
Jak oživit nově vysazené stromky, které nevyrašily
25. 5. 2020Stromky, které jsme vysadili na podzim nebo na jaře a které do konce května ještě nevyrašily, zkusíme oživit následujícím postupem.
V zahradě mají netkané textilie široké využití. Chrání rostliny před mrazy i před škůdci. Mohou však přilákat hlodavce, plže i spory.
Vedle tepelněizolačních vlastností, které si poradí s nízkými teplotami a urychlují vývoj rostlin. Textilie dokážou zabránit četným škůdcům, aby rostlinu poškozovali.
Nejčastěji lze textilie použít proti dřepčíkům, květilkám zelným, plodomorkám zelným, housenkám bělásků a můr, květilkám cibulovým, vrtalkám pórovým, houbomilkám česnekovým, pochmurnatkám mrkvovým, květilkám všežravým a mandelinkám bramborovým.
Netkané textilie však nesou i rizika. Usnadňují růst plevelů a s nimi i vyšší vzdušnou vlhkost potřebnou pro rozvoj houbových nebo bakteriálních chorob. Pod krycími nebo i mulčovacími fóliemi se vytváří prostředí s ideálními podmínkami pro hraboše a plže.
S osázením nádob a truhlíků nemusíme čekat až po ledových mužích – od března je mnoho květin k tomuto účelu vhodných. Patří sem především macešky, sedmikrásky a chejr vonný (Cheiranthus), použít můžeme trvalky – prvosenky, z cibulovin narcisy a další.