Mulčováním chráníme půdu a život v ní: žížaly, bakterie, houby…

5. 6. 2021

V půdě koření rostliny a žijí v ní různé organismy, které pomáhají rozkládat zbytky rostlin i živočichů na humus. Čím více organické hmoty je v půdě, tím je zemina úrodnější.

Úrodnost snižují například:

 • Sluneční záření  tím, že vysouší půdu a UV zářením ničí půdní organismy důležité pro rozklad organické hmoty.
 • Vítr napomáhá k vysušování a přispívá k erozi odnosem drobných půdních částeček.
 • Déšť rozrušuje půdní povrch kapkami a stékající voda způsobuje erozi a odnáší další půdní částečky.

Tyto procesy se nejvíce projevují na půdě holé, která není ničím pokrytá. V přírodě je půda chráněna vegetací či biologickým materiálem, jako je listí, zbytky rostlin. Na mnoha zahrádkách však zůstává půda po většinu roku bez vegetace. Neplatí to jen pro podzimní a zimní měsíce, ale často i pro sezonu. Nízká bývá hustota pěstovaných rostlin, k záhonům mnohdy vede cestička z udusané hlíny.

Sláma jako užitečný mulč

Mulčování slámou

Přínosy mulčování

 • Mulčem můžeme chránit povrch půdy a organismy v ní žijící před slunečním zářením, větrem a deštěm.
 • Mulč brání vysychání, šetří množství vody potřebné k zálivce, na svažitých pozemcích zpomaluje odtok vody, která tak má možnost se lépe vsakovat.
 • Mulčováním také výrazně potlačíme růst plevelů, zejména těch jednoletých.
 • Rozklad nastlané hmoty pomáhá doplňovat tolik důležitou organickou hmotu v půdě, zvyšuje se podíl humusu a tím i úrodnost půdy.
Sláma jako pokryv cesty

Zahradní cestičku můžeme pokrýt slámou

Přesto je dobré po déle trvajícím vlhčím počasí nahradit vlhkou mulčovací hmotu suchou, která se naopak slimákům nelíbí.

Mulč sice může přitáhnout pozornost slimáků a plzáků, ale současně i množství dalších živočichů, kteří si dokážou po většinu sezony s nevítanými obyvateli snadno poradit. Zejména draví brouci mají drobné slimáky a jejich vajíčka nebo různý hmyz velmi v oblibě.

Nevítanými obyvateli mohou být hlodavci. Mulč rozprostíráme v nižších vrstvách i kvůli nim.

Kam s mulčem

Mulčovací hmotu jednoduše rozprostřeme mezi pěstované rostliny nejlépe na vlhkou a kyprou půdu. Větší kusy nasekáme třeba motykou nebo rýčem.

Zamulčované dýně

Mulč chrání záhon dýní

Na jaře mulč rostlinného původu odstraníme a zkompostujeme, nebo lehce zapravíme do půdy přímo na záhoně. Slunce nám tak snadněji prohřeje půdu před jarním sázením.

Rozdílné vlastnosti různých mulčů

Čerstvě posekaná trávu necháme před použitím mírně zavadnout a rozprostíráme ji jen ve velmi tenké vrstvě. Tráva je bohatá na dusík, proto nám i záhon krásně prohnojí.

Sláma a piliny ve vyšší vrstvě dobře potlačí růst plevelů. Hodí se i na cestičky k záhonům.

 • Určitou nevýhodou je, že při rozkladu slámy a pilin se zpočátku spotřebovává dusík z půdy. Pokud máme tedy půdu chudou na živiny, je nutné kvůli mulčování slámou nejdříve pravidelně přihnojovat rostliny a to nejlépe přírodními hnojivy např. kopřivovou jíchou.

Podobně je tomu i se senem, které však navíc může obsahovat vyvinutá semena lučních rostlin.

Listí je velmi přirozený materiál. Mnoho pěstitelů ho naprosto zbytečně shrabuje a někdy i bohužel pálí. Přitom právě výborně ochrání půdu přes zimu, poskytne jí potřebnou organickou hmotu, která se rozkladem změní na živiny pro rostliny.

I plevelem bez semen lze mulčovat

Mulčování plevelem

Byliny, divoké rostliny a plevel jsou také vhodné, protože do půdy uvolňují pestrou směs živin. Například kostival dodá půdě draslík, kopřivy zase pomalu uvolňující se dusík. Úplně bez problému můžeme mulčovat i plevelem – bez vyvinutých semen – rostoucím na záhoně. Jednoduše jej vytrhneme a necháme ležet mezi řádky zeleniny. Do půdy tak vrátíme živiny a doplníme ji o organickou hmotu.

Úskalí černé textilie a mulčovací kůry

Poměrně hojně využívána je kombinace netkané textilie a mulčovací kůry. I když se jedná o lepší variantu než je holá půda, je potřeba upozornit na některá úskalí této volby.

 • Černá netkaná textilie je dosti odolná, což může způsobit problémy trvalkám, které se rozrůstají odnožováním nebo volným vysemeňováním. Často tak nedojde k požadovanému plnému zápoji trvalkového záhonu.

Černá netkaná textilie je proto spíše vhodnější pod výsadby keřů nebo například mezi řádky jahodníku. V trvalkových výsadbách ji lze nahradit například ekotextilií, které se do pěti let na záhoně úplně rozloží.

 • Mulčovací kůra je sice plně přírodní materiál, jelikož je však z jehličnanů, má kyselou povahu, což vyhovuje například borůvkám, jehličnanům nebo rododendronům.

K většině okrasných výsadeb je tak vhodnější použít spíše dřevěnou štěpku z listnatých dřevin nebo štěrk, který působí navíc velmi dekorativně.

Trvalkový záhon se štěrkovým mulčem

Výsadba trvalek se štěrkovým mulčem

Vícevrstvé mulčování

Zvláštním postupem mulčování vhodným zejména pro zaplevelené pozemky je tzv. vícevrstevné mulčování (někdy též kobercové). Díky němu se můžeme zbavit i těžko vymýtitelných rostlin jako bršlice kozí noha, třtina rákosovitá, pýr či kopřiva a navíc můžeme pozemek využít v daný rok rovnou i k pěstování.

Postup mulčování ve více vrstvách a výsadby

 1. Na povrch půdy umístíme jako spodní vrstvu kartonové krabice (bez lepicí pásky a pokud možno bez barevného potisku) se vzájemným přesahem 20 cm.
 2. Na karton navrstvíme organickou hmotu. Nejvhodnější je zkompostovaný živočišný hnůj nebo obyčejný kompost. Důležité je, aby byla vrstva papíru dostatečně zatížena.
 3. Poslední vrstvou je sušší materiál jako sláma nebo piliny.
 4. Při sázení rostlin, vytvoříme vhodným bodcem otvor skrze nastlaný mulč, odhrabeme vrstvu nastlaného kompostu a zasadíme sazenici. Do otvoru se sazenicí nasypeme běžnou zeminu.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

29. 5. 2024

Snížením počtu plůdků jablek, hrušek a broskví zlepšíme úrodu

U ovocných stromů je žádoucí menší množství plodů. Jabloně, hrušně a broskvoně se příliš velkým nasazením plodů oslabují. Plody zůstávají drobné, přibývá chorob i škůdců a také nasazení květních pupenů pro úrodu v příštím roce je podstatně nižší.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x