Tajuplné hvězdníky: cibule ve větvích a zelené květy

18. 10. 2019

Cibule i řezané stvoly hvězdníků se vzdor tomu, že je lidé pěstují a kříží už přes 200 let, stále neomrzely a drží se na předních místech prodejních žebříčků.

Děje se tak i díky šlechtitelům a terénním botanikům, kteří ze svých výprav do přírody jižní Brazílie, Peru a Bolívie přinášejí cibulky či semena s neokoukanými geny.

Přátelé pokojových rostlin dobře znají obří cibule hvězdníků, z nichž v zimě vyrůstají nádherně zbarvené květy tvarem připomínající trumpety starých gramofonů. Dobře známa je též systematická záměna, jejíž vinou někdy říkáme hvězdníkům z jihoamerického rodu Hippeastrum nesprávně amarylisy a řadíme je neprávem do menšího a pěstitelsky méně zajímavého jihoafrického rodu Amaryllis.

Za poměrně malý peníz si lze pořídit zdravé, energií nabité cibule, které nás záhy potěší květy zbarvenými nejen bohatou škálou odstínů a kombinací dvou barev, ale také zvonci citronově žlutými, fialovými, oranžovými a dokonce brčálově zelenými! Kdysi tvarově monotónní sortiment jednoduchých květů obohatily hvězdníky plnokvěté, mnohokvěté nebo zdrobnělé.

Od jednoduchých k orchideokvětým

Své příznivce si našly i zvláštní, krásné, byť malinko pěstitelsky náročnější hvězdníky orchideokvěté, které mají květy souměrné podle jediné svislé osy.

Hvězdník Hippeastrum papilio

Formule 1 mezi hvězdníky Hippeastrum papilio

Tajemstvi motýlího hvězdníku

Světově proslulým a pilotním orchideokvětým hvězdníkem je známá odrůda Butterfly s nezaměnitelně krásným květem. Tato rostlina, vedená v některých katalozích i jako Papilio Butterfly, má výjimečně zbarvený a tvarovaný květ, který připomíná rozevřená motýlí křídla. Jde přitom o prakticky čistokrevný druh s vědeckým jménem Hippeastrum papilio. Není příliš jasné, proč má vlastně prodávaný hvězdník, kterého bychom správně měli nazývat H. papilio Butterfly, tohle zdvojené označení (latinské papilio i anglické butterfly přece překládáme jako motýl. Pravděpodobně k němu došlo kvůli obcházení importních ochranářských zákonů.

Cibule H. papilio se vždy prodávaly za poměrně vysoké sumy a jsou mezi fanoušky rostlin považovány za stálou raritu. Dlouho však nebyly k dispozici informace o jejím původu. Až když se v jižní Brazílii našla malá divoká populace druhu, mohli se fandové téhle náladové a málo kvetoucí rostliny konečně dozvědět, co tento hvězdník vlastně potřebuje.

V domovině  druhu Hippeastrum papilio nenastává na rozdíl od nalezišť jiných hvězdníků výrazné sušší období klidu a naopak tam panuje celoroční teplo a vlhko. V takových podmínkách rostliny nemají důvod shazovat listy a nevýrazné období klidu absolvují v zeleném stavu. Pokud tyto poměry v kultuře nenapodobíme, můžeme se s poměrně drahým hvězdníkem celkem rychle rozloučit.

Příčina květní liknavosti však může spočívat v jedné velké zvláštnosti: Hvězdník motýl žije v přírodě výhradně na kmenech a silnějších větvích stromů! Jak vidno, i mezi cibulovitými rostlinami najdeme pravé epifyty!

Kýžených a nepříliš početných skvostných květů se však nemusíme dočkat ani při striktním dodržování přírodních“ podmínek. Hippeastrum papilio Butterfly je prostě náladová šlechta a kromě pěstitelského instinktu je třeba mít i určitou dávku štěstí.

Občas sestoupí na zem

Druh Hippeastrum papilio (a také další dva druhy hvězdníků) žijí v přírodě opravdu téměř ryze epifyticky! Pro cibulovité rostliny docela nezvyklá specializace a konkurenční výhoda (šplh za světlem) vznikla kvůli celoročně málo kolísavému vlhčímu klimatu v horách zkrápěných častými dešti či mlhami.

Odrůda hvězdníku Lima

Hvězdník Lima nezapře orchideokvěté geny druhu Hippeastrum papilio

Stromové hvězdníky tam samozřejmě nežijí na holé kůře, ale využívají ke své vzdušné existenci vrstvu nahromaděného humózního substrátu. Na příhodných místech někdy mohou příležitostně sestoupit i na zem do chudé tropické zeminy vzniklé tlením listů. Z tohoto postřehu pro nás vyplývá další pěstitelský pilíř: zemina pro orchideokvěté hvězdníky by měla být nejen stále mírně vlhká, ale i značně vylehčená rašelinou (dobře může posloužit také hrabanka z listnatého lesa).

Křížení motýlího hvězdníku s klasicky zimujícími hvězdníky se daří jen částečně a zpravidla na úkor krásy květů. Někdy to však vyjde – jako v případě hezké, pěstitelsky méně náročné a v suchu dobře zimující odrůdy Lima.

Komu se nelení, tomu se zelení

Redukce potřeby celoroční vegetace se týká i dalšího zajímavého potomka jiného stromového hvězdníku, odrůdy Evergreen. Jeho genetickou výbavu zajistil epifytní brazilský druh: Hippeastrum calyptratum. I ten má hodně zvláštní květy – jsou totiž svítivě zelené.

Hvězdník Evergreen

Hvězdník Evergreen se hodně podobá svým divokým předkům

Ryze zelenokvětá odrůda Evergreen se líbí i floristům kvůli výdrži ve vazbě. Vykvete do posledního květu, jichž bývá v jediném květenství až devět. Vzhledem se Evergreen podobá rodičovskému druhu H. calyptratum, na rozdíl od něj však snese i sušší teplé zimování. Ani tento hvězdník však nekvete pravidelně. Nelze ho doporučit ani pro amatérské pokusy s křížením hvězdníků.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x