktní a dorůstají výšky 10–15 cm. V sortimentu nalezneme i skupinu převislých odrůd. V truhlíku nebo míse vytváří převis asi 30 cm. Velmi známá je skupina odrůd Cascade. Nejčastěji ji vidíme v truhlících ve směsi. Škála barev je široká od světle a tmavě modré přes bílou, růžovou, červenou až po fialovou.

Převislá lobelka focená koncem dubna

Převislé typy lobelek nemusí být letničkami. Tohle je rostlina fotografovaná koncem dubna. Foto I. Dvořák

Náš výčet by nebyl dostatečný, kdybychom neuvedli oblíbenou dvoubarevnou odrůdy Sapphire s modrobílými květy.

Kdy na výsev lobelek

Všechny uvedené odrůdy se množí semeny. Ta jsou velmi drobná, v 1 g je jich 32–50 tisíc. Osivo vypadá jako prach rezavé barvy. Tato letnička se vysévá jako jedna z prvních již v lednu nebo únoru. Semena nezasypáváme, klíčí přibližně týden při teplotě 18 °C. Výsev nesmí být příliš hustý, jinak je náchylný na padání klíčních rostlin.

První dny po výsevu udržujeme semena při 100% vzdušné vlhkosti, aby dobře vyklíčila. Přikrytí výsevní misky mikrotenovou fólií nebo tabulkou skla je ten nejlepší způsob, jak toho docílit.

Lobelky se doporučují dvakrát přepichovat, ne však jednotlivé rostlinky, ale vždy malý trs výsevu. Nejlépe je vyset velmi řídce lobelku do sadbovače tak, aby v každém otvoru bylo kolem 10–15 rostlinek. Vyhneme se pracnému přepichování a rostlinky mohou nerušeně růst.

Lobelky vyseté do sadbovače, foto J.Černý

Výsev lobelek do sadbovače nám ušetří následné přepichování

V nabídce osiv se můžeme setkat u této květiny s úpravou nazývanou multipelety. To jsou několikamilimetrové válečky speciální hmoty, které obsahují kolem 10 semen. Ty se pak strojem vysévají do sadbovačů. Jedna multipeleta do jednoho otvoru sadbovače.

Množení z řízků je čím dál oblíbenější

Na trhu se prosadily také odrůdy, které jsou množeny z řízků. S takovými rostlinami se můžeme setkat v zahradnických prodejnách. Jejich hlavní předností je, že velmi brzo nakvétají a v době prodeje jsou v plném květu. Mají i trochu odlišnou stavbu rostliny. Lodyhy jsou pevnější a rostlina je celkově mohutnější.

K zástupcům této skupiny patří odrůdy Techno Up, Periwinkle, California, nebo Waterfall. Odrůdy jsou určeny především do okenních truhlíků a mís. V závěsném květináči nám pak vytvoří kouli květů.

Lobelka a výsadba

Lobelka nesnáší mráz, a proto ji vysazujeme optimálně na konci května. Nízké odrůdy jsou vhodné jako obruby záhonů. Převislé odrůdy jsou ozdobou okenních truhlíků a jsou ideálním partnerem pro celou řadu dalších květin.

Letničky dávají barvy létu

Letničky potěší. Nádoba osazená lobelkou, vitálkou a verbenou. Foto J. Prášil

Ve směsných truhlících by neměla chybět jasná modrá barva lobelek. V druhé polovině léta můžeme rostliny seříznout, aby znovu naplno rozkvetly. Nesmíme však seříznutí příliš odkládat, jinak rostliny začnou usychat.

Příměr modrá perla zahrádky sedí na lobelku v plném květu naprosto trefně.

Kvetoucí záhon za pár okamžiků

Lobelka snáší velmi dobře přesazování v plném květu. Můžeme si vypěstovat rostliny v 10 cm květináčích a pak z nich vysadit nový záhon během několika okamžiků. Rostliny budou vypadat jako by zde rostly od začátku sezony.

Foto I. Dvořák, J. Prášil a autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 2. 2024

Řez révy vinné: na kolik výhonů a oček?

U slabšího řezu budeme mít hroznů sice víc, ale budou drobné s nekvalitními bobulemi. Čím více starého dřeva na keři necháme, tím lépe snáší zimní mrazy. Větší množství starého dřeva vyžadují některé stolní odrůdy a odrůdy náchylné ke sprchávání.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x