Které okrasné dřeviny v únoru zmlazujeme a prosvětlujeme

18. 2. 2022

Únor využijeme pro správné ošetření okrasných dřevin řezem: Zmlazujeme keře a odstraňujeme větší větve stromů. Ale pozor na chyby!

Keře, které dobře obrážejí,  řežeme – zmlazujeme – několik cm nad zemí. Ty, které obrážejí hůře, k prvnímu rozvětvení.

Vynecháme keře, které brzy pokvetou

V tomto předjarním období můžeme postupně zmladit přestárlé keře probírkou, kterou rozvrhneme do několika let.  Tzv. prosvětlovací řez, lze provést sice u většiny keřů, ale s výjimkou těch, které kvetou hned zjara. Keře kvetoucí zjara, jako je např. zlatice (Forsythia), řežeme až po odkvětu.

Pokud jsme nestihli ořezat opadavé listnaté živé ploty v loňském roce, můžeme tak učinit nyní v předjaří.

Hlubokým řezem zmlazujeme jen výjimečně

Nezapomínáme, že hluboký řez je pro dřevinu stresující, proto řežeme jen v nutných případech. Větve řežeme na větevní kroužek, aby se rána co nejlépe a nejrychleji zahojila.

  • Zcela se však vyhneme dřevinám, jako jsou břízy (Betula), ořešák (Juglans) nebo třešně (Prunus). U těchto dřevin ponecháme raději zásahy na vegetační období.

U větších řezů zamazáváme ránu stromovým balzámem.

Nevhodné odstranění větve

Nevhodně odstraněná větev stromu. Rána není čistá a navíc je zaříznutá do kmene.

Kácíme, roubujeme, vyséváme, stíníme

Také během února můžeme kácet dřeviny a keřové porosty, na které je nutné povolení ke kácení. Štěpku, která po těchto zásazích často na pozemku zbyde, využijeme k mulčování záhonů. Pokud je sněhová pokrývka, je dobře vidět půdorys kladené štěpky a odtávání sněhu je pod ní pozvolnější.

Nastal čas množit některé listnaté i jehličnaté dřeviny. Nabízejí se jak vegetativní (roubování), tak generativní (semenem) množení.

  • Semena můžeme vysévat jak ve skleníku, tak i za okno. Týká se to zejména semen, která prošla stratifikací či obdobím chladu.
  • Roubujeme dobře kořenící listnaté dřeviny (tzv. v ruce) na bezkořenné podnože (zvláště převislé kultivary vrb nebo lísek) i jehličnaté dřeviny (například smrky).

Slunce má již značnou intenzitu, proto chráníme dřeviny před poškozením listů i kmene. Péči věnujeme především stálezeleným stínomilným vřesovištním keřům, jako jsou pěnišníky a stromy s hladkou kůrou. Nebezpečí poškození mrazovými deskami se vyhneme aplikací bílého nátěru na kmínek či použitím plastové ochrany kmene.

Zdroj: Autoři jsou kurátory Botanické zahrady v Praze Troji

Foto autoři

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x