Hrozny s muškátovým aroma se hodí k jídlu, na burčák i víno

14. 9. 2019

Aromaticky výrazné odrůdy s muškátovým aroma se těší oblibě mezi zahrádkáři kvůli chuti a vůni hroznů i díky mnohostrannému využití. Hrozny lze jíst i kvasit na burčák nebo víno.

Mezi piwi odrůdami (s vyšší odolností proti houbovým chorobám) je možné najít čtyři zajímavé muškátové odrůdy, jejichž sazenice je možné získat v České republice.

Odolná odrůda révy Muscaris

Pochází z Německa. Hrozny dozrávají v polovině září, mají výrazné muškátové aroma a vyšší obsah kyselin. Odrůda nepřeplozuje a nemá proto žádné zvláštní požadavky na agrotechniku. Optimální je využívat zatížení keřů v rozsahu 10–14 oček na keř. Přednosti odrůdy:

 • velmi dobrá odolnost k zimním mrazům,
 • velmi vysoká odolnost k plísni révy,
 • dobrá odolnost k padlí révy.
Odrůda révy Muscaris

Muscaris patří mezi odrůdy s velmi vysokou odolností k plísni révy

Muscaris lze pěstovat bez nebo pouze s minimální fungicidní ochranou. Hrozny je možné využívat pro přímý konzum nebo výrobu vína.

Göcseji Zamatos z Maďarska

Starší odrůdou, která zažívá svoji renesanci, je maďarská Göcseji Zamatos. Byla velmi oblíbena u pěstitelů koncem 80. let 20. století, poté zájem opadl, ale po čase si zase našla širší okruh nových příznivců.

 • Předností je vyšší obsah kyselin, který ji dělá atraktivní pro přímou konzumaci i výrobu vína.
 • Velkou předností je velmi dobrá odolnost k plísni révy.
 • Odolnost k padlí révy je střední až dobrá. V případě vysokého infekčního tlaku padlí révy je třeba využívat minimální fungicidní ochranu.
Réva odrůdy Göcseji Zamatos

Göcseji Zamatos je odrůdou s vyšší odolností proti houbovým chorobám, ale je citlivější na zimní mrazy

Dozrává v polovině září. Je vhodná pro pěstování u zahrádkářů v okrajových vinařských oblastech. Vyžaduje dobré stanoviště, protože odolnost k zimním mrazům je pouze střední. Má kolísavou plodnost, proto je vhodné využívat řez na dlouhý tažeň s 12–16 očky na keř. Jistou zvláštností této odrůdy je vhodnost pro výrobu šumivých vín.

Phoenix pro zahrádky

Německá odrůda  je velmi vhodná pro pěstování v zahradě. Hrozny jsou velké, bobule mírně oválné s poměrně zajímavým muškátovým aroma. Dozrává v první polovině září.

 • Odolnost k mrazům je střední až dobrá.
 • Odolnost k plísni révy je velmi dobrá.
 • Odolnost k padlí dobrá až střední. Při silných infekčních tlacích může docházet k napadení padlím na listech i hroznech.
 • Odolnost k šedé hnilobě je dobrá. Potřeba fungicidní ochrany je ve většině ročníků minimální.
Odrůda révy Phoenix

Německá odrůda révy Phoenix má velké hrozny a mírně oválné bobule

Vhodným tvarem je řez na dlouhý tažeň s 10–14 očky na keř. Vyžaduje včasné vylamování zálistků a mírné odstraňování listů v zóně hroznů. Provzdušnění pozitivně ovlivňuje vyzrávání hroznů a nepřímo působí proti rozvoji houbových chorob.

Pölöskei Muskotály neboli R-10

Pro zahrádkáře v teplejších oblastech nebo pro pěstování ve sklenících je velmi vhodná odrůda Pölöskei Muskotály, známá také pod označením R-10. Dozrává koncem září až začátkem října, proto vyžaduje dobré lokality.

 • Odolnost k zimním mrazům je střední.
 • Odolnost k plísni révy a padlí révy je velmi dobrá a odrůdu lze pěstovat bez použití fungicidní ochrany.
Odrůda révy Pölöskei Muskotály

Ve skleníku je možné pěstovat odrůdu Pölöskei Muskotály

Doporučované zatížení je 8–10 oček na keř při vysoké násadě doplněné také odstraněním některých hroznů. Hrozny jsou velké, dlouhé, velmi atraktivní. Chuť bobulí je výrazně muškátová. Odrůda je vhodná pro přímou konzumaci hroznů i výrobu vína.
Sazenice těchto odrůd jsou v České republice rozšířené a pro zájemce o pěstování by měly být dobře dostupné.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

15. 4. 2024

Bramborám svědčí provzdušněná půda s dostatkem živin

Od poloviny dubna se v teplejších oblastech začíná na teplých humozních půdách s výsadbou narašených a předklíčených hlíz brambor. Pro výsadbu je nutná teplota půdy 6 °C v hloubce výsadby.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x