Pestrolisté africké kopřivy vynikají barevnou rozmanitostí

16. 8. 2019

Obvykle pěstujeme květiny kvůli kráse květů. Africké kopřivy však okouzlí zbarvením listů po celou vegetaci. Mnohé pěstitele láká i možností rozvíjet semeny barevnost rostliny.


Tzv. africké kopřivy neboli pochvatce v minulosti zdobily nejedno okno lidských příbytků, ale i okrasných letničkových výsadeb panských sídel i parků a byly důležitým prodejním artiklem zahradníků.

Po staletí byla africká kopřiva zařazována do čeledi hluchavkovité (Lamiaceae) a rodu Coleus. Pro značnou podobnost byl do tohoto rodu zahrnován i moud, molice neboli Plectranthus. Proto se dnes lze setkat s různými synonymy a ve správném názvosloví je tak trochu zmatek, který byl v poslední době završen tím, že dříve již vžité názvy Coleus blumei, C. verschaffeltii a C. hybridus jsou nyní považovány za neplatné a platí název Solenostemon scutellarioides.

Pochvatec Solenostemon scutellarioides Wizard Mix

Solenostemon scutellarioides Wizard Mix

Domnívám se však, že důležitější je úžasná rozmanitost těchto pestrolistých rostlin, které lze pěstovat nejenom jako dekorativní letničku, ale také pokojovou květinu. V zahraničí se pěstováním a šlechtěním afrických kopřiv zabývají specializovaná zahradnictví i sběratelé, mající v sortimentu stovky odrůd neuvěřitelných barev a tvarů listů.

Domácí šlechtění afrických kopřiv

Vyšlechtění vlastní odrůdy není příliš složité a zvládne jej i méně zkušený pěstitel, což může být jistě zajímavé téma pro milovníky rostlin. Stačí africké kopřivy nechat vykvést, nechat vytvořit semena a ta vysít. Potomstvo se vyznačuje velkou barevnou variabilitou listů. Nejlépe zbarvené jedince pak vybereme a pěstujeme dále. Přejeme-li si zachovat původní vlastnosti rostliny, rozmnožujeme ji dále vegetativně řízkováním.

Pochvatec Solenostemon scutellarioides Wizard Rose

Solenostemon scutellarioides Wizard Rose

Pěstování na záhoně nebo v květináči

Africká kopřiva pochází z tropických oblastí jihovýchodní Asie, Indie, Afriky a Austrálie. Je teplomilná a pěstujeme ji jako letničku v okrasných záhonech nebo jako přenosnou rostlinu v květináči. Na podzim, kdy hrozí pokles teploty pod 12 °C, přeneseme africké kopřivy do světlého prostoru, kde přezimují při teplotě 15–20 °C.

  • Jestliže nehodláme nechat rostlinu vykvést a vytvořit semena, je vždy lépe poupata vyštípnout, aby se rostlina nevysilovala.
  • Pro vytvoření bohatě větveného a olistěného keříku je prospěšné zaštipování výhonů, které můžeme použít pro další rozmnožení.
Solenostemon scutellarioides Kong Salmon Pink

Solenostemon scutellarioides Kong Salmon Pink

Pochvatec prospívá ve výživné, propustné zemině, přičemž zaléváme tak, aby zemina nepřeschla a nebyla trvale přemokřená. Pravidelné přihnojování je žádoucí, při nedostatku živin opadávají spodní listy. Intenzita vybarvení listů je závislá na oslunění – čím je větší, tím jsou listy výrazněji zbarvené.

  • Některé odrůdy s listy žlutými nebo bílými se však mohou na poledním slunci pálit a vytvářet hnědé skvrny, pak je vhodnější stanoviště s ranním či odpoledním sluncem.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 9. 2024

Za příznivého počasí lze v září venku vysít odolné letničky

Vybrané druhy letniček v září vysejeme na chráněná venkovní stanoviště podle aktuálního vývoje počasí. Když je příznivé, rostliny na jaře pokvetou dřív. Pokud vyklíčí už na podzim, přikryjeme je v listopadu chvojím.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x