Hvězdník během zimy: výsadba, probouzení, výběr cibulí

18. 1. 2020

Pokud jsme hvězdník ještě neprobudili z vegetačního klidu, v polovině ledna je na to nejvyšší čas. Cibuli přeneseme do místnosti s pokojovou teplotou.

Jakmile se objeví květní stvol, přesadíme hvězdník (Hippeastrum) do nového substrátu tak, aby 1/2–2/3 cibule zůstaly nad substrátem. Při přesazování dáme pozor, abychom nepoškodili živé kořeny. Odumřelé kořeny odstraníme.

Květináč umístíme na světlé místo a se zálivkou začneme, až květní stvol doroste do výšky 10 cm. Nezapomeneme květináčem občas otočit, aby byl květní stvol co nejrovnější.

Jak vysadit cibuli hvězdníku na začátku sezony

Horní polovina cibule má po výsadbě vyčnívat nad povrch substrátu.

Cibule hvězdníku s narašenými špičkami listů či květenství vysazujeme v období od listopadu do února do humózní zahradní zeminy vylehčené třetinovým podílem rašeliny a trochou písku.

 

  • Zaléváme až poté, co začne cibule intenzivněji růst, vydatnost zálivky zvyšujeme s přibývající listovou plochou.

Po celou dobu vývoje květenství a také zhruba 6 měsíců po odkvětu umístíme rostliny na velmi světlém místě, udržujeme ideální teplotu 18–20 °C a pravidelně zaléváme a přihnojujeme.

  • V teplém období roku můžeme cibule s úspěchem letnit na chráněném místě zahrady či balkonu, dobré výsledky přinese i pobyt v dobře větraném skleníku či fóliovníku.
Hvězdník zvaný také amarylis

Zasloužená odměna za pěstitelskou péči

Počátkem září přestaneme rostliny zalévat a počkáme, až zaschnou všechny listy. Cibuli přeneseme do prostředí s teplotou okolo 15 °C. Pokud je substrát v květináči dostatečně kvalitní, rostlinu v něm ponecháme.

Rozhodneme-li se cibuli vyjmout, snažíme se co nejméně poškodit dužnaté kořeny. Příliš dlouhé kořeny zkrátíme ostrým nožem na délku asi 15–20 cm, řezy ošetříme práškem z dřevěného uhlí.

  • Cibuli vyzdviženou na podzim ze zeminy ihned nesázíme, skladujeme ji nejlépe špičkou vzhůru, bez substrátu.
Vyzdvižené cibule hvězdníku nevracíme do substrátu hned

Pře výsadbou kontrolujeme a upravíme kořeny cibule hvězdníku

Pěstitelské tipy

Pro větší efekt a rozložení kvetení do delší doby sesazují milovníci hvězdníků více cibulí do jednoho většího květináče. V něm se díky většímu objemu zeminy rostliny lépe vyvíjejí a nemusí být tak často přesazovány.

Pokud se začnou tvořit semeníky a my nechceme semena vysévat, odštípneme je (ale květní stvol ponecháme).

Po odkvětu neodřezáváme květní stvol, rostlina jej během několika dní vstřebá. Řez stvolu je rizikový kvůli snadnému infikování rostliny červenou spálou. Ta napadá hvězdníky zejména ve vlhčích a chladnějších podmínkách.

Čistá rašelina, ve které jsou hvězdníky nabízeny v obchodech, je zcela nevhodná (!), slouží pouze jako provizorní komerční „stojan“ pro cibule a nedokáže rostlinám zajistit plnohodnotný vývoj. Proto je vhodné čerstvě pořízené hrnkované rostliny co nejdříve přesadit do humózní zahradní zeminy.

V zimě můžeme cibule uměle udržovat v klidu nižšími teplotami (okolo 12 °C) a postupně je probouzet jejich přenášením do teplejšího prostředí. Docílíme tím lepšího rozložení květní sezony.

Po odkvětu nesmíme rostlinu držet v přílišném teple. Při teplotách nad 20 °C dochází i vinou nižší intenzity světla v zimě k deformacím listů a k vyčerpání cibule.

  • Při nákupu nových hvězdníků, nazývaných také amarylisy, nezapomeňme, že obří cibule pro nás byly vyprodukovány v ideálním prostředí tropických komerčních pěstíren. Takové podmínky nejsme zpravidla schopni doma stoprocentně napodobit, a tak se musíme smířit s tím, že čerstvě pořízené a životní energií doslova napěchované cibule po nějakém roce poněkud zmenší své rozměry a omezí vitalitu a tedy i počet květenství či květů. Jak velký bude tento propad výkonnosti, to záleží i na naší péči o rostliny.
Hvězdníky na parapetě

Světlé místo u okna hvězdníkům svědčí

Výběr kvalitních cibulí

Výběru cibulí musíme věnovat velkou pozornost. Poměrně často jsou nabízeny i takové, které jsou už předem odsouzeny k zániku.

  • Cibule musí být při nákupu tvrdá a těžká, s nevrásněným, neporušeným a suchým povrchem.
  • Špičky listů či povrch živých částí cibule nesmí být pokryt skvrnami červené spály.
  • Pokud kupujeme volné cibule, zásadně vybíráme ty s kompletním věncem zdravých a živých (dužnatých) kořenů.
  • Při pořizování rostlin v květináčích ověříme kvalitu kořenů opatrným zatáhnutím za cibuli.
  • Nekupujeme cibule příliš narašené, s vytáhlými bělavými listy či příliš vysunutými základy květenství.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x