Sníh je nejlepší ochranou zahrady před mrazy. Ale je čím dál tím vzácnější

11. 1. 2020

V mírných zimách mohou zahrady v nižších polohách závidět zahradám v horách sněhovou pokrývku. Sníh je cenným přírodním materiálem.

V zahradě se ležící sníh stává peřinou, která chrání před mrazem trávník i květinové záhony. Sníh také vytváří přirozenou zásobu vody; ta se do země dostane až s oteplením. Přitom sněhová vrstva funguje současně jako tepelná izolace a ochlazující prvek: Nízká teplota sněhu brání předčasnému probuzení rostlin. Může přispět k pozdějšímu kvetení, a tak chránit květy před jarními mrazy. Sníh také prospívá kyprosti zeminy ve zrytých záhonech.

Sníh na zahradě

Vzácný sníh dokáže na zahradě kouzlit; foto Pixabay

Když už sníh napadne a odklízíme ho z cestiček, můžeme ho hned přesouvat na záhony, pod stromy a keře, zejména pod jehličnany a stálezelené rostliny.

Sníh, jak se zdá, se stává čím dál tím vzácnějším. Tento fakt nás může znepokojit stejně jako sucha v různých obdobích roku nebo letní vedra.

Po silném sněžení ulehčíme rostlinám od vrstvy sněhu, která by mohla polámat větve. K ometení použijeme koště. Je snazší to udělat co nejdřív, než bílá nadílka ztěžkne nebo k rostlinám přimrzne. Jehličnaté keře je možné už od podzimu chránit proti polámání svázáním nebo obalením řídkou síťovinou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *