Letničky a květiny v truhlíku mohou růst a kvést do podzimu

7. 8. 2020

Jak se postarat o letničky a dvouletky, aby nás těšily, jak to nejdéle půjde?  Naposledy je přihnojíme a šetříme jim síly, které by potřebovaly na tvorbu semen.

Ty rostliny, které letos odkvétají, seřízneme. Například hledík (Antirrhinum), iberku (Iberis), laločnici (též tařicovku, Lobularia), lobelku (Lobelia), kosmatec (Dorotheanthus), vitálku (Sanvitalia) a další. Po řezu znovu vyraší a ještě jednou vykvetou.

Hledík větší (Antirrhinum majus)

Hledík větší; foto Shutterstock

Pokud bude nutné chemické ošetření proti chorobám a škůdcům, dáme přednost přípravkům neškodným pro včely, nebo postřikujeme v pozdních večerních, případně brzkých ranních hodinách a za podmračeného počasí.

Na začátku srpna vysázíme na konečné stanoviště dvouletky vyseté v červnu: chejr vonný (Cheiranthus), hvozdík bradatý (Dianthus barbatus) a topolovku (Alcea). Je důležité, aby nejen dobře zakořenily, ale také do konce vegetace ještě narostly a zesílily.

Maceška trojbarevná

Maceška trojbarevná (Viola tricolor); foto Shutterstock

Macešky, sedmikrásky a pomněnky vysadíme během srpna tam, kde přezimují. Na konečné stanoviště je vysadíme až na jaře, protože ne všechny přežijí zimu a často je také na jaře používáme jako výsadby do truhlíků.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 4. 2024

Duben je příznivým měsícem pro výsadbu trvalek

Po 5–10 letech podle druhu ustávají trvalky ve vývoji a růstu. Proto je dobré jejich zmlazení a případné rozmnožení. Dělení provádíme v době, kterou určí termín kvetení toho či onoho druhu: před rašením, po odkvětu nebo časně na podzim. Rozmnožit je můžeme i odkopky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x