Jak pěstovat révu vinnou na zahrádce, kde a kdy ji vysadit

27. 2. 2019

Stačí, aby soused nebo známý přinesl na ochutnání hrozen révy ze své zahrady a vynoří se otázka, proč vlastně révu také nepěstujeme?

I na malé zahrádce lze pěstovat něco, co zabere minimum místa a přinese spoustu radosti a užitku. Přemítáme o tom, kolik starostí a práce réva vinná vyžaduje, co je třeba nastudovat, kde seženeme sazenice…

Sousedův dárek: odkopek vinné révy

I já jsem před třemi desítkami let na zahradě hledal místo pro sazenice od souseda. V každé ruce jsem držel révový odkopky odrůd, které soused odrýpl od révových keřů u stodoly. Přinesl mi je s tím, že mám rovněž stodolu a na její jižní části se révě určitě bude dařit!

Poznání přišlo později

V této chvíli jsem nevěděl nic o tomto rostlinném druhu a teprve po vysazení odkopků jsem začal shánět potřebné informace – jaké to jsou odrůdy, zda jsem je dobře vysadil a jak o ně budu dále pečovat, aby se jim dařilo a dávaly dobrou úrodu.

 

Trvalo dlouho, než jsem přišel na to, co jsem dělal špatně. Nelituji, že tehdy jsem se rozhodl právě pro révu vinnou, neboť ona to byla a je, která mi každoročně přináší radost z krásných plodů, smyslový zážitek z jejich vůní a chutí, obdiv pro její každoroční několikametrový nárůst letorostů a pro její silnou chuť k životu a schopnost reagovat po krutých mrazech a nepřízni počasí!

Nejen pro tyto úžasné vlastnosti a schopnosti by měla mít své místo v každé slunné zahrádce, nacházející se mimo mrazovou kotlinu!

  • Je tu totiž ještě jedna na prvý pohled bezvýznamná, ale o to víc jedinečná vlastnost révy – nepotřebuje vůbec žádný prostor, ale pouze plochu!

Kam révu vysadit?

Najděme proto na naší zahrádce místo pro tuto budoucí plochu a při tomto hledání mějme na paměti několik základních podmínek:

  1. Oslunění, teplé zákoutí chránící před větry.
  2. Hlubokou, pokud možno zrigolovanou, a výživnou půdu.
  3. Vhod přijde i trocha šikovnosti pro výrobu a uchycení opěrné konstrukce.
  4. Současně přijměme bez váhání fakt, že každoroční hluboký řez révy je životně důležitý pro ni i pro úrodu krásných a chutných plodů.
  5. A v neposlední řadě mějme s révou i trpělivost, když některý velmi nepříznivý rok vymrzne a nezaplodí, ale přece jen přežije!

Čas pro samostudium

Vězte, že v době stále razantnějšího nástupu houbových chorob má réva před ostatními ovocnými druhy předstih v odolnosti vůči těmto plísním zásluhou nových odrůd. Podobné je to s odolností vůči mrazu.

Nejvhodnější čas na nákup sazenic je březen a duben. Tyto měsíce jsou zároveň vhodnými termíny výsadby révy. Do této doby máme dostatek času k přečtení nejstručnějších informací pro přípravu půdy a výsadbu. Seznámíme se s názvy a vlastnostmi nových odolnějších odrůd révy, které mají velmi dobré užitné vlastnosti. Poskytují první nutný, avšak nikoliv postačující předpoklad pro schopnost dělat nám každoročně, po několik desetiletí radost z krásy a chuti plodů i růstu této liánovité rostliny!

Foto Z. Kulhánek

Zdroj Zahrádkář 1/2007

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Jsme nováčci v pěstování, zdědili jsem vloni zahrádku se 2 keři/hlavami révy,praktický nevím, co jsou zač, ale dovolují si požádat o zkušenosti s bio přípravky. Používám sulku, výluh z přesličky, a na přezimující škůdce směs voda, řepkový olej. Děkuji za odpovědi. Milan Matoušek,Opava

Ještě byste mohl zařadit proti houbovým chorobám (proti těm, které koriguje) i měďnaté přípravky. Vzhledem k tomu, že „biocesta“ je spíše o prevenci než o řešení kalamit, doporučuji nastudovat příznaky běžných chorob už od stádia jejich začátku (padlí révy, plíseň, šedá hniloba, bílá hniloba,…) abyste zásahy prováděl včas. Na internetu najdete zkušenosti pěstitelů révy a hroznů v biorežimu, nebo dokonce i naturisty. Určitě by Vám pomohla návštěva některého z nich, tedy návštěva v jeho sklípku a popovídání si o pěstování révy nad skleničkou vína.

Děkuji za odpověď,Kuprikol používám,studují hlavně články od p.Pavlouska a místních pěstitelů z Opavský.

Dobrý den, nechci psát komentář, ale pouze potřebbuji radu. Chci nasázet vinnou révu do jednoho řádku o délce 20m. Je možné v tomto případě zasadit různé odrůdy vinné révy?
Děkuji za odpověď.

Určitě ano. Tak se to běžně dělá.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

7. 12. 2022

V prosinci odebíráme rouby ovocných dřevin, hlavně peckovin

V prosinci začíná období vhodné pro odběr roubů. Kdo se chystá přeroubovat ovocné stromy, měl by si být jist, že vybere rouby v perfektnímu zdravotnímu stavu.

zobrazit další rady a tipy
5
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x