Barevný a zdravý mangold: listová zelenina pro špenát i polévku

2. 4. 2019

Mangold patří k cenným druhům listové zeleniny. Rozlišujeme mangold listový, jenž má bohaté, bublinaté a velké listy, a mangold řapíkatý se zesílenými řapíky.

Z  pěstitelského hlediska lze obě skupiny považovat za jeden druh zeleniny – mangold řapíkatý (Beta vulgaris ssp. cicla).

Zdravá zelenina zpestří jídelníček i talíř

Rostliny jsou vysoké okolo 30 až 60 cm, vytvářející poměrně bujné listové růžice. Mají protáhlé, lesklé a v závislosti na odrůdě bublinaté listy, jejichž zbarvení může být značně variabilní. Existují odrůdy se světle zelenými až sytě zelenými listy, stejně jako žlutozelené či fialovočervené. Stejně mohou být zbarveny dužnaté řapíky. Typické jsou barvy krémově bílé, ale vedle toho jsou k dispozici odrůdy s řapíky žlutooranžovými až červenými.

Červenořapíkatá odrůda mangoldu s názvem Červený

Co obsahuje mangold

Mangold obsahuje větší podíl bílkovin, z minerálií především vápník (průměrně 1000 mg), sodík (900 mg), hořčík (i více než 800 mg), draslík (až 4000), železo (okolo 25 mg), ale také důležité vitamíny, především provitamin A, vitamin C (400 mg), thiamin a riboflavin ze skupiny B a samozřejmě ceněnou vlákninu. Na rozdíl od špenátu v něm nenajdeme zdraví škodlivou kyselinu šťavelovou.

Nároky na stanoviště

I když je mangold dvouletý, pěstujeme ho jako jednoletou kulturu na záhonech zařazených v osevním postupu, kdy jej střídáme s jinými druhy zelenin. Pozor na příbuzné druhy (merlíkovité – řepa salátová, špenát). Ve druhém roce, když nakvétá, je jeho kvalita horší. Také patří k druhům citlivým na mráz, proto v našich podmínkách nepřezimuje.

Mangold je náročný na výživu

Požadavky mangoldu na živiny můžeme přirovnat k řepě. Pro docílení silných listů s kvalitními řapíky ho řadíme do I. trati a hnojíme buď hnojem, nebo rozloženým kompostem. Je také nutno zvolit dostatečně humózní pozemky s dobrým osluněním. Na vodu je náročný, a proto je doplňková závlaha jednoznačně nutná.

Podmínky pěstování

Mangold můžeme vysévat v termínu od začátku dubna až do konce května, v závislosti na pěstební oblasti a na možnosti přípravy pozemku. Sejeme přímo na meziřádkovou vzdálenost okolo 40 cm. Asi za dva týdny po vzejití rostlin provedeme vyjednocení, abychom dosáhli sponu okolo 10 – 20 x 40 cm.  V případě vybíhání do květu stonky odstraňujeme, kvalita se může zhoršovat. Bohaté listy omezují riziko nárůstu plevelů. Vhodné je přihnojení pouze v případě, že z objektivních důvodů nemůžeme pěstovat na vyhnojeném pozemku.

Mangold odrůdy Listový zelený

Sklizeň

  • Sklízíme průběžně, typicky od července až do prvních mrazíků, které rostliny ničí.
  • U nižších, barevných odrůd se sklizeň může uskutečnit již za 2 měsíce od vzejití. Obvyklejší termín první sklizně je asi 3,5 měsíce po výsevu.
  • V malém můžeme odtrhávat dostatečně vyvinuté listy, jinak odřezáváme celé rostliny.

Z 10 m2 je možné za celou sezónu dosáhnout výnosu mezi 20 až 60 kg. Po odřezání je třeba listy okamžitě zchladit nebo zpracovávat. Dlouhou dobu nevydrží ani řapíky. V chladničce je při 3 až 6 °C udržíme několik dnů.

Odrůdy mangoldu

Pestře je zbarven žlutooranžový Bright Lights, jenž má svítivé barvy a v pokrmech působí velmi dekorativně. Jde o odrůdu nižší s menším výnosem. Nejznámější je Lucullus se silnými rostlinami a značně širokými řapíky.

Odrůdy podle typu

 Typ mangoldu  Odrůda
 Listový  Listový zelený
 Červenořapíkatý  Červený, Rhubarb, Charlotte
 Zelenořapíkatý  Gator
 Bílořapíkatý  Lucullus, Fordhook Giant, Swiss Chard
 Žlutooranžové řapíky  Bright Lights

Foto autor

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

Zahrádkář 10/2019 Zahrádkářka 10/2019 předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

15. 10. 2019

Proč a kdy vysadit na zahradě lískové keře

Vysazujeme několik keřů, aby se navzájem dobře opylovaly, obvykle na vzdálenost tři až čtyři metry od sebe. Lísku můžeme vysadit na jaře nebo na podzim.

zobrazit další rady a tipy