
Jak na sukulenty s kaudexy, aby prospívaly jako krásné pokojovky
28. 11. 2021Jedna skupina sukulentů se zásadně liší od jiných pozoruhodným zásobníkem živin. Zásobníkům se říká kaudexy a sukulentům kaudiciformní.
Očividně chřadnoucí pokojovou rostlinu mívá často na svědomí poškození abiotického původu. Nezavinili ho ani choroby, ani škůdci. Způsobily je pěstební podmínky.
Kondici pokojovek ovlivňuje teplota prostředí, vlhkost vzduchu i půdy, světlo, substrát. Nejčastější se na pokojových rostlinách negativně podepíše přespřílišná péče pěstitelů, především nadměrná zálivka.
V mnoha případech pěstitelé dbají na to, aby povrch substrátu byl neustále dostatečně vlhký. Samozřejmě, že některé rostliny to vyžadují, ale těch je minimum. Intenzita zálivky musí být v souladu s nároky konkrétního druhu rostliny, ale také s teplotou prostředí, s aktuální intenzitou světla a s některými dalšími faktory. Jinak řečeno, jinou zálivku vyžadují rostliny v parném létě a jinou v zimě v málo vytápěné místnosti.
Při výběru pokojovek se někdy nadchneme pro jejich vzhled, aniž bychom byli schopni ve svém bytě zajistit rostlině to, co potřebuje. Jako bychom nevnímali fakt, že většina pokojových rostlin je subtropického nebo tropického původu. Takové životní prostředí nelze některým rostlinám nabídnout ani v kvalitním skleníku nebo v zimní zahradě.
Osobně doporučuji před koupí rostliny znát její přesný název včetně pojmenování odrůdy či kultivaru a nároky na pěstování. Jestliže jsme schopni je splnit, můžeme nakupovat. Optimálně u takového prodejce, který ví, jak se o rostlinu správně starat. Složitější může být případ, kdy rostliny nakupujeme podle katalogů, zejména těch nepřirozeně barevných.
A na závěr jeden tip:
Foto autor
S řezem u růží začínáme v termínu, kdy začínají rašit, tedy v březnu nebo dubnu. Řezem ovlivníme velikost květů: Při hlubším řezu naroste sice méně, ale o to silnějších výhonů s menším počtem větších květů.