Na kterých záhonech, kdy a jak používat netkané textilie

12. 4. 2019

Hlavní výhody netkané – polypropylénové – textilie: prodyšnost a vodopropustnost. Rostlinám nehrozí plísně. Srážky se zasakují, neodtékají.

 • Podobně jako fólie i netkaná textilie snižuje ztrátu tepla z porostu. Umožňuje tím přirychlení a nárůst výnosu (udržuje teploty vyšší průměrně o 2 °C v noci a až o 7 °C ve dne).
 • Chrání porost před silným deštěm, částečně i kroupami, omezuje nadměrné vypařování vody z půdy záhonu.
 • V zimě textilie přispívá k ochraně proti vymrzání asi jako sněhová pokrývka.
 • Může sloužit i jako ochrana proti zvěři, ptákům, škůdcům.
 • Při natažení textilie pod rostliny snižuje výskyt plevelů, brání půdní erozi, znečištění plodin a zčásti i splavování živin.
 • Současně mulčování tmavou textilií napomáhá k prohřívání půdy a tím i lepšímu ohřevu kořenové soustavy. Rostliny se pak odmění rychlejším růstem a bohatší násadou plodů nebo květů.

Netkané textilie se výhodně uplatní nejen u zeleniny, ale můžeme je pokládat i pod jahody, okolo stromků nebo na okrasných záhonech, kde chceme řešit především opakovaný problém s plevely.

Mulčování salátu černou textilií

Mulčování salátu černou textilií

Typy textilií

Hnědá textilie je také vhodná jako mulč do okrasných záhonů pod dekorační povrch (kameny, kůra).

Textiliíe se liší barvou nebo gramáží. Pro nakrývání rostlin se většinou používají bílé, průsvitné textilie, jejich cílem je minimalizovat stínění rostlin.

Naopak pro mulčování jsou vhodné černé nebo hnědé materiály, jenž propouští pouze minimum světla. Tmavá barva nepropustí světlo ke vzcházejícím plevelům, ale také přispěje k rychlejšímu prohřívání půdy v jarních nebo podzimních měsících.

17–19 g/m², 30–50 g/m², 40–100 g/m²

Stejně důležitým faktorem je i hmotnost textilie. Pro krytí rostlin za účelem narychlení v předjaří či na konci léta se používají textilie s gramáží okolo 17–19 g/m². Hodláme-li krýt porost přes zimu, sáhneme po hutnější vrstvě vyznačující se gramáží 30–50 g/m². Stejně i pro mulčování je třeba použít pevnější materiál, který vydrží i sešlapání bez toho, aniž by se protrhl. Hmotnost je v této variantě mezi 40–100 g/m². Používají se i silnější materiály, ale pro zahrádkáře nemají takové uplatnění a také jsou značně dražší.

Netkaná textilie na italských polích

Ukázka nakrývání ve velkém (Itálie)

Aby vydržela na slunci

UV stabilita textilie je důležitá u typů určených k mulčování (například víceletých jahod), jinak se polypropylénová textilie začíná rozpadat již během první sezony.

Netkané textilie se liší cenou. Při nákupu menšího kousku mohou být ceny až dvakrát vyšší, než pokud pořídíme celou roli. Je nutno zvážit, kolik textilie využijeme, v zásobě vydrží, chráněna před světlem a hlodavci na suchém místě. Ceny se samozřejmě značně liší v závislosti na prodejci i sezoně.

 • Bílá krycí textilie 17 g/m² obvykle 3–5 Kč/m²
 • Černá mulčovací textilie 45 g/m² obvykle 6–9 Kč/m²
 • Hnědá mulčovací textilie 50 g/m² obvykle 10 Kč/m²

Jak textilii k záhonu upevnit a čím

S netkanou textilií je třeba manipulovat opatrně. K upevnění na záhonech je nejlepším postupem zahrnout obvodové pásy do půdy. Můžeme použít i dřevěné desky, kterými okraje textilie zatížíme.

Dobře upevněná textilie

Správně instalovaná textilie musí být upevněna ze všech stran

V místě, které budeme pravidelně textilii odkrývat (kvůli ošetřování, sklizni apod.), použijeme raději igelitové pytlíky naplněné pískem. Rozhodně musíme odstranit kameny a další předměty s ostrými hranami, které nejsou vhodné ani k uchycování textilií. Upevnění musí být dostatečné, aby vítr nemohl s textilií volně pohybovat. Jinak má materiál kratší životnost.

Někteří výrobci nabízejí netkanou textilii se zesílenými okraji. Můžeme s ní pak snadněji manipulovat a současně ušetříme část materiálu, který bychom museli více zahrnovat do půdy.

 • Není vhodné upevnit kryt těsně nad rostlinami, protože výpěstky jsou v takovém případě deformované.
 • Chceme-li textilii v dalším roce nebo pro další kulturu používat, je nejlepší, když z původního záhonu kryt srolujeme za suchého stavu. Je to jistější a šetrnější, než skládání přeložením.
Netkané textilie v neobvyklé barvě

Zkoušejí se další barevné formy textilií

Příklady použití netkaných textilií

Kultura Výsev Výsadba Přikrytí / odkrytí Účinek
Saláty leden březen po výsadbě / při uzavírání hlávek Přirychlení o 10 dnů, zvýšení výnosu a kvality (pozor na pozdní odstranění – vybíhání hlávek)
Ředkvičky, ředkve březen, duben po výsevu/ při sklizni Přirychlení až 14 dnů, výnos až o 10 % vyšší, minimum výskytu květilky
Pekingské a čínské zelí únor duben po výsadbě/zač. května Přirychlení o 10–14 dnů, výnos až o 20 % vyšší, minimum dřepčíků a mšic
Paprika, rajčata únor, březen polovina května po výsadbě mulč Přirychlení o týden až 14 dnů, čisté plody, bez nutnosti okopávky
Okurky  nakládačky konec dubna, květen ihned po výsevu mulč a nakrytí/v době květu Mulč sníží napadení plísní okurkovou, kryt zvýší výnos plodů, partenokarpické odrůdy lze pěstovat pod krytem stále
Jahody dle typu sadby ihned po výsadbě/v době květu Mulč omezí napadení plísní šedou, kryt zvýší výnos a ranost
Okrasné květiny dle typu kultury ihned po výsevu, výsadbě Kryt podpoří ujímání, vzcházení rostlin, urychlí jejich růst

Foto autor

Zdroj Zahrádkář 4/2013

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

Zahrádkář 7/2019 titul Zahrádkářka 7/2019 titul předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

16. 7. 2019

Větve přetížené ovocnými plody podepřeme, aby se nezlomily

Ovocné stromy obtěžkané plody tak, že hrozí odlomení větví, včas opatříme oporami. Konce podpěr zakryjeme kusem pryže či hadice, aby nepoškodily kůru větví.

zobrazit další rady a tipy