Begonie: výsev, substrát, tipy pro úspěšné klíčení a vzejití
25. 1. 2021Begonie s českým názvem kysala vídáme často. Jedny pěstujeme jako letničky a rostliny okrasné květem, jiné v bytě pro krásu listů.
Hodí se do vlhčích polostinných míst i do truhlíku za okno. Na slunném místě lobelka potřebuje vododržný substrát a pravidelnou hojnou zálivku.
Lobelka (Lobelia erinus) pochází z Afriky. V Česku se pěstuje ve dvou typech:
Barevně je lobelka spíše nenápadná, nejčastěji se setkáváme s odstíny modré, ale vedle nich můžeme vidět i lobelky bílé, růžové, fialové.
Do míst, kde mají mít lobelky ve výsadbě dominantní slovo, můžeme použít odrůdy s výraznějšími barvami – tmavě modré a růžovofialové. Existují odrůdy s jednou barvou v květu, odrůdy s jinak barevnými očky.
Poléhavé (var. pendula) by se daly rozdělit na odrůdy jemnější, výhradně seté a na odrůdy poněkud robustnějšího růstu, u nichž stojí za to ponechat si ty barevně výrazné na zimní uskladnění a na jaře je nařízkovat.
Lobelka patří mezi časně seté druhy, dříve se vysévala již v lednu. Od výsevu do doby prodeje to trvalo okolo 15 týdnů. Na trh přicházely už v dubnu rostliny pěkně narostlé. Dobře se prodávaly i řízkované typy pro závěsné květináče.
Urovnaný jemný substrát v misce, mírně přitlačený, pocukrujeme semeny z větší výšky. Nezasypáváme. Semínka porosíme, tím je k podkladu přimáčkneme.
Poté je přikryjeme sklem nebo novinami. Toto opatření děláme proto, aby se okolo semínek udržela vysoká vlhkost. Je-li potřeba vláhu doplnit, tak podmokem.
Po vyklíčení zvykáme semenáčky na běžnou vzdušnou vlhkost, misku umístíme na světlo.
Podle hustoty výsevu se chystáme k přepichování. Také lobelky z přírodního osiva přepichujeme po více rostlinkách v tzv. kopečcích. Pokud sejeme pelety, přepichujeme zpravidla rostlinky větší a po jedné.
Přepichujeme z výsevní misky postupně, probíráme místa s hustším výsevem. Přepichujeme do misky nebo do menších sadbovačů. V těch mohou rostlinky při dostatečném hnojení zůstat do doby, než vytvoří jednolitý porost. Pak jim dáme volnost, kopečky přesadíme do kelímků.
Semena se prodávají jako odrůdy s uvedenou barvou, typem růstu, nebo jako směsi, vždycky ale jen jednoho typu. Osobně mám raději kopečky na záhoně v jedné barvě, třebaže v různých barevných kombinacích a v závěsu či truhlíku pestrou směs.
Z časných výsevů projde rostlina dosti brzo prvním rozkvětem. Pokud je v záhoně, vcelku bez problémů obrůstá průběžně.
U rostlin za oknem bych doporučil u keříkových a jemných typů převislých po první (a další) vlně kvetení vždycky seříznout a přihnojit. Brzy obrazí, narostou a znovu pokvetou. Prakticky až do zámrazu.
Robustnější převislé lobelky mají řidší strukturu rostliny, tolik v létě neprosychají, kvetou stále, o řez si neřeknou.
Foto autor
První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.