Sníh je nejlepší ochranou zahrady před mrazy
17. 1. 2021V mírných zimách mohou zahrady v nižších polohách závidět zahradám v horách sněhovou pokrývku. Sníh je cenným přírodním materiálem.
Pokud jsme hvězdník ještě neprobudili z vegetačního klidu, v polovině ledna je na to nejvyšší čas. Cibuli přeneseme do místnosti s pokojovou teplotou.
Jakmile se objeví květní stvol, přesadíme hvězdník (Hippeastrum) do nového substrátu tak, aby 1/2–2/3 cibule zůstaly nad substrátem. Při přesazování dáme pozor, abychom nepoškodili živé kořeny. Odumřelé kořeny odstraníme.
Květináč umístíme na světlé místo a se zálivkou začneme, až květní stvol doroste do výšky 10 cm. Nezapomeneme květináčem občas otočit, aby byl květní stvol co nejrovnější.
Horní polovina cibule má po výsadbě vyčnívat nad povrch substrátu.
Cibule hvězdníku s narašenými špičkami listů či květenství vysazujeme v období od listopadu do února do humózní zahradní zeminy vylehčené třetinovým podílem rašeliny a trochou písku.
Po celou dobu vývoje květenství a také zhruba 6 měsíců po odkvětu umístíme rostliny na velmi světlém místě, udržujeme ideální teplotu 18–20 °C a pravidelně zaléváme a přihnojujeme.
Počátkem září přestaneme rostliny zalévat a počkáme, až zaschnou všechny listy. Cibuli přeneseme do prostředí s teplotou okolo 15 °C. Pokud je substrát v květináči dostatečně kvalitní, rostlinu v něm ponecháme.
Rozhodneme-li se cibuli vyjmout, snažíme se co nejméně poškodit dužnaté kořeny. Příliš dlouhé kořeny zkrátíme ostrým nožem na délku asi 15–20 cm, řezy ošetříme práškem z dřevěného uhlí.
Pro větší efekt a rozložení kvetení do delší doby sesazují milovníci hvězdníků více cibulí do jednoho většího květináče. V něm se díky většímu objemu zeminy rostliny lépe vyvíjejí a nemusí být tak často přesazovány.
Pokud se začnou tvořit semeníky a my nechceme semena vysévat, odštípneme je (ale květní stvol ponecháme).
Po odkvětu neodřezáváme květní stvol, rostlina jej během několika dní vstřebá. Řez stvolu je rizikový kvůli snadnému infikování rostliny červenou spálou. Ta napadá hvězdníky zejména ve vlhčích a chladnějších podmínkách.
Čistá rašelina, ve které jsou hvězdníky nabízeny v obchodech, je zcela nevhodná (!), slouží pouze jako provizorní komerční „stojan“ pro cibule a nedokáže rostlinám zajistit plnohodnotný vývoj. Proto je vhodné čerstvě pořízené hrnkované rostliny co nejdříve přesadit do humózní zahradní zeminy.
V zimě můžeme cibule uměle udržovat v klidu nižšími teplotami (okolo 12 °C) a postupně je probouzet jejich přenášením do teplejšího prostředí. Docílíme tím lepšího rozložení květní sezony.
Po odkvětu nesmíme rostlinu držet v přílišném teple. Při teplotách nad 20 °C dochází i vinou nižší intenzity světla v zimě k deformacím listů a k vyčerpání cibule.
Výběru cibulí musíme věnovat velkou pozornost. Poměrně často jsou nabízeny i takové, které jsou už předem odsouzeny k zániku.
Foto Shutterstock
Mezi volně rostoucími nebo kulturně pěstovanými rostlinami, najdeme velké množství nebezpečných a problematických druhů. S těmito rostlinami se můžeme setkat ve výsadbách veřejné zeleně, zámeckých a městských parcích, v soukromých zahradách.