Opatrně se zimním řezem choulostivých okrasných dřevin

8. 2. 2020

Do konce února dokončíme prosvětlovací nebo zmlazovací řez odolných okrasných stromů, keřů, popínavých dřevin a těch, které jsme vysadili na podzim, ale neseřezali jsme je

S řezem naopak počkáme u choulostivějších druhů, které přes zimu namrzají. Neřežeme ani velké větve dřevin, které při poranění hodně roní mízubřízy, javory a ořešáky prořezáváme až během vegetace, když se tok jarní mízy zpomalí, obyčejně to je podle vývoje počasí koncem dubna, začátkem května.

I pro okrasné dřeviny platí obecné zásady řezu

  1. Nejprve odstraňujeme divoké výhony vyrůstající z podnože a větve poškozené, případně ty, které jeví známky napadení houbovými chorobami.
  2. Dále odřežeme konkurenční výhony ke zvoleným kosterním výhonům, nakonec ostatní slabé výhony zahušťující korunu (keř) a příliš kolmo rostoucí výhony.
  3. V závěru rovnoměrně zkrátíme asi na polovinu prodlužující výhony na pupen otevírající korunu (keř).
Koruna lípy obecné (též evropské) tvarovaná do stěny

V nizozemské provincii Severní Brabantsko upravují koruny lip obecných do tradičního tvaru, který slouží jako sluneční clona. Lípa je dobře tvarovatelný strom, rány se brzy hojí. Lípu lze řezat celoročně, pravidelný řez nepotřebuje. Foto Shuterstock

V únoru řežeme též dřevité řízky ze zdravých rostlin a nenamrzlých výhonů okrasných dřevin, které upravíme na konečnou délku řízku, popřípadě je ošetříme stimulátorem. Ty pak uložíme na chladném chráněném místě. Po rozmrznutí půdy je ihned vysazujeme zasazením do tří čtvrtin výšky. Při dobré péči získáme do podzimu mladé sazenice.

  • Ještě je možné v tomto období nařezat rouby jabloní a jiných dřevin, které budeme chtít na jaře roubovat. Pečlivě si je označíme a uložíme v chladu, aby nevyrašily.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

29. 3. 2020

Jak pečovat o krásu narcisů a dalších cibulových květin

Většině cibulových květin vyhovují středně těžké, propustné a humózní půdy, které nebyly přímo hnojeny čerstvým chlévským hnojem. Narcisy mají rády těžší půdu, hyacinty naopak lehčí.

zobrazit další rady a tipy