Cibule kuchyňská; jak ji pěstovat, aby chutnala a vydržela
4. 12. 2021Vyváženou chuť a vůni dává řadě pokrmů cibule. Pro pěstování na zahradě můžeme odrůdy vybírat i podle toho, jak ji používáme v kuchyni.
Lednový plán celosezonního pěstování zeleniny, v němž si ujasníme, jak budeme střídat druhy a doplňovat živiny do půdy, nám může přinést novou zkušenost i pěknou úrodu.
Stejné zeleninové druhy nepěstujeme po sobě. Obdobně se vyhneme pěstováná druhů z téže čeledi nebo ze skupiny zeleniny (cibulové, košťálové, kořenové, luskové, plodové, listové a stonkové).
Na snímcích uvádíme příklady zeleninových druhů, kterými si můžeme obohatiut sortiment pěstované zeleniny.
Delší časový odstup (až 4 roky) je potřebný
Plodová (rajče, paprika, okurky, lilek vejcoplodý, melouny), košťálová zelenina, celer, případně i pór, vyžadují organické hnojení (chlévský hnůj, nebo jeho náhradu sušený, fermentovaný hnůj, kompost, zelené hnojení).
Ředkvičky a ředkev nepěstujeme po hnojení chlévským hnojem. Měly by příliš ostrou chuť a zvýšila by se možnost napadení květilkou.
Po sklizni hlavní plodiny (tj. plodiny s dlouhou vegetační dobou, kam patří plodová zelenina, košťáloviny, mrkev, celer atd.) zařazujeme zeleninu s krátkou dobou vegetace (např. salát, ředkvičku, špenát), případně zelené hnojení. Je potřebné omezit dobu, po kterou je půda bez porostu, aby se zabránilo ztrátě živin vyplavením.
Zeleným hnojením se obohatí půda o organickou hmotu a živiny, zařazením luskovin i o vzdušný dusík.
Druh zeleného hnojení Termín výsevu Výsevek (g/m²) Termín zapravení
Jarní peluška VII. 180–200 X.–XI.
Svazenka vratičolistá VII.–IX. 10-12 X.–XI.
Světlice barvířská VII.–VIII. 30 X.–XI.
Hořčice bílá VII.–IX. 8-12 XI.
Pokud to dovolí velikost zahrady, je pro zvýšení organické hmoty v půdě, obsahu dusíku, i zlepšení půdní struktury velice vhodné zařadit jeteloviny, vojtěšku, která by se měla zapravit do půdy nejlépe až po 2. roce pěstování.
Raný salát + pozdní květák (okurky, karotka, červená řepa…)
Rané kedlubny + celer, (paprika, rajčata…)
Cibule ze sazečky + kedlubny, (pekingské zelí, ředkev…)
Hrách + pozdní pór (kedlubny…)
Rané brambory + salátová zelenina
Raný salát + brokolice + špenát k přezimování
Špenát + fazole + hlávkový salát
Rané kedlubny + celer + špenát k přezimování
Rané zelí + letní salát + hrách
Ředkvička + kedlubny + fenykl sladký
Foto autorka
Okenní truhlíčky a přenosné nádoby v zahradě a na balkonech osiřely. Přesto máme šanci na vytvoření živého zimního aranžmá. Stačí si dobře vybrat rostliny a dekorativní materiál.