Coleus, atraktivní kopřiva: jak ji pěstovat, kam vysadit

19. 2. 2020

Málokterá letnička má tak výrazně barevné listy jako okrasná kopřiva, navíc dobře snáší polostín. Hodí se do nádob i na záhon; coleus sice bývá zařazován mezi hrnkové květiny, ale moderní odrůdy rozšířily jeho použití. 

Starší odrůdy se množily především řízky. Ty lehce koření ve směsi písku a rašeliny. Ještě jednodušší je dát řízek do skleničky s vodou, kde během krátké doby vytvoří kořeny.

Velká část moderních odrůd se množí semeny

Semeno je čočkovitého tvaru, černé barvy, lesklé. Nejvhodnější doba k výsevu je leden až konec března. Použijeme kvalitní výsevní substrát, protože klíčenci tohoto druhu jsou citliví na zasolení půdy, tedy na vysoký obsah solí v substrátu, ve kterém mají vyklíčit. Semena ke klíčení nepotřebují světlo a vzhledem k velikosti osiva je dobré výsev lehce zasypat vermikullitem nebo výsevním substrátem. Při teplotě 20–22 °C vyklíčí zhruba za dva týdny.

Coleus

Coleus se stěhuje do květináčku

Zpočátku  přikryjeme výsevní nádobu igelitovou fólií, aby klíčící semena měla 100% vzdušnou vlhkost. Tu po objevení děložních lístků postupně odstraníme. Později rostlinky přepícháme a pěstujeme při teplotě 15–18 °C, teploty pod 5 °C poškozují rostliny. Dále sazenice pěstujeme v květináčích o průměru 8–10 cm. Zhruba 12 týdnů od výsevu máme sazenici připravenou k výsadbě na konečné stanoviště.

Čím později kvete, tím lépe

Z odrůd množených semeny se v Česku tradičně pěstuje odrůda Macrophylus.

Wizard

Velmi zajímavá je osvědčená skupina odrůd Wizard. Hlavní výhodou této skupiny je její velmi dlouhá doba mezi výsevem a tvorbou prvních květenství na rostlinách. Jakmile Coleus totiž začne kvést, rostlina ztrácí svoji kompaktnost, musíme odstraňovat odkvetlá květenství atd. Na rostlinách skupiny Wizard naleznete květenství až na konci léta. Všechny odrůdy této skupiny dorůstají výšky 30 cm:

  • Coral Sunrise má korálově červený list se zeleným okrajem.
  • Wizard Scarlet je bronzově červený se světle zeleným okrajem.
  • Wizard Velvet Red je tmavě červený, vhodný na přímé slunce, dobře snáší vyšší teploty a i méně pravidelnou zálivku.
  • Odrůda Wizard Black Dragon je tmavě červenohnědá se zpeřeným okrajem listu.
  • Wizard Mix nabízí skutečně pestrou směs všech devíti zástupců z této skupiny.
  • Exoticky působí odrůda Carefree Mix svými zpeřenými listy.

Aurora

Zástupcem moderních řízky množených odrůd je skupina Aurora. Ta má drobné listy a prakticky nikdy nevykvétá. Vytváří široce rozložité rostliny, které se uplatňují jako strukturní rostliny do směsných výsadeb dekoračních nádob.

Aurora Black Cherry

Aurora Black Cherry

Pozor na přehnojení

Rostliny na trvalém stanovišti jsou velmi málo náročné na údržbu. Jedná se o druh s nižšími nároky na výživu, proto pozor na přehnojení dusíkem. Rostliny přihnojujeme hnojivy s vyšším obsahem draslíku. Dobře snáší polostín až stinná stanoviště, což je u letniček velmi vzácná vlastnost. Rostliny můžeme podle potřeby tvarovat zaštipováním, ale není to většinou nutné.

Coleus je „veselý“ druh, již první pravé listy klíčících rostlin jsou pestře zbarvené a vysetá miska hraje barvami. V bílém květináči o průměru 30 cm jsou atraktivní barevné kombinace na listech magnetem pro oči.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Kopřiva má na květy, co udělat s květy, nechat kvést, nebo zaštípnout, aby se více rozvětvila? Navíc jsem ji dala na slunce a začala uvadat, přemístila jsem ji do polostínu a už je to OK, ale co s začínajícími květy? Děkuji,Jarmila.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 5. 2024

Citlivě upravená venkovská zahrada si uchová svou krásu

Zahradu na venkově bychom měli upravovat tak, aby odpovídala místním pěstitelským tradicím, klimatickým poměrům i okolní přírodě.Víc než jinde tu platí, že v jednoduchosti spočívá půvab i svéráz zahrady.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x