Zeleninu v červenci sklidíme, další ošetříme, sejeme, vysadíme

5. 7. 2019

Záhony uvolněné po rané zelenině připravíme v červenci pro podzimní sklizeň salátů, endivie, ředkviček, ředkve, pekingského zelí, špenátu a dalších.

Půdu očistíme od rostlinných zbytků, které zkompostujeme. Na záhony rozhodíme rychle působící minerální vícesložkové hnojivo nebo do půdy přidáme menší množství kompostu. Kypříme do hloubky 15 cm, urovnáme povrch, důkladně zalijeme a můžeme vysévat nebo vysazovat.

Ošetřujeme výsevy z předchozích měsíců. Husté porosty protrháváme, aby měly rostliny dostatek místa pro svůj růst. Mladých rostlinek se nemusíme zbavovat, například ředkve, mangold, červenou řepu a čekanky můžeme přesadit na volné plochy. Velmi dobře se ujímají.

Květáku můžeme zalamovat listy nad zdužnatělým květenstvím, aby růžice vybělela. V teplém počasí je nutné dbát na preventivní ochranu, objevují se housenky běláska zelného, nebo mšice, které mohou výpěstky znehodnotit. Poslouží k tomu bílá netkaná textilie položená přes celý záhon.

Květák potřebuje vhodnou půdu, živiny a další pěstitelskou péči

Květákovou růžici se hodí zastínit zalomením velkých listů tak, aby pod slunečními paprsky nežloutla; foto Shutterstock

Podzimní košťáloviny chráníme netkanou textilií před dřepčíky a plodomorkou zelnou. Její larvy poškozují vegetační vrcholy, což podstatně snižuje sklizeň těchto zelenin.

Psylliodes chrysocephala

Dřepčík olejkový, škůdce brukvovitých rostlin včetně řepky olejky; foto Shutterstock

Zeleninu náročnou na množství živin – pozdní košťáloviny, celer, pór – je vhodné přihnojit roztokem plného hnojiva s přídavkem ledku, zkvašeným trusem nebo dobrým kompostem. S přihnojením pamatujeme také na chřest a rebarboru, aby rostliny zregenerovaly a zesílily pro další rok.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

2. 3. 2024

První jarní květy rozvíjejí dřeviny a trvalky

V teplejších oblastech zpravidla již koncem února rozkvétají první jarní květy. Při aktuálně chladnějším počasí se květy objeví v březnu. Nejčastěji však kvetou během obou měsíců.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x