Na kterých záhonech používat netkané textilie a kdy

4. 4. 2020

Hlavní výhody netkané – polypropylénové – textilie: prodyšnost a vodopropustnost. Rostlinám nehrozí plísně. Srážky se zasakují, neodtékají.

  • Podobně jako fólie i netkaná textilie snižuje ztrátu tepla z porostu. Umožňuje tím přirychlení a nárůst výnosu (udržuje teploty vyšší průměrně o 2 °C v noci a až o 7 °C ve dne).
  • Chrání porost před silným deštěm, částečně i kroupami, omezuje nadměrné vypařování vody z půdy záhonu.
  • V zimě textilie přispívá k ochraně proti vymrzání asi jako sněhová pokrývka.
  • Může sloužit i jako ochrana proti zvěři, ptákům, škůdcům.
  • Při natažení textilie pod rostliny snižuje výskyt plevelů, brání půdní erozi, znečištění plodin a zčásti i splavování živin.
  • Současně mulčování tmavou textilií napomáhá k prohřívání půdy a tím i lepšímu ohřevu kořenové soustavy. Rostliny se pak odmění rychlejším růstem a bohatší násadou plodů nebo květů.

Netkané textilie se výhodně uplatní nejen u zeleniny, ale můžeme je pokládat i pod jahody, okolo stromků nebo na okrasných záhonech, kde chceme řešit především opakovaný problém s plevely.

Mulčování salátu černou textilií

Mulčování salátu černou textilií

Typy textilií

Hnědá textilie je také vhodná jako mulč do okrasných záhonů pod dekorační povrch (kameny, kůra).

Textiliíe se liší barvou nebo gramáží. Pro nakrývání rostlin se většinou používají bílé, průsvitné textilie, jejich cílem je minimalizovat stínění rostlin.

Naopak pro mulčování jsou vhodné černé nebo hnědé materiály, jenž propouští pouze minimum světla. Tmavá barva nepropustí světlo ke vzcházejícím plevelům, ale také přispěje k rychlejšímu prohřívání půdy v jarních nebo podzimních měsících.

17–19 g/m², 30–50 g/m², 40–100 g/m²

Stejně důležitým faktorem je i hmotnost textilie. Pro krytí rostlin za účelem narychlení v předjaří či na konci léta se používají textilie s gramáží okolo 17–19 g/m². Hodláme-li krýt porost přes zimu, sáhneme po hutnější vrstvě vyznačující se gramáží 30–50 g/m². Stejně i pro mulčování je třeba použít pevnější materiál, který vydrží i sešlapání bez toho, aniž by se protrhl. Hmotnost je v této variantě mezi 40–100 g/m². Používají se i silnější materiály, ale pro zahrádkáře nemají takové uplatnění a také jsou značně dražší.

Netkaná textilie na italských polích

Ukázka nakrývání ve velkém (Itálie)

Aby vydržela na slunci

UV stabilita textilie je důležitá u typů určených k mulčování (například víceletých jahod), jinak se polypropylénová textilie začíná rozpadat již během první sezony.

Netkané textilie se liší cenou. Při nákupu menšího kousku mohou být ceny až dvakrát vyšší, než pokud pořídíme celou roli. Je nutno zvážit, kolik textilie využijeme, v zásobě vydrží, chráněna před světlem a hlodavci na suchém místě. Ceny se samozřejmě značně liší v závislosti na prodejci i sezoně.

  • Bílá krycí textilie 17 g/m² obvykle 3–5 Kč/m²
  • Černá mulčovací textilie 45 g/m² obvykle 6–9 Kč/m²
  • Hnědá mulčovací textilie 50 g/m² obvykle 10 Kč/m²

Jak textilii k záhonu upevnit a čím

S netkanou textilií je třeba manipulovat opatrně. K upevnění na záhonech je nejlepším postupem zahrnout obvodové pásy do půdy. Můžeme použít i dřevěné desky, kterými okraje textilie zatížíme.

Dobře upevněná textilie

Správně instalovaná textilie musí být upevněna ze všech stran

V místě, které budeme pravidelně textilii odkrývat (kvůli ošetřování, sklizni apod.), použijeme raději igelitové pytlíky naplněné pískem. Rozhodně musíme odstranit kameny a další předměty s ostrými hranami, které nejsou vhodné ani k uchycování textilií. Upevnění musí být dostatečné, aby vítr nemohl s textilií volně pohybovat. Jinak má materiál kratší životnost.

Někteří výrobci nabízejí netkanou textilii se zesílenými okraji. Můžeme s ní pak snadněji manipulovat a současně ušetříme část materiálu, který bychom museli více zahrnovat do půdy.

  • Není vhodné upevnit kryt těsně nad rostlinami, protože výpěstky jsou v takovém případě deformované.
  • Chceme-li textilii v dalším roce nebo pro další kulturu používat, je nejlepší, když z původního záhonu kryt srolujeme za suchého stavu. Je to jistější a šetrnější, než skládání přeložením.
Netkané textilie v neobvyklé barvě

Zkoušejí se další barevné formy textilií

Příklady použití netkaných textilií

Kultura Výsev Výsadba Přikrytí / odkrytí Účinek
Saláty leden březen po výsadbě / při uzavírání hlávek Přirychlení o 10 dnů, zvýšení výnosu a kvality (pozor na pozdní odstranění – vybíhání hlávek)
Ředkvičky, ředkve březen, duben po výsevu/ při sklizni Přirychlení až 14 dnů, výnos až o 10 % vyšší, minimum výskytu květilky
Pekingské a čínské zelí únor duben po výsadbě/zač. května Přirychlení o 10–14 dnů, výnos až o 20 % vyšší, minimum dřepčíků a mšic
Paprika, rajčata únor, březen polovina května po výsadbě mulč Přirychlení o týden až 14 dnů, čisté plody, bez nutnosti okopávky
Okurky  nakládačky konec dubna, květen ihned po výsevu mulč a nakrytí/v době květu Mulč sníží napadení plísní okurkovou, kryt zvýší výnos plodů, partenokarpické odrůdy lze pěstovat pod krytem stále
Jahody dle typu sadby ihned po výsadbě/v době květu Mulč omezí napadení plísní šedou, kryt zvýší výnos a ranost
Okrasné květiny dle typu kultury ihned po výsevu, výsadbě Kryt podpoří ujímání, vzcházení rostlin, urychlí jejich růst

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den je vhodná mulčovací netkaná textilie i do foliovníků a skleníků? Děkuji za radu. Pavel

Na jaře, jako ochrana před nízkými teplotami, na zmenšení objemu skleníku nad kulturou, u které zatápíte (třeba svíčkou, kahanem, nádobami s vařící vodou. Blízko pod sklo jako stínovka a též clona proti vyzařování tepla, když máte i ve skleníku červivé ředkvičky, pak i na její přikrytí v době od výsevu do sklizně.

Dobrý den dívám se do vaší tabulky na použití u jahod. Myslíte tím prosím, nedávat folii POD jahody (při sázení nových), ale jen zvrchu přikrýt sazeničky? A pokud ano, tak jak potom dále s již vzrostlými jahodami a další roky? To už na ně folii nepoužívat? Petra

V tabulce se o fóliích nepíše, jde o netkanku, která uspíší vstup do vegetace, přiblíží kvetené, chrání před mrazíky. A protože jahody potřebují být opylené hmyzem, textilie se přes den odstraňuje, aby hmyz mohl květy navštěvovat. V další fázi vegetace, po odeznění rizika jarních mrazíků už tolik netkanka není třeba, obyčejně už jsou teploty příznivé růstu a zrání jahod. Pokud by mělo být chladno, pak netkanka poněkud supluje krytý prostor typu tunelu, foliáku.
A do dalšího jara není důvod rostliny přikrývat. Má úkol rostliny přirychlit, chránit květy a plody před mrazíky. Jiný ne.

Děkuji za rozsáhlou odpověď:-)

Má se cibule po nasazení do země přikrýt netkanou textilií? Nebo v které době je vhodné ji přikrýt. Děkuji

Pokud u Vás škodí květilka cibulová, pak by bylo dobré, aby porost byl pod netkankou od výsadby do července, nevadí, když bude do sklizně. Po výsadbě se objeví první generace, která po žíru na cibuli kuklí a vylétá v červnu. V červenci by měla mít za sebou období kladení druhá generace, ale jak to bude letos?

Hezký den, jak prosím postupovat při užití mulčovací textilie u okurek? V tabulce se píše mulč ihned po výsevu. Jak potom budou rostlinky klíčit?
Market

Jestli to dobře chápu, máte strach, budou-li vůbec moct vyklíčit. Ale nejsem si jist jestli chcete přikrývat rostliny, nebo zem mezi nimi.
V případě, že použijete netkanou textilii bílou na krytí porostu, vyklíčí a porostou, podle toho jak se o ně budete starat. Netkanka jen poněkud tlumí na jednu stranu pokles teplot na povrchu půdy a pod ní, a též brání velkému vyzařování tepla v chladných nocích a rychlému vysychání. Na stranu druhou poněkud tlumí ostré slunce, dopadající na rostliny, rozptyluje sluneční záření.
Použijete-li textilii těžší, jiné barvy, proto, aby kryla povrch záhonu mezi rostlinami, pak musíte v místě, kde sejete udělat pro semenáčky díru. Stejně jako třeba plevele jí při klíčení nedokážou protrhnout, zůstaly by pod ní.

Hezký den, lze použít netkanou textilií i v této době při zakládání trávníků? Nebude pod ní moc velké horko ?

Dobrý den,zvažují použít černou fólií na vinohrad pro zamezení růstu plevele. Jaký na to máte názor.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

11. 10. 2024

Na podzim množíme trvalky, sázet se dají i koncem řijna

Podzim využijeme pro množení zejména takových druhů trvalek, které kvetou na jaře či počátkem léta. Vysadíme je poté tak, aby stihly zakořenit.

zobrazit další rady a tipy
11
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x