Které krásenky předpěstovat, které sít, kde budou nejhezčí?

7. 2. 2021

Co je dobré promyslet, aby kultivary různých druhů krásenek na zahradě naplno předvedly své půvaby? Zvolte výšku krásenky, pak plánujte přímý výsev nebo předpěstování.

Krásenky pocházejí z jihu USA, Střední a Jižní Ameriky. Zdomácněly v tropech a subtropech Asie a pronikly do zahradní kultury.

Pěstují se zejména kultivary druhů krásenky zpeřené (Cosmos bipinnatus) a krásenky žluté (C. sulphureus). V obou případech se jedná o velmi atraktivní letničky s velkými květy, jejichž barevná paleta je díky nabídce mnoha odrůd opravdu pestrá.

Krásenka zpeřená

Kvete obvykle v odstínech růžové, červené, fialové, nachové a bílé barvy. Některé odrůdy jsou plnokvěté, nebo mají rourkovitě stočené květní plátky.

I výška rostlin je značně variabilní a bývá zhruba od 50 do 200 cm. Právě výška konkrétní odrůdy asi nejvíce rozhoduje o možném použití rostlin ve výsadbách. Kompaktní odrůdy se dobře hodí pro skupinové či ornamentální výsadby a doplňují tak obvykle letničkové záhony.

Vyšší odrůdy lze velmi dobře použít i v trvalkových výsadbách, třeba jako menší skupinky vyplňující různá místa v záhonech. Jejich podstatnou výhodou je i to, že se v těchto výsadbách dokážou samy přesévat a udržovat se tak pro další sezony.

Výsev: únor, březen, duben

Krásenky zpeřené je možné předpěstovat, ale také vysévat přímo na stanoviště, což pak značně usnadňuje práci.

Krásenky zpeřené lze vysévat již v únoru, v březnu nebo i v dubnu. Ideální teplota pro vzcházení je 18–20 °C. Výsevní substrát musí být propustný a stále mírně vlhký.

Rostliny začínají kvést často už od května a dokážou kvést dlouho do podzimu.

Krásenky kvetoucí během podzimních měsíců

Krásenky kvetou dlouho do podzimu

Není výjimkou, že kvetoucí rostliny jsou v záhonech ještě koncem října, tedy pokud nejsou poškozeny mrazem.

Krásenka žlutá

Použití krásenky žluté je podobné. Díky tomu, že v sortimentu převažují spíše nižší odrůdy, bývají rostliny nejčastěji k vidění v záhonech letniček.

Odrůdy krásenky žluté se odlišují i tím, že se doporučuje je předpěstovat. Přímý výsev jim může činit větší problémy než krásence zpeřené.

Krásenky žluté kvetou především v odstínech žluté či oranžové barvy.

Samotné pěstební podmínky obou krásenek jsou víceméně stejné. Ideální jsou místa na plném slunci s propustnou, živnou, stále mírně vlhkou půdou. Rostliny z přímého výsevu snášejí vcelku dobře i občasné přísušky. Sucho však urychluje vegetaci a rostliny nedosahují obvyklé velikosti.

Krásenka krvavá

Vedle dvou zmíněných druhů krásenek se občas pěstuje také krásenka krvavá (Cosmos atrosanguineus), která je atraktivní především tmavě vínově červenými květy. Pochází z Mexika, v přírodě jde o vytrvalou bylinu s hlíznatě ztloustlými kořeny. U tuzemském klimatu však venku nezimuje a pěstuje se jako letnička.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 3. 2025

Tři čtyři týdny trvá, než na jaře zakoření hlízy begonií

Doba zakořeňování přezimovaných hlíz begonií je přibližně 3 až 4 týdny. Výhodné je předklíčení na sucho při teplkotě 15-20 °C a ve tmě. Zhruba po týdnu se objeví na plošší straně malé puky. Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x