Řez, zmlazování a výmladky opadavých okrasných dřevin

21. 12. 2020

Začátkem zimy nastává období vhodné pro tvarovací řez a zmlazování některých okrasných opadavých stromů, živých plotů a keřů.

Dáváme však pozor, abychom neřezali choulostivé dřeviny, které by mohly namrznout nebo zcela zahynout, například okrasné slivoně nebo některé javory.

V prosinci, pokud výrazně nemrzne, můžeme už dělat řez na dřevinách, které nejsou choulostivé. Lze tak například odstranit větší větve okrasných stromů, které překážejí, nebo zmlazovat některé keře, jako jsou pustoryly (Philadlephus) nebo tavoly (Physocarpus).

Nejprve odřežeme veškeré odumřelé, nemocné a poškozené větve, ponechané zkrátíme podle potřeby. Řezem můžeme stromky zmlazovat i tvarovat. Rány poté ihned ošetříme stromovým balzámem nebo latexem.

Začneme s vysekáváním mlází, a pokud ještě není půda zmrzlá, i kořenových výmladků, které je nutné vyřezat co nejhlouběji, nejlépe až na kořenech, ze kterých vyrůstají.

Foto Ivan Dvořák

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

29. 1. 2023

Proti hnědému padlí angreštu se lze bránit i výběrem odrůdy

Závažná houbová choroba hnědé padlí angreštové se v posledních letech velice rozšířila jak vinou klimatických změn, tak i pěstitelských chyb. K rozšíření infekce přispěly přestárlé výsadby a staré odrůdy angreštu. Rovněž mírné zimní teploty a nedostatek sněhové pokrývky podpořily četnost výskytu choroby.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x