Které keře a polokeře řežeme v zimě, aby v létě krásně kvetly

11. 2. 2021

Vegetační klid dřevin se přehoupl do druhé poloviny. Je čas zmlazovat a prosvětlovat keře, které nekvetou časně zjara. Které řežeme v zimě?

Zmlazení

Při radikálním zmlazení řežeme keře buď několik cm nad zemí (ty co dobře obrážejí), nebo na první rozvětvení (ty které obrážejí hůře).

Pustoryl po radikálním řezu na pařez

Zmlazovací řez pustorylu na pařez; foto Ivan Dvořák

  • Blíže u země lze řezat např. tavolníky (Spiraea) nebo pustoryl (Philadelphus) či pámelník (Symphoricarpos).
  • Mezi hůře obrážející dřeviny můžeme zařadit např. některé zimolezy (Lonicera) nebo kolkvície (Kolkwitzia) aj.

Pokud si nejsme jisti, můžeme v tomto období přestárlé keře zmladit postupnou probírkou, kterou rozvrhneme do několika let.

Prosvětlení

Většinu keřů, které nekvetou časně zjara, lze upravit tzv. prosvětlovacím řezem. Ty, které pokvetou zanedlouho, například zlatici (Forsythia), řežeme po odkvětu.

Poslechněte si rady k zimnímu řezu, které posluchačům Českého rozhlasu Region nabídl Ivan Dvořák z redakce časopisu Zahrádkář:

Keře kvetoucí v létě řežeme v zimě

Jmenované druhy seřízneme nyní v případě, že jsme je již neořezali v předchozím období.

Do skupiny keřů, které kvetou v létě, patří například komule (Buddleja), ořechoplodec (Caryopteris), tavolník (Spirea x bumalda, S. japonica, S. Douglasii) i pustoryl (Philadelphus).

Ořechoplodec clandonský (Caryopteris × clandonensis) řežeme v zimě

Řezem podpoříme bohatství letních květů také u ořechoplodce clandonského; foto Shutterstock

V období bez mrazů řežeme také zpododěr (Ceanothus), zahradní fuchsie (Fuchsia magellanica Gracilis), kručinku (Genista), ibišek syrský (Hibiscus syriacus), hortenzii latnatou (Hydrangea paniculata), třezalku (Hypericum patulum Hidcote), indigovník barvířský – modřil (Indigofera gerardiana), Lespedeza, Perovskia, letní tamaryšek (Tamarix pentandra), klasnatka (Elsholtzia).

Jednou za několik let nebo po vymrznutí hluboce seřízneme vřes (Calluna – vysoké odrůdy), třezalku (Hypericum – zejména nízké odrůdy), levanduli (Lavandula angustifola) a svatolínu (Santolina).

 

Zvláštní pozornost zasluhuje hortenzie velkolistáHydrangea macrophylla (! nezaměňovat s h. latnatou, H. paniculata). Řežeme jí nejpozději z uvedených keřů, současně s odkrýváním rostlin po zimě.

  • Nejprve odstraníme suchá květenství.
  • Řezem prosvětlíme hortenzii velkolistou tak, že vyřežeme až u země starší vyholené větvičky a suché konce ostatních výhonů. Silné mladé výhony s dobrými koncovými pupeny na rostlině ponecháme – z nich se vyvinou letošní květy.

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

12. 4. 2024

V dubnu vysazujeme popínavé okrasné dřeviny

Duben je hlavním obdobím výsadby všech popínavých dřevin, které jsou na trhu k zakoupení s hrnkovým balem. Tyto liány jsou důležitou skupinou rostlin pro výzdobu zahrad – zdí, stěn, loubí, pergol, konstrukcí, plotů, kmenů stromů a dalších míst.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x