Jakou třešni si vysadit na důchod, třeba i pro přivýdělek?

12. 12. 2020

Odborníci přes různé zahrádkářské činnosti tu a tam odpovídají na otázky, které přesahují rámec pěstitelství. A tak se někdy povede radu do zahrady povýšit na radu do života. Například:

Otázka: Jsem již v důchodovém věku, přesto bych si ještě rád vysadil několik třešní, protože toto ovoce patří k mému nejoblíbenějšímu a taky mám zatím možnost přebytky dobře prodat. Je to bláznivý nápad, anebo byste mi poradil, jak na to, abych se dočkal úrody a stromy mi nezabraly půl zahrady?

Odpověď: V prvé řadě považuji váš záměr za reálný. Dovolím si podtrhnout několik zásad, podle nichž se můžete (ale také nemusíte) řídit.

Podnož

Měl byste pěstovat třešní na zakrsle rostoucí podnoži (například na Gisele 4, Gisele 5), popř. stromek získaný ze školky procesem tzv. mezištěpování (podnož vegetativně množená ptáčnice F 12/1, popř. generativní ptáčnice řady P-TU-1, 2, 3, na kterou byl naočkován mezikmen slabě rostoucí podnože (např. P-HL-A) a dále v korunce naroubována požadovaná odrůda.

Výběr odrůdy

Přednost bych dal raně zrajícím srdcovkám (Aranka, Karešova) nebo polochrupkám (Burlat) prvního až druhého týdne zrání třešní. Ty totiž zpravidla unikají náletu nejrozšířenějšího škůdce – vrtule třešňové, která způsobuje známou červivost plodů.

Odrůda třešně Kasandra

Také třešně polochrupky odrůdy Kasandra zrají obvykle v první dekádě června; foto J. Sus

K tvarování doporučuji zvolit štíhlé vřeteno s opěrou, nejlépe impregnovaným dřevěným kůlem. Počítejte s tím, že již od třetího roku se dočkáte první úrody a že životnost této výsadby bude 15 až 20 let.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

ano, staré, osvědčené odrůdy.
Pokud bych vybíral za sebe, tak jedině rané třešně, zrající začátkem června, nebo v jeho první polovině tohoto měsíce.
Výhody, které považuji za nejdůležitější a to šťavnatost, sladkost a nečervitost .
Za mě stará známá „KAŠTÁNKA“, nebo ta zde na obrázku polochrupka „KASANDRA“.
Děkuji zde za možnost svého komentáře a všechny milovníky třešní zdravím.
Petr

Petře,děkuji za radu. Sta

Přestěhovali jsme se do Jeseníků 660 m.n.m. a na zahrádce mi na záhonu vyrostla třešeň. Jakou pozdní odrůdou bych mohl ten kmínek přeroubovat.
Předem děkuji.
W.Z.

obejděte něco v podobné výšce, podívejte se zda Vám budou chutnat a to si tam dejte, nehledejte nic odjinud, to co máte v okolí si zvyklo na místní podmínky. i

Dobrý den,
předloni jsem koupila třešeň (odrůdu neznám). Je to vysokokmen, protože jsem chtěla na zahradě vysoký dominantní strom. Bohužel u něj uschnul terminál. Dá se s tím ještě něco dělat nebo je lepší koupit nový. Zahrada je cca 20 km od Javořice.
Děkuji za odpověď

Bez nějaké obrazové dokumentace se na to těžko odpovídá.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 2. 2024

Dusičnany v zelenině, kde je jich nejvíc

Každý kdo pěstuje na své zahrádce zeleninu, usiluje o její co nejlepší kvalitu. O té ale nemůže být řeč, pokud má pěstovaná zelenina vysoký obsah dusičnanů. Dusíkatá hnojiva (dusičnany) jsou hnojivem urychlujícím růst, které rostliny přijímají pro tvor

zobrazit další rady a tipy
7
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x