Letnička lobelka ozdobí záhon, parapet i závěs. Vysejte ji včas

4. 2. 2021

Hodí se do vlhčích polostinných míst i do truhlíku za okno. Na slunném místě lobelka potřebuje vododržný substrát a pravidelnou hojnou zálivku.

Lobelka (Lobelia erinus) pochází z Afriky. V Česku se pěstuje ve dvou typech:

  • Jako drobný keřík s jemnou strukturou se hodí k výsadbě do záhonu i do truhlíku.
  • Jako poléhavá rostlina potěší v závěsech.

Barevnost

Barevně je lobelka spíše nenápadná, nejčastěji se setkáváme s odstíny modré, ale vedle nich můžeme vidět i lobelky bílé, růžové, fialové.

Lobelka

Lobelce na záhonu svědčí stinnější místa

Do míst, kde mají mít lobelky ve výsadbě dominantní slovo, můžeme použít odrůdy s výraznějšími barvami – tmavě modré a růžovofialové. Existují odrůdy s jednou barvou v květu, odrůdy s jinak barevnými očky.

Poléhavé (var. pendula) by se daly rozdělit na odrůdy jemnější, výhradně seté a na odrůdy poněkud robustnějšího růstu, u nichž stojí za to ponechat si ty barevně výrazné na zimní uskladnění a na jaře je nařízkovat.

Výsev

Lobelka patří mezi časně seté druhy, dříve se vysévala již v lednu. Od výsevu do doby prodeje to trvalo okolo 15 týdnů. Na trh přicházely už v dubnu rostliny pěkně narostlé. Dobře se prodávaly i řízkované typy pro závěsné květináče.

  • Lobelky mají velmi jemná semena, podobně jako voskovky, i když už to není tak jemný prach. V jednom gramu jsou zhruba dva tisíce semen.

Urovnaný jemný substrát v misce, mírně přitlačený, pocukrujeme semeny z větší výšky. Nezasypáváme. Semínka porosíme, tím je k podkladu přimáčkneme.

Poté je přikryjeme sklem nebo novinami. Toto opatření děláme proto, aby se okolo semínek udržela vysoká vlhkost. Je-li potřeba vláhu doplnit, tak podmokem.

Po vyklíčení zvykáme semenáčky na běžnou vzdušnou vlhkost, misku umístíme na světlo.

Lobelka a růže

Lobelka a růže Lili Marlen

Přepichování

Podle hustoty výsevu se chystáme k přepichování. Také lobelky z přírodního osiva přepichujeme po více rostlinkách v tzv. kopečcích. Pokud sejeme pelety, přepichujeme zpravidla rostlinky větší a po jedné.

Přepichujeme z výsevní misky postupně, probíráme místa s hustším výsevem. Přepichujeme do misky nebo do menších sadbovačů. V těch mohou rostlinky při dostatečném hnojení zůstat do doby, než vytvoří jednolitý porost. Pak jim dáme volnost, kopečky přesadíme do kelímků.

Na záhon odrůdy, za okno pestré směsi

Semena se prodávají jako odrůdy s uvedenou barvou, typem růstu, nebo jako směsi, vždycky ale jen jednoho typu. Osobně mám raději kopečky na záhoně v jedné barvě, třebaže v různých barevných kombinacích a v závěsu či truhlíku pestrou směs.

  • Takže moje doporučení říká: Na výsevy ven sejte jednotlivé odrůdy, za okno směsi. Jak kopečkových, tak převislých.

Péče při kvetení

Z časných výsevů projde rostlina dosti brzo prvním rozkvětem. Pokud je v záhoně, vcelku bez problémů obrůstá průběžně.

U rostlin za oknem bych doporučil u keříkových a jemných typů převislých po první (a další) vlně kvetení vždycky seříznout a přihnojit. Brzy obrazí, narostou a znovu pokvetou. Prakticky až do zámrazu.

Převislá lobelka focená koncem dubna

Převislé typy lobelek nemusí být letničkami. Tohle je rostlina fotografovaná koncem dubna.

Robustnější převislé lobelky mají řidší strukturu rostliny, tolik v létě neprosychají, kvetou stále, o řez si neřeknou.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x