Jak doma vyzkoušet šlechtění hvězdníků křížením

6. 11. 2019

Hvězdníky (Hippeastrum) lze i v domácích podmínkách poměrně snadno křížit a pokoušet se tak ve vlastní režii o vytvoření barevně či tvarově nových květních typů.

Řada amatérských fandů křížení hvězdníků také zkouší – a tu tam se někdo pochlubí pěknými výsledky. Takže jak na to?

Je jasné, že budoucí šlechtitel by měl hvězdníky umět pěstovat a zároveň mít i přehled o sortimentu jejich odrůd. Obojí se zdá být v dnešní internetové době snadné. Kromě teoretických poznatků pak musíme nashromáždit také určitou kolekci zajímavě či efektně kvetoucích cibulí hvězdníků. A pak už můžeme začít experimentovat.

Hvězdník Ice Queen

Plnokvětý hvězdník Ice Queen

Nejprve je samozřejmě nutno přimět obě vybrané rodičovské rostliny do květu ve společném termínu – pokud nám to však nevyjde na chlup přesně, nemusíme hned lámat mičurinskou hůl:

  • Pyl samčí rostliny lze několik dní uchovat v papírovém sáčku v ledničce.
  • Příliš pospíchajícího z dvojice rodičů také můžeme přibrzdit přenesením do chladnějších podmínek.

V okamžiku rozkvětu budoucí samičí rostliny musíme být ve střehu – krátce po částečném otevření květního zvonce totiž uvnitř květu začnou rychle dozrávat a praskat prašníky a uvolněný pyl by se mohl postarat o nechtěné samoopylení. Proto květ ihned poté, co nás pustí dovnitř, kompletně tzv. vykastrujeme – tedy vytrháme všech 6 nezralých prašníků.

Pyl z otcovské rostliny je pak dobré na rozevřenou zralou bliznu nanášet raději několikrát v průběhu 2–3 dní.

Na výsledek našeho snažení si musíme několik dnů až týdnů počkat. Prvotní překotný růst semeníků totiž ještě neznamená úspěch – vývoj semen se může v určité fázi zastavit. Stává se tak kvůli nepřekonatelné bariéře geneticky příliš vzdálených odrůd či druhů.

 

Trpělivost hvězdník přináší

Nejen semena kříženců hvězdníků musíme vyset ihned po uzrání – velmi rychle totiž ztrácejí klíčivost. Sejeme těsně pod povrch humózního rašelinného substrátu. Aby výsev nevysychal, přikryjeme ho na prvních několik dní tabulkou skla či plastovou fólií.

Po vyklíčení semenáčků už nezbývá než maličkost: Několik let počkat do doby, než se z titěrných rostlinek vyvinou květu schopné cibule. Semenáčky můžeme celou dobu jejich vývoje kultivovat nahusto bez zimního odpočinku v teple a ve stále mírně vlhkém substrátu. Průběžně hnojíme a zbavujeme se slabších, méně životných a tedy neperspektivních rostlinek.

Poté, co cibule potenciálně nových „odrůd“ dorostou do květuschopné velikosti (zpravidla po 3–5 letech), dopřejeme jim první suché zimní období odpočinku. A pak už může přijít nejnapínavější etapa našeho domácího šlechtění – totiž zimní okamžiky čekání na první rozkvět nových cibulí.

Nepravé odrůdy

Škarohlídi teď mohou namítnout: „No jo, ale co pak? Co dělat v případě, že se sice dílo podaří, ale nám z celého potomstva vykvete pouze jediný zajímavě a odlišně vyhlížející hvězdník? Vždyť o nové odrůdě v takovém případě nemůže být ani řeči!“

Ano, správně položená otázka – ale také snadno řešitelný problém: Pomůžeme si podobně jako všichni světoví producenti hvězdníkových cibulí: Protože v dnešním světě nikdo nemá desetiletí času k tomu, aby nově vzniklou odrůdu geneticky ustálil (např. zpětným křížením potomstva), zajímavý kříženec se prostě a jednoduše masově vegetativně namnoží…

Rozkrájená jako citron

Všechny hvězdníky lze poměrně snadno množit vegetativně. Nemám teď na mysli občasné oddělování dceřiných cibulek, které se náhodně vyvíjejí u bází starých rostlin. Píšu o metodě, k níž je potřeba nejen erudice, ale i jistá dávka pěstitelské odvahy a pevných nervů.

Proč nervů? Nové dceřiné cibulky totiž můžeme z mateřských hvězdníků ve větším počtu získat jedině rozřezáním (a tedy nevratným zničením) mateřské cibule. Cibuli v takovém případě rozřežeme podélně na kousky podobné dílkům nakrájeného citronu.

  • Důležité je, aby na každém řezu zůstal kousek původního podpučí (tj. spodní části cibule, ze které vyrůstají kořeny).
  • Jednotlivé řízky ihned obalíme v prášku z dřevěného uhlí a založíme do truhlíku naplněného směsí rašeliny a písku – abychom na nich po 4–8 týdnech pobytu v teple mohli začít nalézat droboučké dceřiné cibulky, které následně dopěstujeme podobně jako semenáče.

Všechny takto získané dcery si samozřejmě do dalšího života nesou pouze vlastnosti získané od své matky, která se pro ně dala (nedobrovolně) rozkrájet… A nová „odrůda“, je na světě… Ještě je nutno podotknout, že k podobnému množení bychom měli využívat velmi dobře vyvinuté zdravé cibule a zákrok provádět nejlépe 2–3 měsíce po odkvětu cibulí.

Ze světa hvězd(níků)

Připomeňme si vlastnosti hvězdníků, které nejspíš rozhodnou o individuálním výběru rostlin ke křížení:

Plnokvětý hvězdník

Krásné plnokvěté hvězdníky

Plnokvěté odrůdy

Jsou pravděpodobně nejhezčí ze všech, bohužel řada z nich je také nejméně vitální a nejcitlivější k houbovým napadením. Vinou toho bývají květní stvoly zdeformované, nedorůstají do plné výšky, někdy se dokonce předčasně lámou. Také vývoj druhého květního stvolu na cibuli nebývá kvůli jejímu oslabení tak samozřejmý, jako u odrůd s klasickými jednoduchými květními zvonci.

Z dvoubarevných plnokvětých hvězdníků se uvedené týká například odrůdy Exotic Peacock. V sortimentu se však objevila krásná relativní stálice – čistě bílá odrůda Jewel, která má květy sice pouze poloplnokvěté, je však vitální a i více let po sobě přináší dva zdravé květní stvoly v jednom květním období. Podobně dobře na tom je i žlutobílá odrůda Ice Queen.

Květy odrůdy hvězdníku Lemon Star

Žlutozelená odrůda Lemon Star s jednoduchými květy

Odrůdy jednoduchých květů

Červenobíle žíhaná odrůda Super Star se značnou životaschopností, odolnosti k houbovým napadením, se vzrůstností, s počtem a kvalitou květů přesahuje všechny ostatní! Její cibule se v průběhu let příliš nezmenšují. Právě to je častým nešvarem většiny odrůd namnožených v optimálním prostředí tropických pěstíren. V našich domácnostech cibule pak postupně hubnou vlivem horších životních podmínek.

  • Pokud rostliny v létě dobře hnojíme, na každé cibuli se odrůdy Super Star se vyvíjí nejméně 2, normálně 3 a často dokonce 4 květní stvoly během asi pětitýdenního období kvetení! Květy jsou nádherně velké a pestré, prostě ideální hvězdník!

Za zmínku určitě stojí také odrůda Clown, která má své nařasené dvoubarevné květy při bočním pohledu téměř ploché, tedy nikoliv zvoncovité. Z dalších hvězdníků s výbornými vlastnostmi zmiňme zelenkavě žlutokvětou odrůdu Lemon Star.

Miniatury kolibří série

Bát se nemusíme ani miniaturních odrůd – hvězdníků z tzv. Colibri série. Ty bývají pravidelnými hosty v nabídkách supermarketů a sehnat je lze ve 3 základních barvách.

Pozor na nadměrné vlhko během letnění nebo na příliš chladné zimoviště!

Protože nejde o hormonálně zmenšené rostliny, nemusíme mít obavu, že nám cibulky sympatických a zcela klasicky pěstovatelných prcků za rok dva dorostou do velikosti klasických hvězdníků. Kvést budou pravidelně, květy vyniknou zvlášť ve skupinových výsadbách ve větších květináčích. Během letnění jim, stejně jako všem ostatním hvězdníkům, nabídneme velmi teplé a světlé místo, vydatnou zálivku a časté přihnojování.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 9. 2024

Plody peckovin zasažených virem šarky předčasně opadávají

V Česku jsou rozšířeny všechny kmeny šarky švestky, které napadají všechny druhy modrých peckovin, meruněk a broskvoní. Virus je přenášen mšicemi, dále je šířen ovocnými výpěstky – rouby a očky, vegetativně množenými podnožemi.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x