Jak šetřit vodou na záhonech od výsevu až do zimy

19. 5. 2022

Srážky chybějí na zahradě především zelenině. Ze své podstaty je náročná na zavlažování. Jak šetřit vodou a čím půdní vláhu podpořit?

Včasným výsevem

Hrách a kořenovou zeleninu vyséváme co nejdřív, abychom využili zimní vláhu půdy.

Výsadbou za chladnějšího a vlhčího počasí

Vadnutí rostlin po výsadbě omezíme výsadbou v chladnějších a vlhčích dnech.
Při výsadbě rajčat podpoříme kořenovou soustavu výsadbou do brázd, do kterých položíme rostlinu mírně šikmo, přičemž děložní lístky i část stonku zahrneme půdou.

Odstraňováním půdního přísušku

Kypřením půdy přerušíme kapilární vzlínání vody a tím omezíme neproduktivní výpar vody z půdy. Zároveň půdu provzdušníme a umožníme tak mineralizaci dusíku.

Šetřit vodou se dá i kypřením půdy

Kypřením půdy přerušujeme kapilární vzlínání a tím omezujeme výpar vody

Dodáním organických látek do půdy,

Kompost, případně kůra nebo rašelina a další organické látky zadržují v půdě vodu.

Mulčováním půdy černou netkanou textilií

Výparu vody z půdy a růstu plevelů bráníme položením černé netkané textilie. Zároveň tím zvýšíme teplotu půdy, a tak docílíme ranější sklizně. Mulčování je vhodné především pro okurky. Brání déletrvajícímu ovlhčení listů, které by jinak zůstaly po dešti ležet na mokré zemi. Od toho je už jen krůček k infekci houbovou chorobou.

Šetřit vodou lze i položením mulčovací textilie

Černá mulčovací textilie propustí vodu a plody ochrání před znečištěním

Černou netkanou textilií můžeme mulčovat veškeré tykvovité zeleniny, papriky, rajčata, salát a další. V tom případě se hodí kapková závlaha formou děrovaných hadic. Černá netkaná textilie má životnost tři roky, často se proto využívá také pro záhon jahod; umožňuje sklízet čisté plody.

Kromě černé netkané textilie lze obdobně mulčovat i černou polyetylenovou fólií, pořizovací cena fólie bývá však vyšší.

I mulčování půdy fólií patří k možnostem, jak šetřit vodou

Salát na černé polyetylenové fólii

Mulčování půdy organickou hmotou

Šetřit vodou se dá také omezením výparu vody z půdy položením mulčovací vrstvy posečené trávy či jiné zelené hmoty nebo slámy.

Zakrytím záhonu průsvitnou textilií

Zakrýváním rostlin po výsevu a výsadbě průsvitnou (transparentní) textilií nejen zamezíme přístupu škůdců a zlepšíme rostlinám mikroklimatické podmínky, ale snížíme i výpar vody z půdy.

Zeleným hnojením

Před vysycháním půdy a splavováním živin chráníme půdu zeleným hnojením. To zároveň potlačuje růst plevele a po zapravení obohatí půdu organickými látkami.

Kapkovou závlahou lze též šetřit vodou

Děrovaná hadice přivádí vodu ke kořenům pěstovaných rostlin. Vláhu neztrácíme v meziřadí, čímž jednak plníme svůj záměr šetřit vodou a jednak omezujeme růst plevelů. Na trhu jsou kapkové hadice s různými vzdálenostmi otvorů (v závislosti na sponu pěstovaných rostlin).

Pro okurky, salát, jsou vhodné vzdálenosti otvorů 25 cm, pro rajčata, papriku, zelí 50 cm. Kapkovou závlahu z dešťové vody nasbírané do sudů a dalších venkovních nádob můžeme využít také formou samospádu. Další výhodou kapkové závlahy je možnost přidávát do ní hnojiva.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den, vše zajímavé typy, pro mě v posledních letech je největším pomocníkem hydrogel Výše uvedené typy jsou při „víkendovém“ zahradničení a se zoufalým množstvím srážek jako letos nebo před pár lety zcela nedostatečné. Přidávám hydrogel při výsadbě pod většinu plodové či náročné zeleniny na vodu. To samé i k výsadbě stromků, podpoří je prvních pár let a pak už to zvládají sami. Hydrogel krásně poutá vodu a výrazně ušetřím čas i vodu při zalévání. V půdě vydrží 3-4roky, a jedná se chemicky „zesítovanou potaš“, která se ca po těch 4letech rozpadne na základní molekulu potaše=mírné hnojivo.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x