Málokterá letnička má tak výrazně barevné listy jako okrasná kopřiva, navíc dobře snáší polostín. Hodí se do nádob i na záhon; coleus sice bývá zařazován mezi hrnkové květiny, ale moderní odrůdy rozšířily jeho použití.
Starší odrůdy se množily především řízky. Ty lehce koření ve směsi písku a rašeliny. Ještě jednodušší je dát řízek do skleničky s vodou, kde během krátké doby vytvoří kořeny.
Semeno je čočkovitého tvaru, černé barvy, lesklé. Nejvhodnější doba k výsevu je leden až konec března. Použijeme kvalitní výsevní substrát, protože klíčenci tohoto druhu jsou citliví na zasolení půdy, tedy na vysoký obsah solí v substrátu, ve kterém mají vyklíčit. Semena ke klíčení nepotřebují světlo a vzhledem k velikosti osiva je dobré výsev lehce zasypat vermikullitem nebo výsevním substrátem. Při teplotě 20–22 °C vyklíčí zhruba za dva týdny.
Zpočátku přikryjeme výsevní nádobu igelitovou fólií, aby klíčící semena měla 100% vzdušnou vlhkost. Tu po objevení děložních lístků postupně odstraníme. Později rostlinky přepícháme a pěstujeme při teplotě 15–18 °C, teploty pod 5 °C poškozují rostliny. Dále sazenice pěstujeme v květináčích o průměru 8–10 cm. Zhruba 12 týdnů od výsevu máme sazenici připravenou k výsadbě na konečné stanoviště.
Z odrůd množených semeny se v Česku tradičně pěstuje odrůda Macrophylus.
Velmi zajímavá je osvědčená skupina odrůd Wizard. Hlavní výhodou této skupiny je její velmi dlouhá doba mezi výsevem a tvorbou prvních květenství na rostlinách. Jakmile Coleus totiž začne kvést, rostlina ztrácí svoji kompaktnost, musíme odstraňovat odkvetlá květenství atd. Na rostlinách skupiny Wizard naleznete květenství až na konci léta. Všechny odrůdy této skupiny dorůstají výšky 30 cm:
Zástupcem moderních řízky množených odrůd je skupina Aurora. Ta má drobné listy a prakticky nikdy nevykvétá. Vytváří široce rozložité rostliny, které se uplatňují jako strukturní rostliny do směsných výsadeb dekoračních nádob.
Rostliny na trvalém stanovišti jsou velmi málo náročné na údržbu. Jedná se o druh s nižšími nároky na výživu, proto pozor na přehnojení dusíkem. Rostliny přihnojujeme hnojivy s vyšším obsahem draslíku. Dobře snáší polostín až stinná stanoviště, což je u letniček velmi vzácná vlastnost. Rostliny můžeme podle potřeby tvarovat zaštipováním, ale není to většinou nutné.
Coleus je „veselý“ druh, již první pravé listy klíčících rostlin jsou pestře zbarvené a vysetá miska hraje barvami. V bílém květináči o průměru 30 cm jsou atraktivní barevné kombinace na listech magnetem pro oči.
Foto autor
Rajčata, papriky, cukety a další zeleninové plody sklízíme průběžně tak, aby je nepoškodily první mrazíky.
Kopřiva má na květy, co udělat s květy, nechat kvést, nebo zaštípnout, aby se více rozvětvila? Navíc jsem ji dala na slunce a začala uvadat, přemístila jsem ji do polostínu a už je to OK, ale co s začínajícími květy? Děkuji,Jarmila.