
Osečkování révy omezí výpar vody a podpoří výživu hroznů
15. 6. 2021Réva většinou intenzivně roste. Proto k péči o révu patří řez letorostů – osečkování. Bez něj by jednoleté dřevo nevyzrálo a v zimě namrzalo.
V polohách 400–500 metrů nad mořem vinná réva v červenci odkvétá a na spodní části hroznů současně i dokvétá.
Úspěšný vývoj hroznů lze podpořit i opatřením, které provedeme přímo na letorostech vyrašených z hlavních oček.
Mezi stolními odrůdami vinné révy pěstovanými v zahradách jsou i takové, jejichž květenství částečně sprchává. Například Suzi nebo Vostorg.
Stolní odrůda Vostorg se léta těší přízni zahrádkářů. Sprchávání květenství je možné bránit zalomením špičky letorostu
Samovolnému opadávání květů se dá bránit jednoduchým zalomením špičky zeleného letorostu v délce 10–20 cm. Tím zastavíme růst výhonu a podpoříme odkvět. Je to snazší řešení, než na hrozny použít postřiky na bázi sloučeniny molybdenu.
Pokud se v daném roce vyskytnou opakované pozdní jarní mrazy, může dojít k poškození zelených výhonků se zárodky hroznů. Tyto výhonky mohou již v dubnu dosahovat několik metrů.
Vedle těchto výhonků mohou v některých místech tažně prorašit zálistková a spící očka, která sice mohou být z velké části jalová – bez násady hroznů –, ale přece jen malá část z nich může mít nasazen menší hrozen. Ten někdy rozkvete až s měsíčním zpožděním. Je otázkou, zda tyto zálistkové hrozny dozrají, ale za příznivého průběhu vegetace a vývoje teplot je dozrání plodů raných stolních odrůd velmi pravděpodobné.
Začínající pěstitelé révy na zahrádkách zapomínají na úkony, které přímo souvisejí s dobrým vývojem sazenice a mladého keře.
Foto Z. Kulhánek
Ze skalky postupně odstraníme zimní kryt z chvojí a dalšího materiálu. Na podzim vysázené skalničky bývají mrazem povytažené a je třeba je přitlačit. Začínáme s pečlivějším čištěním a pletím skalky.