Jak pěstovat révu vinnou na zahrádce, kde a kdy ji vysadit

1. 1. 2023

K tomu, aby zahrádkář začal pěstovat révu, může stačit, když soused přinese na ochutnání hrozen révy ze své zahrady.

Proč to nezkusit také, řekl jsem si. I na malé zahrádce lze pěstovat něco, co zabere minimum místa a přinese spoustu radosti a užitku. Na počátku jsem si však neuměl představit, co mám nastudovat, kde seženu sazenice a které odrůdy vybrat, aby se mi podařilo pěstovat révu úspěšně.

Sousedův dárek: odkopek vinné révy

Před více než třemi desítkami let jsem na zahradě hledal místo pro sazenice od souseda. Byly to odkopky odrůd odrýpnuté od révových keřů u stodoly. Přinesl mi je s tím, že mám rovněž stodolu a na její jižní části se révě určitě bude dařit!

V té chvíli jsem nevěděl nic o tomto rostlinném druhu. Až po vysazení odkopků jsem začal shánět informace – jaké to jsou odrůdy, zda jsem je dobře vysadil a jak o ně budu pečovat, aby se jim dařilo a dávaly dobrou úrodu.

Trvalo dlouho, než jsem přišel na to, co jsem dělal špatně. Nelituji, že tehdy jsem se rozhodl právě pro révu vinnou. Každoročně mi přináší radost z krásných plodů, smyslový zážitek z odrůdových vůní a chutí. Obdivuji révu pro její každoroční několikametrový nárůst letorostů. Pro její silnou chuť k životu a schopnost reagovat po krutých mrazech a nepřízni počasí!

Nejen pro tyto úžasné vlastnosti a schopnosti by měla mít své místo v každé slunné zahrádce, nacházející se mimo mrazovou kotlinu!

  • Je tu totiž ještě jedna na prvý pohled bezvýznamná, ale o to víc jedinečná vlastnost révy – nepotřebuje vůbec žádný prostor, ale pouze plochu!

Kam révu vysadit?

Najděme proto na naší zahrádce místo pro budoucí výsadbu révy a při tomto hledání mějme na paměti několik základních podmínek:

  1. Oslunění, teplé zákoutí chránící před větry.
  2. Hlubokou, pokud možno zrigolovanou, a výživnou půdu.
  3. Vhod přijde i trocha šikovnosti pro výrobu a uchycení opěrné konstrukce.
  4. Současně přijměme bez váhání fakt, že každoroční hluboký řez révy je životně důležitý pro ni i pro úrodu krásných a chutných plodů.
  5. A v neposlední řadě mějme s révou i trpělivost, když některý velmi nepříznivý rok vymrzne a nezaplodí, ale přece jen přežije!

Jak pěstovat révu zdravou

Vězte, že v době stále razantnějšího nástupu houbových chorob má réva před ostatními ovocnými druhy předstih v odolnosti vůči těmto plísním zásluhou nových odrůd. Podobné je to s odolností vůči mrazu.

Nejvhodnější čas na nákup sazenic je březen a duben. Tyto měsíce jsou zároveň vhodnými termíny výsadby révy. Do této doby máme dostatek času k přečtení nejstručnějších informací pro přípravu půdy a výsadbu.

Seznámíme se s názvy a vlastnostmi nových odolnějších odrůd révy, které mají velmi dobré užitné vlastnosti. Poskytují první nutný, avšak nikoliv postačující předpoklad pro schopnost dělat nám každoročně, po několik desetiletí radost z krásy a chuti plodů i růstu této liánovité rostliny!

Foto Z. Kulhánek

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Jsme nováčci v pěstování, zdědili jsem vloni zahrádku se 2 keři/hlavami révy,praktický nevím, co jsou zač, ale dovolují si požádat o zkušenosti s bio přípravky. Používám sulku, výluh z přesličky, a na přezimující škůdce směs voda, řepkový olej. Děkuji za odpovědi. Milan Matoušek,Opava

Ještě byste mohl zařadit proti houbovým chorobám (proti těm, které koriguje) i měďnaté přípravky. Vzhledem k tomu, že „biocesta“ je spíše o prevenci než o řešení kalamit, doporučuji nastudovat příznaky běžných chorob už od stádia jejich začátku (padlí révy, plíseň, šedá hniloba, bílá hniloba,…) abyste zásahy prováděl včas. Na internetu najdete zkušenosti pěstitelů révy a hroznů v biorežimu, nebo dokonce i naturisty. Určitě by Vám pomohla návštěva některého z nich, tedy návštěva v jeho sklípku a popovídání si o pěstování révy nad skleničkou vína.

Děkuji za odpověď,Kuprikol používám,studují hlavně články od p.Pavlouska a místních pěstitelů z Opavský.

Dobrý den, nechci psát komentář, ale pouze potřebbuji radu. Chci nasázet vinnou révu do jednoho řádku o délce 20m. Je možné v tomto případě zasadit různé odrůdy vinné révy?
Děkuji za odpověď.

Určitě ano. Tak se to běžně dělá.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
5
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x