Zkušenosti s pěstováním stolních odrůd révy vinné v Polabí

6. 3. 2019

Jan Piškula z  Neratovic pěstuje stolní odrůdy révy vinné v Polabí, v nadmořské výšce 170–175 m. Před časem popsal své zkušenosti časopisu Zahrádkář.

Zahrada leží v rovině, na písčité, dosti chudé půdě; proto se snažím každoročně ji obohatit o organickou hmotu, většinou ve formě kompostu a zeleného hnojení. Klimatické podmínky jsou teplotně o něco horší než na jižní Moravě, srážkově naopak o něco bohatší (asi 450 mm/rok). Rozložení srážek v průběhu roku je ale naprosto nepravidelné.

Pergola u domu na začátku vegetace

Pergola u domu na začátku vegetace

Révu pěstuji na třech místech:

 1. před rodinným domem (stěna k jihozápadu s pergolou),
 2. na zahradě (většinou u plotů ve směru JZ–SV),
 3. ve skleníku (asi 7×3 m), jehož boční stěny jsou postaveny ze skleněných lahví.

Nejlepších výsledků dosahuji ve skleníku, kde pěstuji momentálně odrůdy: Arkadija (3 keře), Perleta (1), Chrupka Červená (2) a Jalovenskij Ustojčivyj (1).

Pergola před kvetením – pohled z balkonu

Pergola před kvetením – pohled z balkonu

Před domem na pergole mám: Aledne, BV 18-109, Jalovenskij Ustojčivyj (2), Áron (2), Topas (1), a Arkadija (1).

Roubování

Roubuji většinou tak, že začátkem května vložím asi do dvaceticentimetrového zeleného výhonu tvrdý roub, nařezaný z matečnice v prosinci předcházejícího roku. Neroubuji u země, ale v nejspodnějším patře plodící révy. Tím je možno sklidit současně úrodu z původní odrůdy a většinou roub i dobře roste. V dalším roce sklidím úrodu již z naroubované odrůdy.

Roub odrůdy Perlette (roubováno ve skleníku)

Roub odrůdy Perlette (roubováno ve skleníku)

Důležité je chránit přes zimu místo roubování a několik spodních oček z roubu narostlého letorostu. Úspěšnost tohoto způsobu roubování mám asi 80–85%, záleží hodně na kvalitě uvázání, na kvalitě očka na roubu a do značné míry i na počasí.

Roub odrůdy Beloje Čudo 22 dnů po roubování (venku)

Roub odrůdy Beloje Čudo 22 dnů po roubování (venku)

Při mimořádně úspěšném naroubování odrůdy Beloje Čudo jsem již po třech měsících sklidil dva hrozny. Vedle toho roub narostl asi 180 cm dlouhý a celý dobře vyzrál.

Odrůdy, kterým se daří na zahradě

Na zahradě mám odrůdy: Onyx, Pola, Topas, Sjaeger, Alden, Hamburský Muškát, Kodrjanka, Dačnyj, šlechtěnec 47-1-6, Vostorg, Krystal, Dornfelder a Regent.

I u domu poškozují úrodu ptáci – je třeba ochránit jednotlivé hrozny

I u domu poškozují úrodu ptáci – je třeba ochránit jednotlivé hrozny

Nejlepších výsledků na zahradě dosahuji u odrůd: Sjaeger, Hamburský muškát, Kodrjanka, bezsemenný šlechtěnec 47-1-6, Krystal, Dornfelder a Regent. Odrůdě Vostorg se u mě nedařilo. Možná má půda špatné podloží a Vostorg si žádá více vododržnou a bohatší půdu, protože poloha je jedna z nejlepších, s celodenním osluněním.

Hrozen odrůdy Arkadija

Hrozen odrůdy Arkadija

Skladba odrůd není konstantní parametr, průběžně zkouším další. Foto autor Zdroj Zahrádkář 3/2013

6 komentářů: “Zkušenosti s pěstováním stolních odrůd révy vinné v Polabí”

 1. Milan Matousek napsal:

  Zajímalo by mne,zda stejný způsob roubovani révy mohu použít v Opavě,257 m.n.m.,průměrné roční srážky:640 mm,průměrná roční teplota 8,2 st.Děkuji Matoušek

  • Ivan Dvořák ČZS napsal:

   Určitě ano, to jsou podmínky pro révu solidní (ono bude spíše platit, že teplota je nyní vyšší a srážky šly dolů). Pokud hledáte podrobnější návod, byl v čísle 5/2013. Možná se tu časem objeví.

 2. Milan Matousek napsal:

  Děkuji,našel jsem,a letos?vyzkousim

 3. Oldřich Česák napsal:

  Dobrý den,
  potřeboval bych poradit jak postupovat při pěstování vinné révy a to:
  První rok zasadím sazenici a přes léto mi z ní vyrostl 2 až 2,5m šlahoun, co s tím mám to nechat nebo nějak v průběhu růstu zkracovat? Nebo až 2. rok s tím něco dělat?
  Oldřich Česák

  • Váňa L. napsal:

   Teď neřezejte, počkejte na jaro. Informace o prvním řezu najdete prakticky v každé publikaci. Potíž je s tím, že jinak se řeže například tvar Vertiko, jinak rýnsko-hesenské vedení, jinak tvar pergola, „na babku“, nízké, střední či vysoké vedení. Podle toho jak se rozhodnete, konejte. Platí 2x měř a 1x řež. Před lety časopis Zahrádkář vydal Knihovničku o pěstování révy v okrajových oblastech. Snad je k dostání na adrese redakce (info na telefonu pro předplatné), ke stažení je na revajedlicka.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

28. 2. 2020

Řez révy vinné: na kolik výhonů a oček?

U slabšího řezu budeme mít hroznů sice víc, ale budou drobné s nekvalitními bobulemi. Čím více starého dřeva na keři necháme, tím lépe snáší zimní mrazy. Větší množství starého dřeva vyžadují některé stolní odrůdy a odrůdy náchylné ke sprchávání.

zobrazit další rady a tipy