Kdy řezat třešně po výsadbě a pak během plodnosti

17. 4. 2021

Čím předcházet klejotoku, kdy řezat stromky mladé a kdy starší, co potřebují stromy vřetena, zda lze třešně zmlazovat, to jsou časté otázky, na které existují odpovědi.

První ochrana před klejotokem

Stromek potřebuje před výsadbou v půdách bez vápníku uložit pod kořeny jeho zásobu na celý život. Třeba v podobě vápence, dolomitu, hromádky vápenné omítky, kusu betonu zakopaného do země.

Kdy řezat třešeň ve stáří 2–3 let

Po podzimní výsadbě řežeme stromek až na jaře. Při jarní výsadbě uděláme řez okamžitě. Jedině v případě, že stromek nevypadá nejlépe, počkáme, až začne rašit. Abychom mu neostříhali ta očka, která jsou schopná prorašit.

Druhý a třetí rok můžeme řezat ještě v březnu s tím, že rány začistíme, zamázneme a že řežeme na větevní kroužek, bez čípků.

Řez třešně v květu

Řez mladé třešně během kvetení; foto Shutterstock

Kdy řezat třešně, které už plodí

Stromky a stromy, které už přinášejí úrodu, řežeme v období okolo kvetení. V oblastech, kde hrozí pozdní mrazíky, raději po kvetení. To abychom si neodřezali úrodu z partií stromu, kde květy zůstaly zdravé (třeba na vrcholu stromu). Řez můžeme odložit na dobu zrání plodů nebo ho v tom čase dodělat. Takže můžeme provést buď jediný řez v roce, nebo řez doplňující k tomu jarnímu.

Třešně ve vrcholcích bývají velmi pěkné – jsou zde nejmladší větve – a normálně na ně nedosáhneme. I tady se můžeme rozhodnout, který termín si vybereme. Při pozdějším odříznutí vrcholku stromu si třešně pohodlně sklidíme na zemi.

Vřeteno a třešeň

Stromy pěstované jako vřeteno mají jiná pravidla. U takových udržujeme plodný obrost jinak než u kmenných tvarů. Nejkvalitnější a největší ovoce je na mladých částech stromů, a tak se u vřeten snažíme držet všechno dřevo maximálně dvouleté tříleté. Řezem nad očkem podpoříme jeho prorůstání, změnu v květní pupeny. Se stářím větví se plody zmenšují.

Zmlazení

Sesazování stromů, snižování koruny bychom měli dělat na větevní kroužek s tím, že větev bude pokračovat v růstu ponechanou boční větví. V podstatě řežeme podle pravidel řezu peckovin včetně možného řezu na aktivně oslabený čípek.

Čím horší je stanoviště, tím menší divočinu si můžeme dovolit. Kdo má na zahradě strom, jemuž se nedostávalo potřebné péče, měl by začít podzimním přihnojením. Kolečkem hnoje, koupeným substrátem ve stejném objemu, Cereritem nebo tekutými hnojivy. Nestačí však hnojiva pohodit na trávník, musí se dostat pod drn pod korunou nebo do země v míse pod stromem, pokud okolo kmene je. Po jarním řezu se strom bude lépe hojit, lépe bude obrůstat, sníží se poněkud riziko tvorby klejotoku.

Rány raději zatíráme. Stačí štěpařský vosk, nebo latex barvy kůry.

Rána po vylomení větve se dobře hojí

Pozor na vylamování křehkých větví. Tady se to stalo, ale rána se dobře hojí. Foto I Dvořák.

Stanoviště a stárnutí

Třešně na dobrých stanovištích vydrží třeba sto let. Ale musíme o ně alespoň občas pečovat. Některé odrůdy tvoří rozložité přirozeně ne příliš husté koruny, jiné střed stromu zahušťují. Pokud neděláme nic jiného, tak alespoň hned poté co zjistíme, že strom prosychá, odstraňujeme suché části na větevní kroužek na kmenu, nebo až po živé dřevo, pokud je suchá jen část větve.

Příčinou prosychání bývá monilinióza nebo přirozené stárnutí. Pokud řežeme strom průběžně a chystáme se na větší zásah, připravíme ho v předchozím roce, resp. rozložíme ho do dvou let. Obyčejně tím předejdeme i předčasnému stárnutí stromů.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den,
ocenil bych podrobnější návod, jak přesně třešeň prořezávat – ideálně pomocí schematického nákresu větví nebo ještě lépe fotky s naznačením kde / kterou přesně odříznout. Mám starší větší strom a nevím co přesně dělat s novými větvemi, přírůstek za sezónu 30-60cm.
Dík, Labus

Kdybyste se podíval sem, pomohl by Vám možná obrázek stromu bez listů. Nebo nakoukněte do článků, které se týkají řezu třešní a jsou pod společným štítkem řez peckovin. .
Dělat univerzální šablonu pro třešně, když víte, že některá roste slabě, jiná bujně, další má korunu širokou, jiná pyramidální, úzkou, je těžké. I u třešní platí, že čím větší je odklon od svislé osy, tím lépe se na větvi tvoří plodný obrost.
Princip obecný by byl takový, že bujnou, nahoru rostoucí nahradí níže položená tenčí.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 5. 2024

Citlivě upravená venkovská zahrada si uchová svou krásu

Zahradu na venkově bychom měli upravovat tak, aby odpovídala místním pěstitelským tradicím, klimatickým poměrům i okolní přírodě.Víc než jinde tu platí, že v jednoduchosti spočívá půvab i svéráz zahrady.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x