
Dubnové výsevy salátové zeleniny a péče o záhony
7. 4. 2020Za normálního průběhu jara se můžeme radovat ze vzcházejících březnových výsevů. Na zahradě ve vyšší poloze však první výsevy a výsadby teprve dokončujeme.
Mangold patří k cenným druhům listové zeleniny. Rozlišujeme mangold listový, jenž má bohaté, bublinaté a velké listy, a mangold řapíkatý se zesílenými řapíky.
Z pěstitelského hlediska lze obě skupiny považovat za jeden druh zeleniny – mangold řapíkatý (Beta vulgaris ssp. cicla).
Rostliny jsou vysoké okolo 30 až 60 cm, vytvářející poměrně bujné listové růžice. Mají protáhlé, lesklé a v závislosti na odrůdě bublinaté listy, jejichž zbarvení může být značně variabilní. Existují odrůdy se světle zelenými až sytě zelenými listy, stejně jako žlutozelené či fialovočervené. Stejně mohou být zbarveny dužnaté řapíky. Typické jsou barvy krémově bílé, ale vedle toho jsou k dispozici odrůdy s řapíky žlutooranžovými až červenými.
Mangold obsahuje větší podíl bílkovin, z minerálií především vápník (průměrně 1000 mg), sodík (900 mg), hořčík (i více než 800 mg), draslík (až 4000), železo (okolo 25 mg), ale také důležité vitamíny, především provitamin A, vitamin C (400 mg), thiamin a riboflavin ze skupiny B a samozřejmě ceněnou vlákninu. Na rozdíl od špenátu v něm nenajdeme zdraví škodlivou kyselinu šťavelovou.
I když je mangold dvouletý, pěstujeme ho jako jednoletou kulturu na záhonech zařazených v osevním postupu, kdy jej střídáme s jinými druhy zelenin. Pozor na příbuzné druhy (merlíkovité – řepa salátová, špenát). Ve druhém roce, když nakvétá, je jeho kvalita horší. Také patří k druhům citlivým na mráz, proto v našich podmínkách nepřezimuje.
Požadavky mangoldu na živiny můžeme přirovnat k řepě. Pro docílení silných listů s kvalitními řapíky ho řadíme do I. trati a hnojíme buď hnojem, nebo rozloženým kompostem. Je také nutno zvolit dostatečně humózní pozemky s dobrým osluněním. Na vodu je náročný, a proto je doplňková závlaha jednoznačně nutná.
Mangold můžeme vysévat v termínu od začátku dubna až do konce května, v závislosti na pěstební oblasti a na možnosti přípravy pozemku. Sejeme přímo na meziřádkovou vzdálenost okolo 40 cm. Asi za dva týdny po vzejití rostlin provedeme vyjednocení, abychom dosáhli sponu okolo 10 – 20 x 40 cm. V případě vybíhání do květu stonky odstraňujeme, kvalita se může zhoršovat. Bohaté listy omezují riziko nárůstu plevelů. Vhodné je přihnojení pouze v případě, že z objektivních důvodů nemůžeme pěstovat na vyhnojeném pozemku.
Z 10 m2 je možné za celou sezónu dosáhnout výnosu mezi 20 až 60 kg. Po odřezání je třeba listy okamžitě zchladit nebo zpracovávat. Dlouhou dobu nevydrží ani řapíky. V chladničce je při 3 až 6 °C udržíme několik dnů.
Pestře je zbarven žlutooranžový Bright Lights, jenž má svítivé barvy a v pokrmech působí velmi dekorativně. Jde o odrůdu nižší s menším výnosem. Nejznámější je Lucullus se silnými rostlinami a značně širokými řapíky.
Typ mangoldu |
Odrůda |
Listový |
Listový zelený |
Červenořapíkatý
|
Červený, Rhubarb, Charlotte
|
Zelenořapíkatý
|
Gator
|
Bílořapíkatý
|
Lucullus, Fordhook Giant, Swiss Chard
|
Žlutooranžové řapíky
|
Bright Lights
|
Přes celé léto vzniká na zahradě a v domácnosti dostatek odpadů využitelných pro kompostování. Dostatečné provzdušnění obstarají hrubší organické odpady přimíchané ve vhodném poměru do kompostované hmoty (nastříhané či drcené větvičky ap.).