Barevné trvalky do skalky: dračíky modré, žluté, fialové

8. 2. 2022

Kdo chce spatřit dračíky (Penstemon) v přírodě, musí za nimi vyrazit do Severní Ameriky. Lze je nalézt od Mexika po sever Spojených států.

Jde o velmi obsáhlý a taxonomicky ne zcela ujasněný rod vyšších i nízkých vytrvalých bylin i polokeřů, čítající na 270 druhů. Skalničkářsky zajímavé druhy nalezneme zejména v oblasti amerického Středozápadu.

Dračíky pro slunné a sušší stanoviště

Svědčí jim velmi dobře drenážovaná a propustná půda. Sucho snáší většina dračíků velmi dobře. Extrémní letní přísušky však jejich kondici poškodí. Velmi citlivé jsou na přemíru zimní vlhkosti, která může vést k uhnívání rostlin. Choulostivější druhy ze sušších oblastí jihu USA a Mexika je lépe pěstovat v alpínkovém skleníku.

Zahradnické odrůdy pro záhony

Některé dračíky lze velmi dobře uplatnit i jako vyšší byliny ve smíšených trvalkových i letničkových záhonech nebo v kombinaci s okrasnými trávami. Jde ovšem převážně o zahradnické odrůdy. Tito kříženci dorůstají obvykle 50—80 cm nebo dokonce i více. Do skalek se tedy příliš nehodí a nejedná se obvykle ani o spolehlivě zimovzdorné rostliny.

Dračík Penstemon strictus

Dračík Penstemon strictus

Zimovzdorné druhy skalniček

Ke skalničkářsky zajímavým patří zejména relativně spolehlivě zimovzdorné druhy jako Penstemon strictus s výškou květních stonků kolem 50 cm a jasně modrou barvou květů. Kvete v červnu. Sucho snáší velmi dobře a sám se na vhodném stanovišti dokáže vysévat.

Dračík Penstemon digitalis

Dračík Penstemon digitalis

 • Penstemon digitalis dorůstá podobné výšky. Květy jsou světle fialové a listy mají někdy červený nádech. Je to poměrně spolehlivě zimovzdorný druh, nakvétá obvykle v první polovině léta.
Penstemon pinifolius Mersea Yellow

Dračík Penstemon pinifolius, odrůda Mersea Yellow

 • Penstemon pinifolius je atraktivní zejména díky svému keříčkovitému habitu a drobnými, jehlicovitými listy. Jde o stálezelený druh, vděčný za velmi lehký zimní kryt chránící rostliny spíše před úpalem a suchem než před mrazem. Kvete v červenci a srpnu červenooranžovými květy.
 • Občas je v nabídce žlutokvětá odrůda Mersea Yellow.
 • Zajímavá odrůda je Shades of Mango s jakoby dvoubarevnými žluto-oranžovými květy.
Dračík Penstemon hirsutus odrůdy Pygmaeus

Penstemon hirsutus Pygmaeus

 • Velmi nízkým druhem je Penstemon hirsutus Pygmaeus. Dorůstá pouze 15 cm i s květy. Nakvétá dvoubarevnými, světle fialově bílými květy na počátku léta.
Dračík Penstemon caespitosus

Dračík Penstemon caespitosus

 • Atraktivním nízkým druhem je Penstemon caespitosus, který je domovem spíše ve stepních sušších společenstvech. Dorůstá kolem 10 cm a v červnu až červenci nakvétá tyrkysově modrými květy. Vyžaduje velmi dobrou drenáž.
 • Penstemon confertus dorůstá 20—30 cm. Květy jsou hroznovitě uspořádané, světle žluté a objevují se začátkem léta.
Dračík Penstemon davidii

Dračík Penstemon davidii

 • Penstemon davidsonii je stálezelený, spíše polokeřovitý druh s dřevnatějící bází. Výška rostlin je kolem 15—20 cm. Květy jsou světle fialové až purpurové a objevují se již v květnu. Preferuje sušší stanoviště.
Dračík Penstemon fruticosus

Dračík Penstemon fruticosus

 • K poměrně bezproblémových druhům patří i P. fruticosus. Roste na horských svazích západu USA. Listy jsou tmavě zelené, lesklé. Kvete počátkem léta fialovomodrými, růžově bílými nebo i čistě  bílými květy. Výška rostlin 20—40 cm. Na sušším a slunném stanovišti zimuje bez problémů.
Penstemon cobaea

Dračík Penstemon cobaea

Legendární dračíky

Atraktivní zástupce dračíků Penstemon cobaea  sehrál velkou roli při šlechtění řady zahradních hybridů. Rostliny jsou vysoké 30—50 cm, tvoří vystoupavé lodyhy s tmavozelenými, lesklými listy. Květy jsou velké, nálevkovité, bílé až tmavě růžové s tmavou, fialovou žilnatinou. Je trochu choulostivější a nezimuje vždy zcela spolehlivě. Vyžaduje dobrou drenáž.

Dračík Penstemon procerus

Dračík Penstemon procerus

 • Penstemon procerus je domovem spíše ve stepních a trávníkových společenstvech severozápadu a jihozápadu USA až Kanady. Preferuje slunné stanoviště a mírně vlhkou půdu. Je nižší, 15—30 cm vysoký. Nakvétá většinou jasně modrými květy, ale vyskytuje si i žlutá, popř. bílá forma. Tvoří volnější trsy a vcelku dobře porůstá půdu.
 • Penstemon ambiguus roste ve stepních až polopouštních oblastech amerického Středozápadu. Jde spíše o polokeř s velmi jemným a vzdušným habitem. Kvete bělavě růžovými květy a dorůstá 30—50cm. Vyžaduje plné slunce, sušší stanoviště a dobrou drenáž, i tak ale není vždy zcela spolehlivě zimovzdorný a větší jistota je v alpínkovém skleníku.

Množení dračíků

Dračíky množíme výsevem semen v zimním období nebo v předjaří. Dobře použitelné, alespoň u některých druhů, je i řízkování polovyzrálými výhonky po odkvětu nebo v létě, popř. i ke konci vegetace. Dělení trsů je poměrně komplikované a málo úspěšné.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x