V červnu řádí škůdci: hlavně různé mšice a vrtule třešňová

3. 6. 2020

Na zahrádce nacházíme během června mnoho druhů drobného hmyzu, který často vytváří nápadné, početné kolonie. Jde především o mšice (Aphidinea).

Mšice jsou většinou jen 1–3 mm velké. Tělo mají jemné, měkké, různě zbarvené. Křídla některých jedinců jsou blanitá, průsvitná, zadní pár je menší. Většina dospělců je však bezkřídlá, okřídlení bývají např. jedinci vyhledávající nové živné rostliny. Larvy (nymfy) se svým zevnějškem podobají dospělcům.

Bezkřídlá mšice

Bezkřídlá mšice

Tato skupina hmyzu patří k druhově velmi bohatým. Běžný pěstitel nepotřebuje rozlišovat podobné druhy hmyzu, rozhodující pro něj je druh rostliny, místo na rostlině, kde mšice sají (listy, stonky, kořeny) a typ poškození (změna barvy, deformace stonků, tvorba hálek).

Mšice škodí rostlinám sáním a infekcí

Z nejrůznějších částí rostlin, především z nadzemních, mšice odnímají velké množství tekutin, vylučují medovici a přenášejí virózy rostlin.

  • Mšice jabloňová (Aphis pomi) a jitrocelová (Dysaphis plantaginea) způsobují svinování listů, deformaci letorostů a plůdků na jabloních.
List jabloně poškozený mšicemi

List jabloně poškozený mšicemi

  • Na slivoních přenášejí virovou chorobu švestek šarku mšice švestková (Hyalopterus pruni) a další druhy.
  • Nápadné deformace a velké kolonie způsobuje na třešních mšice třešňová (Myzus cerasi).
  • Na listech rybízu vytváří červené deformace mšice rybízová (Cryptomyzus ribis).
Mšicemi deformovaný list rybízu

Mšice sáním deformují listy rybízu

  • Na zelenině se objevují mšice broskvoňová (Myzus persicae), kyjatka hrachová /Acyrthosiphon pisum) nebo mšice zelná (Brevicoryne brassicae).
  • Z obrovského množství druhů poškozující okrasné byliny a dřeviny vybírám jen kyjatku růžovou (Macrosiphon rosae) sající na růžích.

Přirození nepřátelé mšic pomohou

Na zahrádkách, kde se pěstuje společně velké množství různých druhů rostlin, mají mšice mnoho významných přirozených nepřátel – dospělce a larvy slunéček, larvy pestřenek, zlatooček a dalšího užitečného hmyzu. Měli bychom je maximálně chránit a omezit při ochraně proti škůdcům používání běžných insekticidů.

Přednost dáváme přípravkům selektivním, které hubí pouze mšice a ostatní hmyz při dodržení všech pravidel nehubí. Obvykle stačí omezit chemicky první výskyt. Oslabenou populaci již vyhubí přirození nepřátelé.

Vrtule třešňová

V červnu dozrávají také třešně. V poslední době bývá silně napadeno mouchou vrtulí třešňovou (Rhagoletis cerasi).

Dospělec vrtule třešňové

Vrtule třešňová, dospělec s typickou žlutou značkou mezi křídly

Tato 3,5–4 mm velká moucha patří k hlavním škůdcům třešní. Nejčastěji se vyskytuje počátkem června na zelených třešních, kde můžeme snadno pozorovat i její páření. Je to nápadná moucha s výrazně pruhovanými křídly a jasně žlutým štítkem mezi základy křídel. Podle těchto znaků se snadno poznává.

Jak škodí vrtule třešňová plodům

Samičky po spáření kladou po jednom vajíčku na zelené nebo načervenalé plody. Každý plod je označen voňavou látkou (značkovacím feromonem), další samička se takovému plodu při kladení vyhne. Proto je tolik plodů poškozeno, v každém se vyvíjí zpravidla jediná larva. Beznohé bezhlavé bílé larvy se živí dužninou plodu. V místě jejich výskytu plod měkne a později hnědne a zahnívá. Poškození se běžně označuje jako červivost třešní. Dorostlé larvy opouštějí plody, padají k zemi a kuklí se v půdě. Část kukel pravidelně přeleží, dospělci se z nich líhnou až o rok později.

Vrtule třešňová (Rhagoletis cerasi), larva v třešni

Červivost třešní: larva vrtule třešňové v dužnině plodu; foto Shutterstock

Vrtule třešňová je nejvýznamnější škůdce třešní, někdy jsou napadeny všechny plody. Více jsou napadány sladké a pozdní odrůdy. Kyselejší sladkovišně nebo višně bývají poškozeny méně, spíše z nedostatku vhodnějšího hostitele.

Čím a kdy chránit třešně před vrtulí

Podle literatury by se mělo ošetření dělat na základě odchytu dospělců na žluté lepové desky umístěné v koruně. Postřik insekticidy se provede v době vysokého výskytu vrtulí na těchto deskách. Podle mých zkušeností tato metoda není příliš spolehlivá.

Květy bezu černého napoví, kdy zasáhnout

Aktuálně povolené přípravky proti vrtuli třešňové uvádí Rostlinolékařský portál.

Spolehlivější se mi zdá určení termínu ošetření podle období květu bezu černého. Na začátku jeho květu se vyskytuje nejvíce vrtulí na třešni. Porovnávat samozřejmě musíme bez a třešně rostoucí co nejblíže u sebe na jedné lokalitě. Při ošetření je nutno dodržet interval mezi postřikem a sklizní – ochranou lhůtu.

Foto autor a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x