Kdy odstraňovat zálistky z letorostů révy vinné, a kdy ne
3. 8. 2020Kvalitu hroznů, mrazuvzdornost čili vyzrálost réví a dobrou tvorbu spících oček příznivě ovlivňuje i to, zda umíme odstraňovat zálistky.
Řadě pěstitelů révy se stalo, že jim ze zakoupené sazenice vyrostla jiná odrůda, než kterou si vybrali. Co s tím? Řešením je roubování révy.
V takové situaci pěstitelé promýšlejí, jakým způsobem révový keř přeroubovat na požadovanou odrůdu. Možností roubování a očkování révy vinné je několik, ale z praktických pokusů mám vyzkoušené, že nejlepším je systém přeroubování zeleného letorostu révy vinné – za zelena, na přelomu května a června.
Základním předpokladem je včas sklidit a uchovat rouby. Rouby je nejvhodnější odebírat v prosinci před Vánocemi, protože zimní mrazy v následujících měsících mohou zimní očka poškodit. Rouby založíme do vlhkého písku nebo do PVC sáčku a do konce jara je uchováme ve studeném sklepě nebo v chladničce.
Rouby je třeba pravidelně kontrolovat, zda nevysychají a zda nejsou napadené houbovými chorobami, zejména šedou hnilobou. V tom případě je třeba ošetřit je namočením v doporučeném přípravku. Rouby musí zůstat zdravé a životaschopné více než pět měsíců.
Při červnovém roubování révy vinné používáme dřevitý (tvrdý) roub, který naroubujeme do zeleného letorostu.
Po rašení révy je vhodné vytáhnout z paty kmínku zelený letorost, který (aby se nevylomil) vyvazujeme ke kmínku přeroubovávané rostliny. Ideální tloušťka zeleného letorostu pro přeroubování je 5–8 mm.
Termín roubování závisí na intenzitě růstu a tloušťce letorostu v daném roce. Obvykle nastává koncem května až začátkem června. Letorost by měl být v místě roubování bylinný, neměl by dřevnatět.
K roubování se využívá jednoočkový roub, který se seřízne do klínku. Následně rozštípneme zelený letorost, roub postupně do připraveného rozštěpu zasuneme.
V místě roubování je vhodné ponechat list, který zabezpečuje jednak výživu roubového spojení a jednak může stínit roub a omezit vysychání.
Horní část roubu není vhodné zamazávat štěpařským voskem. Jestliže dojde k ujmutí, projevuje se intenzivním slzením a vosk by se mohl vymáčet na očko a znemožnit rašení.
Během vegetace začínají nové letorosty intenzivně růst a už v dalším roce je možné tvarovat na keři tažeň a odříznout přeroubovávaný keř.
Tento způsob roubování je velmi jednoduchý, představuje poměrně velkou jistotu úspěšného přeroubování. Každý zahrádkář by ho měl bez problémů zvládnout.
Foto autor
Ve druhé polovině září jsou v našich podmínkách již běžné noční mrazíky. Pamatujeme proto na všechny choulostivé rostliny a umístíme je do bezpečnějších míst. Na noc je přeneseme domů, nebo aspoň chráníme rohožemi, fólií nebo netkanou textilií.