Řez, zmlazování a výmladky opadavých okrasných dřevin

21. 12. 2020

Začátkem zimy nastává období vhodné pro tvarovací řez a zmlazování některých okrasných opadavých stromů, živých plotů a keřů.

Dáváme však pozor, abychom neřezali choulostivé dřeviny, které by mohly namrznout nebo zcela zahynout, například okrasné slivoně nebo některé javory.

V prosinci, pokud výrazně nemrzne, můžeme už dělat řez na dřevinách, které nejsou choulostivé. Lze tak například odstranit větší větve okrasných stromů, které překážejí, nebo zmlazovat některé keře, jako jsou pustoryly (Philadlephus) nebo tavoly (Physocarpus).

Nejprve odřežeme veškeré odumřelé, nemocné a poškozené větve, ponechané zkrátíme podle potřeby. Řezem můžeme stromky zmlazovat i tvarovat. Rány poté ihned ošetříme stromovým balzámem nebo latexem.

Začneme s vysekáváním mlází, a pokud ještě není půda zmrzlá, i kořenových výmladků, které je nutné vyřezat co nejhlouběji, nejlépe až na kořenech, ze kterých vyrůstají.

Foto Ivan Dvořák

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 5. 2024

Biologická ochrana rostlin bude čím dál tím užívanější

Problémem chemické ochrany proti škůdcům je možný výskyt zdraví škodlivých reziduí ve sklízených výpěstcích. Riziko roste zejména při nesprávném načasování nebo při nadměrné koncentraci preparátu. Stále významnějšími se proto stávají možnosti biologické ochrany rostlin.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x