Zimní zemní orchideje pro zpestření pěstitelských zážitků

9. 12. 2019

Hledáte zajímavou orchidej, která bez větší péče pokvete v zimě, ale přitom se bude lišit od orchidejí rozšířeného rodu Phalaenopsis? Vyzkoušejte Calanthe.

Na pultech supermaketů a ve velkých květinářství se tu a tam v zimních měsících objeví trochu podivně vyhlížející květináče – jsou osazené několika bezlistými zelenými homolemi, které s trochou nadsázky připomínají svisle postavená zelená vejce. A z každé z nich trčí vzhůru dlouhý holý stvol obsypaný pěknými orchidejovými květy.

Kvetoucí orchidej a zcela bez listů? Je to normální? Jak a z čeho taková rostlina vlastně může žít? A není tenhle podivný zjev jen jakýmsi podfukem ze strany prodejců rostlin?

Calanthe striata

Mezi zástupci rodu Calanthe najdeme i druhy, vytvářející květy souběžně s listy jako zobrazená Calanthe striata

Vše je tak, jak má být

Pochybnosti v tomto případě nejsou na místě a vše je tak, jak skutečně má být. Bílé, bílo-fialově strakaté anebo dokonce čistě fialovépurpurové květy zdobící holé zelené pahlízy patří nezaměnitelným orchidejím z rodu Calanthe. Tyto sympatické zemní orchideje se v domovské Asii, Africe a Austrálii vyskytují asi ve sto padesáti druzích na místech s výrazným střídáním suchého a vlhkého období.

Sluneční energie uskladněná v pahlízách

V době dostatku vláhy rostliny vytvářejí poměrně vysoké trsy svěže zelených žilnatých listů, které využívají období hojnosti a doslova pumpují sluneční energii do rychle se tvořících vejčitých pahlíz. Ty fungují podobně jako u jiných orchidejí jako zásobní orgán, jehož funkčnost je v případě rodu Calanthe (konkrétně např. u zobrazeného a nejčastěji prodávaného druhu Calanthe vestita) dotažena k dokonalosti.

 

Poté, co zásobními látkami nabitá pahlíza dosáhne finální velikosti (a zároveň příroda v okolí rostliny začne vysychat), listy postupně zežloutnou a opadnou. A vzápětí se u paty vejčitých pahlíz objeví špička holého květního stvolu. Jednotlivé, poměrně velké květy dozdobené charakteristickými ostruhami se na květenství dlouhém až 70 cm otvírají postupně po dobu 2–3 měsíců! Rostlina tímto zvláštním bezlistým způsobem kvetení získává konkurenční výhodu, květy se objevují v době, kdy je okolní vegetace sežehlá suchem – a jsou tak zdaleka viditelné a přístupné opylovačům.

Nákupu Calanthe se tedy nikdo bát nemusí, nejde o žádný obchodnický trik a ani její nároky na pěstování nejsou nikterak velké.

  • V zimě v době kvetení se o ni prakticky nemusíme starat, jen jí zajistíme maximálně světlou polohu a pokojovou teplotu.
  • Protože její kořeny v této době fungují jen částečně, se zálivkou budeme velmi opatrní – stačí tu a tam mírně svlažit substrát.
  • Jakmile začnou zjara u báze spících odkvetlých pahlíz rašit nové výhony, rostlinu začneme zalévat pořádně (předtím ji ještě můžeme přesadit do lehkého rašelinného substrátu s přídavkem vápencové drtě). Dopřejeme jí teplé, polostinné stanoviště, rašící listy nemají být roseny a vystavovány přímým slunečním paprskům.
  • Zaléváme a hnojíme až do doby, kdy listy začnou žloutnout. A pak už zbývá jen rostlinu opět „uspat“ a počkat na další periodu kvetení…

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x