Dusíkaté vápno proti plevelům

21. 2. 2020

V únoru až březnu je možné vyhubit klíčící semena a mělce kořenící drobné plevele přibližně do stadia vyvinutého čtvrtého listu. Pomůže dusíkaté vápno.

Dusíkatým vápnem se dají zničit i velmi obtížné plevele včetně ptačince. Ptačinec v teplejších oblastech může přirůstat i po celou zimu. Na vlhkou půdu nebo na právě rozmrzlé plevelné rostliny, rovnoměrně rozhodíme dávku 30-40 g/m². Výrazný účinek je po mrazivé noci nebo brzo zrána.

Na ptačinec zabírá dusíkaté vápno

Na volné půdě se ptačinec rychle rozrůstá; foto Shutterstock

Jak dusíkaté vápno funguje

Účinek dusíkatého vápna je založený na přechodné tvorbě kyanamidu – tato fáze je závislá jednak na množství dusíkatého vápna, druhu půdy, na vlhkosti a teplotě. Aplikace se urychlí na teplých a živných půdách, na suchých a chladných se účinnost zpomaluje.

Jako vodítko platí tyto ochranné lhůty
Dávka v g/m² 20 30 40
Počet dní 4-6 6-10 10-14

Na aktivních půdách (dostatečně zásobených humusem) dodáme tak navíc dávkou dusíkatého vápna zužitkovatelný dusík pro rostliny, se kterým je třeba počítat v celkové hnojivé dávce.

Ptačinec obecný (Stellaria media) patří mezi nejrozšířenější plevele. Na jedné průměrné rostlině uzraje až sto padesát tisíc semen, což dokazuje jeho velkou rozmnožovací schopnost. Kdysi se používal také jako léčivka – sbíraly se rostliny od března do října, na čaj tišící kašel nebo podporující odvodňování. Má i  protizánětlivé účinky.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli lze dusíkatým vápnem zlikvidovat trávník. Chci vyset květnatou louku v části zahrady, ale do ručního rytí a odplevelování se mi nechce, jde o celkem velkou plochu.
Předem děkuji za odpověď. Sikorová

Ne. Nejde.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x