Jak pěstovat petúnie od semene až po truhlík

7. 2. 2020

Nepřeberná paleta barev, tvarů květu a typu růstu z dělá z petúnie stálici na nebi letniček, která se celosvětově drží v první trojici těch nejprodávanějších.

Šlechtitelé se petúniím věnují teprve od 40. let 19. století, tedy relativně krátce v porovnání s jinými druhy. Přesto si petúnie můžeme vybírat ze stovek odrůd s rozdílným vzhledem, s odlišnými vlastnostmi i použitím. Většina odrůd v současných sortimentech je hybridní.

Základní dvě skupiny, které naleznete v nabídce každé semenářské firmy nebo u prodejce květinové sadby, jsou drobnokvěté a velkokvěté odrůdy.

Petúnie drobnokvětá Brigitta F1 a Sophia F1 a Nora F1

Petúnie drobnokvětá Brigitta F1 a Sophia F1 a Nora F1

Drobnokvěté petúnie

Mají průměr květu přibližně 5,5–6,5 cm. Hlavní předností je velká odolnost proti nepříznivému počasí. Květy všech odrůd petúnií jsou citlivé na prudký déšť, který je většinou zničí. Z kvetoucího porostu se stane zelená plocha. Drobnokvěté odrůdy však mají velké množství poupat a během jednoho až dvou dnů jsou opět v plném květu. Proto je doporučujeme do těch nejnáročnějších podmínek. Velmi dobře obstojí i v chladných a deštivých oblastech.

Velkokvěté petúnie

Nejprodávanější skupinou jsou však velkokvěté odrůdy. Milovníci květin nakupují sazenice očima a květ o průměru i více než 10 cm je tím pravým magnetem. Tato skupina je náročnější na stanoviště. Teplejší, před srážkami chráněné místo je pro ně optimální. Velkokvěté odrůdy jsou proto velmi dobrou volbou do okenních truhlíků.

Barevnost květů

Petúnie je jedna z mála květin, která může nabídnout květy ve všech barevných odstínech. I dvě barvy, které se donedávna v  sortimentech nevyskytovaly, byly šlechtiteli doplněny. Již více než tři desítky let se můžeme těšit ze žlutě kvetoucích petúnií (např. odrůdy Berenika F1, Záře F1). Objevuje se i černě kvetoucí petúnie (Debonair Black Cherry F1).

Zajímavé jsou dvoubarevné odrůdy, které mají střed květu například modrý, nebo červený a bílý okraj květu (např. skupina Frost F1). Atraktivní jsou odrůdy s třepenitým okrajem květu, například skupina Aphrodita F1. Každého milovníka květin osloví plnokvěté odrůdy (Double Cascade F1, Pirouette F1). Květy můžeme přirovnat k malému karafiátu. Plnokvěté odrůdy však vyžadují chráněné místo, aby do květů nepršelo a ty potom nezahnívaly.

  • Na trhu jsou i petúnie s miniaturním květem, skupina Fantasy F1.  Kompaktní rostliny drobnějšího růstu jsou obsypány bezpočtem drobných kvítků.
  • Opačným extrémem, obřím květem, se může pochlubit skupina Superbissima. Na málo větvené rostlině naleznete květy o průměru až 16 cm.

Domácí výsev

Petúnie si můžete s úspěchem vypěstovat ze semen i v domácích podmínkách. Bez vytápěného skleníku, na okně například v kuchyni, je možné vypiplat pěkné sazenice. Základem je kvalitní osivo. Naštěstí jsou pryč doby, kdy bylo v barevném sáčku odrůdově nekvalitní osivo, ale v takovém množství, že z něj bylo možné vypěstovat několik tisíc rostlin. Filosofie firem produkujících tyto sáčky se ale změnila a nyní v sáčku naleznete ampulku s několika desítkami peletizovaných semen. V ruce máte osivo špičkových hybridů, které bylo dříve určeno pouze pro profesionální zahradníky. Klíčivost je vysoká, běžně přes 90 %.

Od poloviny února do konce března

Osivo petúnií vyséváme od poloviny února do konce března. Můžeme ho nakoupit jako naturální osivo, tedy neupravená, pouze vyčištěná semena. Petúnie má drobná semena, jeden gram obsahuje kolem 10 tisíc semen. Takovéto osivo vyséváme na urovnaný povrch substrátu a pouze ho lehce přitiskneme, například dnem sklenice.

Pelety a semena petúnií

Pelety a semena petúnií

Semeno ukryté v peletě

Většinou však v barevném sáčku naleznete malou ampulku s peletizovaným osivem. Každé semeno je obaleno vrstvou inertního materiálu a vytváří kuličku o průměru přes 1 mm. Tato úprava byla vyvinuta pro výsev strojem přímo do sadbovačů v zahradnické velkovýrobě. V barevném sáčku je  peletizované osivo, protože se dá dobře odpočítat požadované množství.

I my můžeme využít této úpravy osiva a jednotlivé pelety pinzetou dát přímo do jednotlivých buněk sadbovače. Pelety nezasypáváme substrátem. Aby peleta uvolnila uvnitř ukryté semeno, je nutné výsev poprvé vydatně zalít, ne pouze pomlžit. Peleta nabobtná, praskne a klíčenec se může bez zábran vyvíjet.

Petúnie v sadbovači

Vyklíčené petúnie

Výsevní substrát

Jedna z nejdůležitějších věcí, které musíme udělat pro dobré vyklíčení rostlin, je použít kvalitní výsevní substrát. Naše zkušenosti ukazují, že 95 % problémů s výsevy je způsobeno nekvalitním či nevhodným substrátem. Nedoporučujeme použít zeminu ze záhonu, která může obsahovat zárodky nejrůznějších chorob a škůdců. Substráty používané do truhlíků nejsou vhodné z důvodu vysokého obsahu živin a hrubé struktury. Na výsevním substrátu se nemá šetřit. Substrát naplníme do nových květináčů či misek. Starší nádoby doporučujeme dobře vymýt a vydezinfikovat např. 10% roztokem sava.

Teplotní opatření a vlhkost

V prvních 5–10 dnech po výsevu udržujeme výsevní substrát zcela nasycený vodou. Ten má pak barvu tmavě hnědou až černou. Při pohledu zblízka vidíme, že jednotlivá vlákna rašeliny jsou „obalena“ vodou.

Když klíčící rostlinky vytvořily kořínek, začínáme vlhkost substrátu snižovat. Aby kořen prorostl do substrátu, musí v něm nalézt dostatek vzduchu. V této fázi má barva substrátu kolísat mezi hnědou a světlejší hnědou.

Optimální teplota pro klíčení petúnií je 20–24 °C. Té lehce dosáhneme i v bytových podmínkách. Po vyklíčení je třeba teplotu snížit na 16–18 °C. Tím předejdeme padání klíčních rostlin. Důležitá je i vlhkost vzduchu. Malá semena leží na povrchu substrátu, a dokud nevytvoří kořínek a děložní lístky, potřebují vlhkost vzduchu 100 %. Toho lehce dosáhneme těsným přikrytím výsevní misky mikrotenovou fólií. Při nedostatečné vlhkosti část semen zaschne, a to sníží počet vyklíčených rostlin.

U okna kvůli světlu

Výsev potřebuje dostatek světla. Místo u okna, ne však na přímém slunci, je dobrým stanovištěm. Při nedostatku světla se klíčenci vytahují a vypěstované rostliny jsou málo kvalitní a nevzhledné. Umělé přisvětlování zlepší kvalitu rostlin, ale v domácích podmínkách není běžné.

Choroby a škůdci

Výsev petúnií bývá většinou bez problému. Ojediněle se objevuje choroba vyvolaná parazitickými houbami, která se nazývá padání klíčních rostlin.  Z živočišných škůdců se mohou vyskytnout larvy smutnic. Ty mohou způsobit velké škody. Jednotlivé klíčící rostlinky mizí přímo před očima. Larvy, které tyto požerky způsobují, jsou několik milimetrů velké a můžeme je vidět po zvětšení lupou. Většinou pocházejí z nekvalitních substrátů. Chemická ochrana je málo účinná. Dobře se dají hubit biologicky pomocí parazitické hlístice Steinernema feltiae.

Pikýrování, přesazení….

  • Vzrostlé klíčence přepichujeme do truhlíčků nebo lépe do sadbovačů. Rostlinám ze sadbovačů se při přesazování nepoškodí kořenový systém. Substrát volíme stejný jako pro výsev.
  • Asi dva týdny po přepíchání rostliny začínáme přihnojovat slabým roztokem hnojiva. Nejprve používáme koncentraci asi 4 x nižší, než je běžně doporučovaná pro vzrostlé rostliny. Postupně, jak se rostliny zvětšují, koncentraci zvyšujeme a přihnojujeme 2x týdně.
  • Když se již rostliny v sadbovači tísní, přesadíme je do květináčů o průměru 8 cm. Zde již použijeme substrát pro balkonové květiny.
Petúnie přesadíme ze sadbovače do balkonového substrátu

Petúnie přesadíme ze sadbovače do balkonového substrátu

  • Petúnie množené semeny běžně nezaštipujeme. Pouze v ojedinělých případech, když rostliny přerostly a jsou málo rozvětvené. Zaštípnutí opozdí výkvět minimálně o dva týdny.
  • Lepší je rostlinám v květináčích nabídnout dostatek světla a nižší teploty při pěstování. Ve dne by neměla teplota překročit 18 °C a v noci, kdy již rostliny zakořenily, může klesat i k 10 °C. To jsou optimální podmínky pro kompaktní růst petúnií.
  • Pak již stačí rostliny jen vysadit. Do truhlíku či nádoby se vyplatí před výsadbou přidat některé z dlouho působících hnojiv. Za vaši péči se vám petúnie odvděčí záplavou květů, která skončí až příchodem silnějších mrazíků.

Můj děda, František Černý, ve svém semenářském katalogu před druhou světovou válkou o petúniích napsal, že je to květina minulosti, přítomnosti a i budoucnosti. Jeho slova platí dodnes. Stačí se podívat kolem sebe na výsadby v truhlících a na záhonech.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x