Krvácející srdce, panenská láska, blahokeř čili klerodendrum

11. 2. 2020

Některé rostliny podněcují svými tvary listů, květů či semeníků lidskou fantazii a dávají tak vzniknout novým lidovým názvům. Není tomu jinak ani v případě, kdy naši předkové hledali výstižný název pro Clerodendrum thomsoniae.

Česky psané klerodendrum nebo překlad z latiny do českého blahokeř má svou logiku. Ovšem barvy a tvary květenství této rostliny byly motivem ke vzniku podivuhodných mázvů. Poměrně věcný charakter má označení klerodendrum nádherný, až pateticky znějí krvácející srdce, pagodový keř nebo panenská láska.

Clerodendrum  thomsoniae patří do rodu několik stovek druhů. Byl objeven a popsán v západní Africe v roce 1862 skotským profesorem botaniky J. H. Balfourem. Druhový název thomsoniae je překládán jako Thomsonové, ale souvisí s misionářskou činností a také s lékařskou praxí reverenda W. C. Thomsona. Ten žil v letech 1820–1880 v Nigérii.

Blahokeř

Krvácející srdce nebo panenská krása, tak lidé žasli nad květy afrického keře Clerodendrum thomsoniae

Pozapomenutá, kdysi oblíbená pokojovka

Mezi evropskými pěstiteli exotických rostlin se blahokeř brzy stal oblíbenou pokojovou květinou, jak dokládá dobová zahradnická literatura. Dnes je mezi evropskou veřejností znám méně, protože ho pěstují jen některá zahradnictví. Přitom řada příznivců pokojových rostlin pamatuje, že blahokeř pěstovaly jejich maminky či babičky.

Popínavý keř a jeho výchova

Clerodendrum thomsoniae roste ve své domovině jako popínavý keř. Ovíjivé výhony mohou dosáhnout až čtyřmetrové délky. Neznamená to však, že by blahokeř pěstitele vyhnal z bytu. Pravidelným zaštipováním výhonů nebo zpětným řezem keř přimějeme ke keřovému vzrůstu a bohatému kvetení.

Kontrastní květy dokážou ohromit. Z bílého kalichu vykvete tmavě červený květ. Po opylení kalich získá tmavě růžový odstín. V jeho středu se vytvoří černý semeník, který po dozrání praskne. V oranžové dužnině nalezneme semena.

Pokojová i přenosná rostlina

Blahokeř pěstujeme jako pokojovou nebo přenosnou rostlinu.

  • Pro stanoviště vybíráme takové místo, aby během léta nebyly listy vystaveny polednímu slunci. Paprsky by způsobily bílé skvrny – spáleniny. Vhodný je polostín s ranním a odpoledním osluněním.
  • Od jara do podzimu pravidelně přihnojujeme hnojivy pro pokojové rostliny. Na jaře použijeme přípravek s vyšším obsahem fosforu. Tak podpoříme kvetení. Stává se, že tmavě zelené listy zežloutnou a zelená zůstává pouze nervatura. To je příznak chlorózy. V takovém případě blahokeři pomůžeme přesazením nebo přihnojením hnojivem s vyšším obsahem železa.
  • Zaléváme tak, aby zemina byla vlhká (v misce však nesmí trvale stát voda) a nepřeschla.
  • Od podzimu do jara umístíme rostlinu do světlého prostoru s teplotou 15–18 °C a omezíme zálivku. Může dojít i k částečnému opadu listů.
Krvácející srdce aneb blahokeř

Pro popínavý keř z Afriky se ujal český překlad latinského názvu blahokeř Thomsonové

Necháme-li blahokeř růst v přirozené – popínavé – formě, může se pnout po konstrukcí skleníku, po treláži v zimní zahradě apod.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x