
Šetrná ochrana jahodníku před lalokonosci a dalšími škůdci
6. 2. 2021Jahody jíme převážně v čerstvém stavu, často hned po sklizni, a tak je lepší jarní aplikaci pesticidů maximálně omezit, nejlépe úplně vyloučit.
Skleník během vegetace stíníme různými způsoby: nátěry, rákosovými rohožemi, maskovacími sítěmi nebo vnitřními závěsy.
Výhodné pro zastínění je využít révy vinné; pro menší skleníky postačí jedna sazenice (hlava).
Stínit je možné i broskvoní nebo meruňkou – pro ty je však nutné počítat se záborem části pěstitelské plochy.
Někdy se v souvislosti se stíněním výpěstků hovoří také o aktinidii – kiwi. Rostlina však není vhodná kvůli růstové intenzitě. Navíc plodnost, resp. dvoudomost aktinidií vyžaduje vysadit dvě rostliny a umožnit v květu přístup včelám.
Nástup škůdců bývá ve skleníku mnohem rychlejší než ve volné přírodě. Využíváme proto žluté lepové desky ke kontrole výskytu a v počátečním stádiu i k hubení škůdců. Desky vyvěšujeme co nejdříve na počátku vegetace těsně nad porost do místa kde škůdci létají. Podle nalepených jedinců poznáme celkem přesně, o kterého škůdce jde a jak moc se nám rozmnožil.
V boji se škůdci dejte vždy přednost biologické ochraně a pamatujte, že se vždy vyplácí nejprve určit škůdce a potom teprve volit metodu. Chemie by ve skleníkových podmínkách měla zůstat až na posledním místě.
Závažná houbová choroba hnědé padlí angreštové se v posledních letech velice rozšířila jak vinou klimatických změn, tak i pěstitelských chyb. K rozšíření infekce přispěly přestárlé výsadby a staré odrůdy angreštu. Rovněž mírné zimní teploty a nedostatek sněhové pokrývky podpořily četnost výskytu choroby.