Méně znamená více aneb chyby v péči o pokojové rostliny

28. 1. 2021

Očividně chřadnoucí pokojovou rostlinu mívá často na svědomí poškození abiotického původu. Nezavinili ho ani choroby, ani škůdci. Způsobily je pěstební podmínky.

Kondici pokojovek ovlivňuje teplota prostředí, vlhkost vzduchu i půdy, světlo, substrát. Nejčastější se na pokojových rostlinách negativně podepíše přespřílišná péče pěstitelů, především nadměrná zálivka.

V mnoha případech pěstitelé dbají na to, aby povrch substrátu byl neustále dostatečně vlhký. Samozřejmě, že některé rostliny to vyžadují, ale těch je minimum. Intenzita zálivky musí být v souladu s nároky konkrétního druhu rostliny, ale také s teplotou prostředí, s aktuální intenzitou světla a s některými dalšími faktory. Jinak řečeno, jinou zálivku vyžadují rostliny v parném létě a jinou v zimě v málo vytápěné místnosti.

  • Nadbytečná vlhkost pěstebního substrátu je příčinou odumírání kořenů, jejichž zdravý zbytek pak nestačí vyživovat nadzemní část, která vyrostla ještě v době, kdy kořeny byly zdravé. To se pak druhotně projeví žloutnutím a zasycháním listů a velmi často i jejich opadem.

Jak pokojovky nakupovat

Při výběru pokojovek se někdy nadchneme pro jejich vzhled, aniž bychom byli schopni ve svém bytě zajistit rostlině to, co potřebuje. Jako bychom nevnímali fakt, že většina pokojových rostlin je subtropického nebo tropického původu. Takové životní prostředí nelze některým rostlinám nabídnout ani v kvalitním skleníku nebo v zimní zahradě.

Osobně doporučuji před koupí rostliny znát její přesný název včetně pojmenování odrůdy či kultivaru a nároky na pěstování. Jestliže jsme schopni je splnit, můžeme nakupovat. Optimálně u takového prodejce, který ví, jak se o rostlinu správně starat. Složitější může být případ, kdy rostliny nakupujeme podle katalogů, zejména těch nepřirozeně barevných.

Méně zelené rostliny jsou náročnější na pěstování

A na závěr jeden tip:

  • Vždy počítejme s tím, že rostliny se sníženým obsahem zeleného barviva (panašované, variegátní, albinózní, s červeně zbarvenými listy apod.) jsou sice vzhledově atraktivnější než ty s listy jen jednobarevně zelenými, ale v naprosté většině případů na podmínky pěstování i náročnější.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x