Letní řez broskvoně, meruňky, slivoně, třešně, višně, mandloně

2. 7. 2020

Letní řez peckovin je součástí výchovného řezu. Hodí se však i jako doplněk k udržovacímu řezu starších stromů. Podpoří plodnost, omezí růst.

U některých raně zrajících druhů (třešeň, višeň) můžeme letním řezem nahradit i řez předjarní. Letní řez provádíme zpravidla od června do srpna. Pozdější termín může vést ke špatnému hojení ran a posléze k poškození stromu mrazem.

V časném létě můžeme vlky vylamovat, neboť jsou ještě v bylinném stavu. Omezíme tím jejich případné další obrůstání ze spících pupenů.

Řezem během léta odstraňujeme především zahušťující obrost kosterních větví a terminálu, tj. neplodné, jednoleté výhony (vlky), které brání dobrému oslunění plodů.

Letním řezem lze kromě vlků odstranit i jinak nevhodně rostoucí jednoleté výhony nebo větve poškozené mechanicky, chorobami či škůdci. Střiháme ve větevním kroužku, poblíž plodů na čípek.

Úpravou současně provzdušníme korunu. Tím snížíme riziko rozvoje chorob i napadení škůdci.

  • V husté koruně je vlhko; při vyšších teplotách se v ní vytvoří podmínky pro houbové choroby.
  • Také savým hmyzím škůdcům nebo žravým housenkám se daří jejich dílo lépe ve spleti zahuštěné koruny.

Při letním řezu můžeme rovněž redukovat násadu plodů, zvláště na koncích větví, které jsou zátěží ohýbané k zemi.

Letní řez broskvoně

Obvykle je pěstujeme ve tvaru duté koruny. Odstraníme proto všechny výhony, které směřují do koruny, a ponecháváme pouze výhony směřující z koruny ven. U pozdních odrůd prosvětlením koruny docílíme lepšího oslunění plodů a tedy zlepšení vzhledu i chuti broskví.

Kolmo rostoucí prodlužující výhony kosterních větví zkrátíme na výhony směřující z koruny ven.

Můžeme také zkrátit jednoleté výhony, které budou v příštím roce plodné, na přibližně 30 cm. Lépe pak vyzrají listové i květní pupeny a bez úhony přezimují. Zkracujeme je spíše v pozdějším termínu, na konci srpna. Rozhodně je však nekrátíme zcela. Pro tuto úpravu nastává vhodný čas až na jaře těsně před květem.

Při výchovném řezu redukujeme jednoleté výhony tak, abychom udržovali kotlovitou korunu. Ponechané výhony můžeme mírně zkrátit.

Meruňky

Pěstujeme je převážně ve tvaru čtvrtkmene s patrovitou korunou, i když pěstování ve tvaru duté koruny bez terminálu je také možné. Letní řez je velmi důležitý zejména v období po vysazení při výchovném řezu, při zapěstovávání koruny.

Opět odstraňujeme všechny vlky, dále přebytečné jednoleté výhony.

Touto úpravou posunujeme termín kvetení a snižujeme riziko, že násadu zničí mráz.

Prodlužující výhony kosterních větví zkrátíme na délku přibližně 30 až 40 cm. Díky tomu se vytvoří předčasný obrost s květními pupeny. Květy na předčasném obrostu kvetou později (o 1 až 3 dny) než na trnech, tedy plodonosném obrostu starších větví.

  • Zkrácení a rozvětvení prodlužujících výhonů kosterních větví sníží korunu, usnadní sklizeň a také brání v rozlamování koruny při vysoké zátěži plody.

Letní řez slivoně

Mají podobné nároky na letní řez jako meruňky. Řezem především odstraníme vlky. Při výchovném řezu zkrátíme prodlužující výhony kosterních větví, aby koruna byla nižší, kompaktnější, dostupnější a odolnější proti rozlomení zátěží plodů.

Třešně

Vzhledem k tomu, že třešně a višně raně zrají, můžeme kompletní průklest stromů udělat až po sklizni a nahradit tak řez dřívější letní nebo i ten předjarní.

Letní řez třešní je méně náročný, protože stromy tvoří koruny řidší. Dáme pozor na přílišné zkracování jednoletých prodlužujících výhonů. Pokud to není nezbytně nutné, raději je příliš nezkracujeme, pouze ty, které rostou velmi vzpřímeně a jsou velmi dlouhé. Nevhodně rostoucí jednoleté výhony odstraňujeme celé.

Višně

Na rozdíl od třešní višně většinou korunu zahušťují množstvím slabších jednoletých výhonů. Proto se řezu věnujeme častěji a korunu letním řezem prosvětlujeme jako u jiných peckovin. Pokud řez zanedbáme a koruna příliš zhoustne, strom začne prosychat a plodnost se přestěhuje na konce větví: Zejména odrůdy, které mají rozložitý až převislý typ růstu, pak trpí tzv. vyholením větví. Zkracujeme proto odplozené větve bez plodonosného obrostu. Tím podpoříme obrůstání starších větví.

Mandloně

Vzhledem k tomu, že plody mandloní nepotřebují příliš oslunění, můžeme stromy pěstovat jako hustější, než jsme zvyklí u ostatních ovocných druhů. Při letním řezu se tedy soustředíme na odstranění vlků. Při zapěstovávání koruny mladších stromů použijeme postup vhodný pro meruňky.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den. Dobrých rad není nikdy dost. A málokdy je v okolí člověk, který se tím zabývat. Většinou, pokud mají lidé odvahu, si to provádějí sami, ale né vždycky je to s dobrým koncem. Tzv. systém pokus – omyl lidé praktikují i v zahradě. Co taky zbude, když odborník není, nebo je daleko.
Taky se učím a jsem moc rád, že aspoň s pomocí netu určité odborné rady zvládám i když ani mně se napoprvé některé věci nepovedou. Ale nevzdávám se. Děkuji. Z.

Dobrý den jsem zahradník laik a hodně se snažím číst jak a co nejlépe se starat o stromky,ale někdy je to velmi složité.
Tady čtu ráda a máte skvělé rady,ale někdy i tak tápu . Třeba meruňky,se mají na 30-40 cm zkracovat výhony kosterních větví v létě?Do konce srpna?nebo a z v předjaří aby kvetly později kvůli mrazům. Pořád nevím

Paní Evo, meruňky se řežou obyčejně dvakrát. Poprvé v dubnu, nebo spíše v době květu (kvůli včelám raději na konci kvetení), to se řeže i do staršího dřeva a podruhé se dělá řez okolo začátku léta, tzv. Šittův řez, kdy se zkracují nové přírůstky, na 30-40 cm by to bylo tak z délky přírůstků 1 m. Jeden z důvodů je, že tento řez dává základ pro postupné, delší kvetení příští jaro.

Dobrý den,mám slivoň Blue Free na podnoží myrobolán.Tato slivoň roste hodně do výšky.Mohu ji v této době zkrátit? Letošní pruty až 1 m.
Děkuji Vláďa

Určitě ano, pokud má někde naznačené větvení tak na větvičku ven z koruny, pokud ne, stejně uvažujte při řezu prutů. Očko pod řezem by mělo směřovat ven z koruny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
5
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x