
Jak doplnit chybějící půdní živiny: draslík, vápník a další
14. 1. 2022Správným hnojením a péčí o úrodnost půdy dodáme živiny, které rostlinám zajistí dobrou kondici. Bez živin v půdě bude úroda horší. Které látky použít a jak?
Zelenina má poměrně vysoké nároky na živiny. A tak se může stát, že nedostatek fosforu, draslíku, hořčíku, vápníku, síry nebo jiné látky v půdě sníží přítomnost zdraví prospěšných minerálů v zelenině.
Například deficit síry v půdě odejme sirné silice cibuli či česneku. Právě ty tolik prospívají lidskému zdraví a jsou zodpovědné za chuť (ostrost) cibulové zeleniny.
Nebo jiná souvislost: Nízká hodnota půdní reakce – pH (kyselé půdy) zvyšuje rozpustnost a tím usnadňuje rostlině přijímat z půdy většinu těžkých kovů, jako je kadmium či olovo. Proto pěstitelé takové situaci brání a kyselé půdy vápní.
Rostliny vystavené stresu z nedostatku živin mohou místo biogenních prvků, které zajišťují růst a vývoj, také přijímat ve vyšší míře nežádoucí rizikové těžké kovy.
Na druhé straně může zelenina obsahovat nežádoucí množství dusičnanů — z přehnojení dusíkatými (ledkovými) hnojivy. Ba i vysoké dávky minerálních hnojiv mohou ve skleníku, fóliovníku či pařeništi vyvolat zasolení půd a tím omezit příjem vody, zpomalit růst a vývoj rostlin.
Základním principem hnojení je doplňování živin odčerpaných plodinou z půdy. Množství odebraných živin závisí na druhu zeleniny a úrodě.
Například zelí při výnosu 7 kg/m² odčerpá z této plochy 25 g dusíku, 4 g fosforu, 25 g draslíku, 20 g vápníku, 4 g hořčíku a 7,7 g síry, to znamená 85,7 g čistých živin z m² . V přepočtu na záhon to budou kilogramy, na hektar metráky živin…
Na takový přísun živin už nestačí organická hnojiva, jako je chlévský hnůj, kompost, zelené hnojení. Nezbytné je i minerální hnojení.
Pokud chceme mít přesnou představu o potřebě hnojení, musíme zjistit půdním rozborem zásobu přístupných živin v půdě (fosfor, draslík, vápník, hořčík) a pH půdy. Dávku živin (hnojiva) tedy určíme podle druhu a množství sklizené zeleniny a upravíme ji podle zásoby živin v půdě, podle použitého organického hnojení a podle nároků předplodiny (luskoviny) na živiny.
Klíčící rostliny potřebují optimální podmínky, aby se zdárně vyvíjely. Připomeňme, že jde hlavně o substrát bez patogenů, dostatek světla, odpovídající teplotu a po vzejití rovněž o vzdušnost prostředí.