Pět tipů pro zdraví rostlin v zahradě

3. 3. 2020

Kdo rostlinám na zahradě setrvale přilepšuje, předchází starostem s ošetřením nemocných rostlin nebo vlastnímu zklamání z neúrody.

Správným způsobem pěstování můžeme rostliny posílit natolik, že dokážou parazitům i samy vzdorovat. Co je pro takový stav potřeba udělat?

  1. V pěstebních – zpravidla ročních – plánech vždy pamatujeme na střídání zeleninových druhů na různých záhonech nebo jejich částech.
  2. Možnost výskytu chorob snižujeme i tím, že k pěstování používáme vyšlechtěné rezistentní odrůdy a sadby.
  3. Rostliny čerpají živiny z půdy, a tak je logické, že kondice zeminy by měla být naší prestižní záležitostí. Pečujeme o půdní strukturu a úrodnost především doplňováním organických látek,  zálivkou, vyváženým hnojením a v intervalu několika let a podle potřeby i vápněním.
  4. Snažíme se výsadbou a setím kombinovat rostliny tak, aby se v růstu i odolnosti podporovaly navzájem. Průběžně vhodným způsobem hubíme plevel i nemocné rostliny.
  5. Chemii používáme se znalostí, co přípravky obsahují a jaké účinky látky mají. Vybíráme moderní prostředky, které šetří užitečný hmyz a jsou šetrné mj. ke včelám, domácím zvířatům i člověku. Aktuálně povolené prostředky uvádí Rostlinolékařský portál pro jednotlivé plodiny, konkrétní choroby a škůdce. Užitečnou pomůckou je také Kalendárium ochrany plodin na stránkách Českého zahrádkářského svazu.
Včela v dobré zahradě

Se zahradou s přirozenou sílou pomohou přirození pomocníci; foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

4. 10. 2023

Kam vysadit ovocné stromky, aby se jim dobře dařilo

Stromky nesázíme ani na místě poraženého stromu dříve než po pěti letech. Půdu ozdravíme pěstováním záhonové plodiny, kypřením a přidáváním kompostované zeminy. Tam, kde žila jádrovina, i po několika letech upřednostníme peckovinu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x