Méně znamená více aneb chyby v péči o pokojové rostliny
28. 1. 2021Očividně chřadnoucí pokojovou rostlinu mívá často na svědomí poškození abiotického původu. Nezavinili ho ani choroby, ani škůdci. Způsobily je pěstební podmínky.
Hledáte zajímavou orchidej, která bez větší péče pokvete v zimě, ale přitom se bude lišit od orchidejí rozšířeného rodu Phalaenopsis? Vyzkoušejte Calanthe.
Na pultech supermaketů a ve velkých květinářství se tu a tam v zimních měsících objeví trochu podivně vyhlížející květináče – jsou osazené několika bezlistými zelenými homolemi, které s trochou nadsázky připomínají svisle postavená zelená vejce. A z každé z nich trčí vzhůru dlouhý holý stvol obsypaný pěknými orchidejovými květy.
Kvetoucí orchidej a zcela bez listů? Je to normální? Jak a z čeho taková rostlina vlastně může žít? A není tenhle podivný zjev jen jakýmsi podfukem ze strany prodejců rostlin?
Pochybnosti v tomto případě nejsou na místě a vše je tak, jak skutečně má být. Bílé, bílo-fialově strakaté anebo dokonce čistě fialové až purpurové květy zdobící holé zelené pahlízy patří nezaměnitelným orchidejím z rodu Calanthe. Tyto sympatické zemní orchideje se v domovské Asii, Africe a Austrálii vyskytují asi ve sto padesáti druzích na místech s výrazným střídáním suchého a vlhkého období.
V době dostatku vláhy rostliny vytvářejí poměrně vysoké trsy svěže zelených žilnatých listů, které využívají období hojnosti a doslova pumpují sluneční energii do rychle se tvořících vejčitých pahlíz. Ty fungují podobně jako u jiných orchidejí jako zásobní orgán, jehož funkčnost je v případě rodu Calanthe (konkrétně např. u zobrazeného a nejčastěji prodávaného druhu Calanthe vestita) dotažena k dokonalosti.
Poté, co zásobními látkami nabitá pahlíza dosáhne finální velikosti (a zároveň příroda v okolí rostliny začne vysychat), listy postupně zežloutnou a opadnou. A vzápětí se u paty vejčitých pahlíz objeví špička holého květního stvolu. Jednotlivé, poměrně velké květy dozdobené charakteristickými ostruhami se na květenství dlouhém až 70 cm otvírají postupně po dobu 2–3 měsíců! Rostlina tímto zvláštním bezlistým způsobem kvetení získává konkurenční výhodu, květy se objevují v době, kdy je okolní vegetace sežehlá suchem – a jsou tak zdaleka viditelné a přístupné opylovačům.
Nákupu Calanthe se tedy nikdo bát nemusí, nejde o žádný obchodnický trik a ani její nároky na pěstování nejsou nikterak velké.
Foto autorka
Ovocné stromy můžeme začít prořezávat již v prvním měsíci roku. Podmínkou je však teplota nad bodem mrazu, které trvá aspoň několik dní po sobě. Průklest v tomto období děláme u jabloní a hrušní, u rybízu a angreštu.