Které okrasné dřeviny v únoru zmlazujeme a prosvětlujeme

18. 2. 2022

Únor využijeme pro správné ošetření okrasných dřevin řezem: Zmlazujeme keře a odstraňujeme větší větve stromů. Ale pozor na chyby!

Keře, které dobře obrážejí,  řežeme – zmlazujeme – několik cm nad zemí. Ty, které obrážejí hůře, k prvnímu rozvětvení.

Vynecháme keře, které brzy pokvetou

V tomto předjarním období můžeme postupně zmladit přestárlé keře probírkou, kterou rozvrhneme do několika let.  Tzv. prosvětlovací řez, lze provést sice u většiny keřů, ale s výjimkou těch, které kvetou hned zjara. Keře kvetoucí zjara, jako je např. zlatice (Forsythia), řežeme až po odkvětu.

Pokud jsme nestihli ořezat opadavé listnaté živé ploty v loňském roce, můžeme tak učinit nyní v předjaří.

Hlubokým řezem zmlazujeme jen výjimečně

Nezapomínáme, že hluboký řez je pro dřevinu stresující, proto řežeme jen v nutných případech. Větve řežeme na větevní kroužek, aby se rána co nejlépe a nejrychleji zahojila.

  • Zcela se však vyhneme dřevinám, jako jsou břízy (Betula), ořešák (Juglans) nebo třešně (Prunus). U těchto dřevin ponecháme raději zásahy na vegetační období.

U větších řezů zamazáváme ránu stromovým balzámem.

Nevhodné odstranění větve

Nevhodně odstraněná větev stromu. Rána není čistá a navíc je zaříznutá do kmene.

Kácíme, roubujeme, vyséváme, stíníme

Také během února můžeme kácet dřeviny a keřové porosty, na které je nutné povolení ke kácení. Štěpku, která po těchto zásazích často na pozemku zbyde, využijeme k mulčování záhonů. Pokud je sněhová pokrývka, je dobře vidět půdorys kladené štěpky a odtávání sněhu je pod ní pozvolnější.

Nastal čas množit některé listnaté i jehličnaté dřeviny. Nabízejí se jak vegetativní (roubování), tak generativní (semenem) množení.

  • Semena můžeme vysévat jak ve skleníku, tak i za okno. Týká se to zejména semen, která prošla stratifikací či obdobím chladu.
  • Roubujeme dobře kořenící listnaté dřeviny (tzv. v ruce) na bezkořenné podnože (zvláště převislé kultivary vrb nebo lísek) i jehličnaté dřeviny (například smrky).

Slunce má již značnou intenzitu, proto chráníme dřeviny před poškozením listů i kmene. Péči věnujeme především stálezeleným stínomilným vřesovištním keřům, jako jsou pěnišníky a stromy s hladkou kůrou. Nebezpečí poškození mrazovými deskami se vyhneme aplikací bílého nátěru na kmínek či použitím plastové ochrany kmene.

Zdroj: Autoři jsou kurátory Botanické zahrady v Praze Troji

Foto autoři

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 4. 2024

Ke stínění skleníku poslouží réva, proti škůdcům lepové desky

Existují různé způsoby stínění skleníku během vegetace – nátěry, zakrytí rákosovými rohožemi, maskovacími sítěmi nebo vnitřními závěsy. Výhodné je využití révy vinné. Pro menší skleníky postačí jedna sazenice (hlava) – rostoucí ve skleníku.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x