Jak na zahradě v podhůří pečovat o révu

25. 7. 2020

V polohách 400–500 metrů nad mořem vinná réva v červenci odkvétá a na spodní části hroznů současně i dokvétá.

Úspěšný vývoj hroznů lze podpořit i opatřením, které provedeme přímo na letorostech vyrašených z hlavních oček.

Jak zamezit sprchávání květenství révy

Mezi stolními odrůdami vinné révy pěstovanými v zahradách jsou i takové, jejichž květenství částečně sprchává. Například Suzi nebo Vostorg.

Stolní odrůda révy Vostorg

Stolní odrůda Vostorg se léta těší přízni zahrádkářů. Sprchávání květenství je možné bránit zalomením špičky letorostu

Samovolnému opadávání květů se dá bránit jednoduchým zalomením špičky zeleného letorostu v délce 10–20 cm. Tím zastavíme růst výhonu a podpoříme odkvět. Je to snazší řešení, než na hrozny použít postřiky na bázi sloučeniny molybdenu.

Jarní mrazy a náhrada poškozených výhonů

Pokud se v daném roce vyskytnou opakované pozdní jarní mrazy, může dojít k poškození zelených výhonků se zárodky hroznů. Tyto výhonky mohou již v dubnu dosahovat několik metrů.

Vedle těchto výhonků mohou v některých místech tažně prorašit zálistková a spící očka, která sice mohou být z velké části jalová  – bez násady hroznů –, ale přece jen malá část z nich může mít nasazen menší hrozen. Ten někdy rozkvete až s měsíčním zpožděním. Je otázkou, zda tyto zálistkové hrozny dozrají, ale za příznivého průběhu vegetace a vývoje teplot je dozrání plodů raných stolních odrůd velmi pravděpodobné.

Péče o správný vývoj révy během roku

Začínající pěstitelé révy na zahrádkách zapomínají na úkony, které přímo souvisejí s dobrým vývojem  sazenice a mladého keře.

  • Je to zejména důsledné vylamování výhonků a vyrašených oček sazenic.
  • Zároveň je důležité ponechat jeden, maximálně dva nejlépe postavené rosné kořínky z horní štěpované části sazenice. A to v době, kdy jsou kořínky ještě bílé a křehké.
  • Zásadní je pochopitelně i správná výsadba sazenic, kdy její štěpovaná část by měla i po slehnutí půdy zůstat přibližně 5 cm nad terénem.

Foto Z. Kulhánek

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

2. 3. 2024

První jarní květy rozvíjejí dřeviny a trvalky

V teplejších oblastech zpravidla již koncem února rozkvétají první jarní květy. Při aktuálně chladnějším počasí se květy objeví v březnu. Nejčastěji však kvetou během obou měsíců.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x