Rebarbora, chřest, křen; tipy pro pěstování zeleniny

24. 5. 2020

Méně časté, ale známé druhy zeleniny, jako je rebarbora nebo chřest, mají sezonu na jaře. Naopak křen vyžaduje drobné pěstitelské postupy na podzim.

Reveň rebarbora

Rebarbora je oblíbenou rostlinou v našich zahrádkách již od dob našich prababiček. 1/3 stonků je možné z ní sklízet každých 14 dnů mírným a citlivým točením na obě strany a následným krátkým trhnutím.

Stonky nikdy nevyřezáváme ani nevystřiháváme. Zbytky stonku by zahnily spolu se srdíčkem rostliny. Tvořící se květní stvoly je dobré včas odstraňovat, ale pokud jsou měkčí. Jinak hrozí, že trs roztrhneme.

Chřest

Bělený chřest vypichujeme denně, zelený sklízíme ve dvoudenních intervalech. Je nutné sklidit vždy všechny prýty (pazochy), abychom předešli napadení rostlin vrtulí chřestovou.

Křen

U jednoletých rostlin opatrně uvolníme střední část hlavního kořene, odstraníme všechny postranní kořínky (zpravidla postačí odrhnutí režnou pytlovinou) a rostlinu opět přihrneme zemí.

Sklizeň

Rebarboru a chřest sklízíme od jara do 25. června, křen až pozdě na podzim nebo v zimě.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x