Sklizeň třešní a letní řez třešně: Spojte příjemné s užitečným

5. 6. 2022

Během sklizně třešní se můžeme souběžně věnovat úpravě koruny stromu. Řez třešně v tomto období dovolí, abychom část plodů otrhali na zemi.

V červnu za suchého počasí postupně sklízíme dozrálé třešně. Zralost poznáme podle jejich velikosti a zabarvení slupky. Podtržené plody by nedozrály a nebyly by tolik chutné. Očesané třešně jsou nejlepší čerstvé. Ty, které nesníme nebo nerozdáme, použijeme na jiné oblíbené dobroty, jako jsou bublaniny, zavařeniny a další.

Třešně zrají; je čas na sklizeň i řez třešně

Třešeň před sklizní; foto Shutterstock

Letní řez třešně usnadní sklizeň

Při sklizni třešní máme příležitost sesadit řezem velkou korunu na vhodné nižší rozvětvení. Větve opatrně spouštíme na zem, kde je pohodlně očešeme. Spojíme tak dvě práce v jednu. Sklidíme úrodu a zároveň prosvětlíme a zmenšíme korunu stromu.

Řezné rány po odstraněných větvích ošetříme stromovým balzámem. Při řezu vždy respektujeme metodu Zahnova řezu, který je k peckovinám šetrnější.

Vylamujeme nebo vytrháváme i s dřevnatou patkou zahušťující letorosty (vlky), které rostou v koruně nebo na horních stranách větví a výhonů. U zmlazených a přehoustlých korun stromů jsme ještě důkladnější. Letorosty rostoucí v požadovaném směru nevytrháváme ani nezkracujeme.

Další péče o ovocné stromy v červnu

Kolíčky formují sklon větví

Kolíčky formujeme sklon budoucích větví; foto I. Dvořák

V červnu můžeme ovlivnit i budoucí sklon jednotlivých větví: Vyvazujeme nezdřevnatělé delší letorosty, neboť v tomto období se snadno upravují do žádoucí polohy.

K nasměrování letorostu lze použít také různé rozpěrky, kolíčky nebo závaží.

Časně letním doplňkovým řezem můžeme rovněž prosvětlit zahuštěné koruny broskvoní. Tento řez by však měl opravdu jen doplňovat základní jarní řez v době kvetení. Nesmí ho suplovat.

Obecně platí, že doplňkový letní řez raději vůbec neprovádíme u mladých a slabě rostoucích stromů, případně tento řez omezíme na minimum. Ušetříme tím tolik potřebnou listovou plochu, kterou strom nutně potřebuje pro fotosyntézu.

Přihnojujeme stromy rychle rozpustnými a pro rostliny dobře přijatelnými hnojivy. Vždy se řídíme návodem výrobce a doporučeným dávkováním.

  • Při déletrvajícím suchu vydatně zaléváme. Platí pravidlo: Raději méně často, ale vydatně.
  • Průběžně odstraňujeme podrůstající podnože a výmladky.

Sledujeme výskyt chorob a škůdců a podle potřeby je regulujeme. Z chorob se nejčastěji objevuje padlí a strupovitost. U škůdců se zaměříme na mšice, vlnatku, svilušku, vrtuli třešňovou a obaleče jablečného.

Foto Shutterstock a I. Dvořák

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

perfektní

Seříznout korunu u třešně bych potřebovala a dokonce u dvou,ale to bych musela zavolat hasiče,jsou to obrovské stromy.Jeden z nich měl tzv.třešně srdcovky,ale už třetí rok tam není nic.Strom necháváme kvůli včelkám,krásně kvete,ale třešně žádné.Nevím,co se stalo.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 4. 2024

Ke stínění skleníku poslouží réva, proti škůdcům lepové desky

Existují různé způsoby stínění skleníku během vegetace – nátěry, zakrytí rákosovými rohožemi, maskovacími sítěmi nebo vnitřními závěsy. Výhodné je využití révy vinné. Pro menší skleníky postačí jedna sazenice (hlava) – rostoucí ve skleníku.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x