Kudrnáč, modré lusky, zelené hrášky; tipy k výsevu hrachu

26. 3. 2021

Z luskové zeleniny pěstujeme na zahradách nejčastěji hrách setý dřeňový. Jeho semena sklízíme a vylupujeme z lusků v době, kdy jsou zelená, šťavnatá a sladká.

Dřeňovému hrachu (Pisum sativum convar. medullare) se příznačně říká hrách k vylupování nebo zelený hrášek. Rostlina je buď poléhavá, nebo vystoupavá či ovíjivá, šplhavá, výjimečně též keříčkového typu. Například odrůda Kudrnáč.

Hrách pro pohodlné zahrádkáře

Typy hrachu, které mají menší vzrůst a vytvářejí kompaktní nepoléhavé porosty, se objevily při šlechtění odrůd. Mají poslední páry listů nahrazeny úponky a označují se jako semi leafless typy. To, že nejsou méně úrodné, si můžeme ověřit na své zahrádce.

Vpřed keříkový hrách Kudrnáč, vzadu odrůda Alderman

Porosty hrachu: vpředu Kudrnáč, vzadu Alderman

Jediným hrachem setým dřeňovým, který mezi úponkaté odrůdy patří, je Kudrnáč. Je to odrůda pro pohodlné lidi, kteří nechtějí pro hrách vyrábět či stavět žádné sítě nebo opěrné plůtky. Úponky se do sebe zaplétají, a tak vytvářejí nevysoký samonosný porost.

Hrách se sklízí postupně, nebo se vytrhá celý porost najednou a někde ve stínu na židličce či lavičce se lusky otrhají a vyloupou.

Barevné lákadlo

Fialové lusky mají hrachy seté typu Kapucín nebo odrůdy patřící mezi pelušky (hrách rolní Pisum sativum var. arvense). Semena pelušek se zpravidla pěstují do krmných směsí. Starší ročníky vědí, že peluška kvete barevně a že má u základů palistů na stonku tmavou skvrnu. A také vědí, že stojí za to, natrhat si lusky i z tohoto porostu. Jen se musí vychytat ta správná zralost.

S dozráváním dostávají hrášky natrpklou chuť. Tato peluška je výjimkou. Pěstuje se jako hrášek k vylupování. Sladkou chuť si podržuje déle než její krmná sestra. Modrý lusk je něco, co přitáhne pohled sousedů, ale hrášek uvnitř je na 100 % zelený. Při výsevu a po dozrání snadno tyto odrůdy odlišíme, nemají semeno světlé, ale tmavé, skvrnité.

Jak semenařit

Od ostatních hrachů se peluška odlišuje v semeni. Zralé nebývá svraskalé, zelené, žlutozelené, žluté, ale hnědé, hnědavé, skvrnité, spíše kulaté. Hrachy patří mezi samosprašné druhy zeleniny, málokdy se povede hmyzu dostat do květu dříve, než se květ opylí sám.

Zatímco Kudrnáč zůstává po přesevu stejný, u modroluských hrachů, pelušek se může stát, že se objeví rostliny s lusky zelenými. Semena z nich sníme, do dalšího roku je neuchováváme. Osivo sklízíme jen z rostlin modroluských.

Hrách setý kapucínský

Hrách setý kapucínský Blauwschokker dorůstá výšky160-200 cm, je pnoucí, z lusků se vylupují zelené hrášky

S kým se dělíme o úrodu, co hrachy dávají zahradě

Hrách snáší běžné půdy, ne mokré, těžké. Nedoporučuje se přihnojovat porost dusíkatými hnojivy a vysévat hrách vícekrát na jedno místo zejména tam, kde trpí červivostí. Červavé lusky je vhodné likvidovat tak, aby se škůdce nemohl dále množit, – odstranit je ze zahrady, nebo je dát ohni.

Hrachy patří mezi plodiny, které do půdy dodávají organickou hmotu – humus – a též určité množství dusíku, které vyrábějí hlízkové bakterie na jejich kořenech.

  • Hrách můžeme vysévat prakticky od března do června na jistou sklizeň. Srpnové výsevy při pěkném podzimu ještě přinesou nějaké lusky, pokud je chladno a deštivo, poslouží jako hodnotné zelené hnojení.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x