Begonie: výsev, substrát, tipy pro úspěšné klíčení a vzejití
25. 1. 2021Begonie s českým názvem kysala vídáme často. Jedny pěstujeme jako letničky a rostliny okrasné květem, jiné v bytě pro krásu listů.
Co je dobré promyslet, aby kultivary různých druhů krásenek na zahradě naplno předvedly své půvaby? Zvolte výšku krásenky, pak plánujte přímý výsev nebo předpěstování.
Krásenky pocházejí z jihu USA, Střední a Jižní Ameriky. Zdomácněly v tropech a subtropech Asie a pronikly do zahradní kultury.
Pěstují se zejména kultivary druhů krásenky zpeřené (Cosmos bipinnatus) a krásenky žluté (C. sulphureus). V obou případech se jedná o velmi atraktivní letničky s velkými květy, jejichž barevná paleta je díky nabídce mnoha odrůd opravdu pestrá.
Kvete obvykle v odstínech růžové, červené, fialové, nachové a bílé barvy. Některé odrůdy jsou plnokvěté, nebo mají rourkovitě stočené květní plátky.
I výška rostlin je značně variabilní a bývá zhruba od 50 do 200 cm. Právě výška konkrétní odrůdy asi nejvíce rozhoduje o možném použití rostlin ve výsadbách. Kompaktní odrůdy se dobře hodí pro skupinové či ornamentální výsadby a doplňují tak obvykle letničkové záhony.
Vyšší odrůdy lze velmi dobře použít i v trvalkových výsadbách, třeba jako menší skupinky vyplňující různá místa v záhonech. Jejich podstatnou výhodou je i to, že se v těchto výsadbách dokážou samy přesévat a udržovat se tak pro další sezony.
Krásenky zpeřené je možné předpěstovat, ale také vysévat přímo na stanoviště, což pak značně usnadňuje práci.
Krásenky zpeřené lze vysévat již v únoru, v březnu nebo i v dubnu. Ideální teplota pro vzcházení je 18–20 °C. Výsevní substrát musí být propustný a stále mírně vlhký.
Rostliny začínají kvést často už od května a dokážou kvést dlouho do podzimu.
Není výjimkou, že kvetoucí rostliny jsou v záhonech ještě koncem října, tedy pokud nejsou poškozeny mrazem.
Použití krásenky žluté je podobné. Díky tomu, že v sortimentu převažují spíše nižší odrůdy, bývají rostliny nejčastěji k vidění v záhonech letniček.
Odrůdy krásenky žluté se odlišují i tím, že se doporučuje je předpěstovat. Přímý výsev jim může činit větší problémy než krásence zpeřené.
Krásenky žluté kvetou především v odstínech žluté či oranžové barvy.
Samotné pěstební podmínky obou krásenek jsou víceméně stejné. Ideální jsou místa na plném slunci s propustnou, živnou, stále mírně vlhkou půdou. Rostliny z přímého výsevu snášejí vcelku dobře i občasné přísušky. Sucho však urychluje vegetaci a rostliny nedosahují obvyklé velikosti.
Vedle dvou zmíněných druhů krásenek se občas pěstuje také krásenka krvavá (Cosmos atrosanguineus), která je atraktivní především tmavě vínově červenými květy. Pochází z Mexika, v přírodě jde o vytrvalou bylinu s hlíznatě ztloustlými kořeny. U tuzemském klimatu však venku nezimuje a pěstuje se jako letnička.
Foto autor
Mezi volně rostoucími nebo kulturně pěstovanými rostlinami, najdeme velké množství nebezpečných a problematických druhů. S těmito rostlinami se můžeme setkat ve výsadbách veřejné zeleně, zámeckých a městských parcích, v soukromých zahradách.