Zelenina je zdravá, když je půda výživná; zelí má, co mu země dá

7. 10. 2020

Zelenina má poměrně vysoké nároky na živiny. A tak se může stát, že nedostatek fosforu, draslíku, hořčíku, vápníku, síry nebo jiné látky v půdě sníží přítomnost zdraví prospěšných minerálů v zelenině.

Co zaviní nedostatek a co přebytek

Například deficit síry v půdě odejme sirné silice cibuli či česneku. Právě ty tolik prospívají lidskému zdraví a jsou zodpovědné za chuť (ostrost) cibulové zeleniny.

Nebo jiná souvislost: Nízká hodnota půdní reakce – pH (kyselé půdy) zvyšuje rozpustnost a tím usnadňuje rostlině přijímat z půdy většinu těžkých kovů, jako je kadmium či olovo. Proto pěstitelé takové situaci brání a kyselé půdy vápní.

Pekingskému zelí chybí vápník

Chybí vápník: Nekróza pekingského zelí, foto J. Rod

Rostliny vystavené stresu z nedostatku živin mohou místo biogenních prvků, které zajišťují růst a vývoj, také přijímat ve vyšší míře nežádoucí rizikové těžké kovy.

Na druhé straně může zelenina obsahovat nežádoucí množství dusičnanů — z přehnojení dusíkatými (ledkovými) hnojivy. Ba i vysoké dávky minerálních hnojiv mohou ve skleníku, fóliovníku či pařeništi vyvolat zasolení půd a tím omezit příjem vody, zpomalit růst a vývoj rostlin.

Jak určit dávku hnojiva

Základním principem hnojení je doplňování živin odčerpaných plodinou z půdy. Množství odebraných živin závisí na druhu zeleniny a úrodě.

Zelí ke sklizni

Zelí před sklizní, foto J. Rod

Například zelí při výnosu 7 kg/m² odčerpá z této plochy 25 g dusíku, 4 g fosforu, 25 g draslíku, 20 g vápníku, 4 g hořčíku a 7,7 g síry, to znamená 85,7 g čistých živin z m² . V přepočtu na záhon to budou kilogramy, na hektar metráky živin…

Na takový přísun živin už nestačí organická hnojiva, jako je chlévský hnůj, kompost, zelené hnojení. Nezbytné je i minerální hnojení.

Pokud chceme mít přesnou představu o potřebě hnojení, musíme zjistit půdním rozborem zásobu přístupných živin v půdě (fosfor, draslík, vápník, hořčík) a pH půdy. Dávku živin (hnojiva) tedy určíme podle druhu a množství sklizené zeleniny a upravíme ji podle zásoby živin v půdě, podle použitého organického hnojení a podle nároků předplodiny (luskoviny) na živiny.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x