Pět tipů pro zdraví rostlin v zahradě

3. 3. 2020

Kdo rostlinám na zahradě setrvale přilepšuje, předchází starostem s ošetřením nemocných rostlin nebo vlastnímu zklamání z neúrody.

Správným způsobem pěstování můžeme rostliny posílit natolik, že dokážou parazitům i samy vzdorovat. Co je pro takový stav potřeba udělat?

  1. V pěstebních – zpravidla ročních – plánech vždy pamatujeme na střídání zeleninových druhů na různých záhonech nebo jejich částech.
  2. Možnost výskytu chorob snižujeme i tím, že k pěstování používáme vyšlechtěné rezistentní odrůdy a sadby.
  3. Rostliny čerpají živiny z půdy, a tak je logické, že kondice zeminy by měla být naší prestižní záležitostí. Pečujeme o půdní strukturu a úrodnost především doplňováním organických látek,  zálivkou, vyváženým hnojením a v intervalu několika let a podle potřeby i vápněním.
  4. Snažíme se výsadbou a setím kombinovat rostliny tak, aby se v růstu i odolnosti podporovaly navzájem. Průběžně vhodným způsobem hubíme plevel i nemocné rostliny.
  5. Chemii používáme se znalostí, co přípravky obsahují a jaké účinky látky mají. Vybíráme moderní prostředky, které šetří užitečný hmyz a jsou šetrné mj. ke včelám, domácím zvířatům i člověku. Aktuálně povolené prostředky uvádí Rostlinolékařský portál pro jednotlivé plodiny, konkrétní choroby a škůdce. Užitečnou pomůckou je také Kalendárium ochrany plodin na stránkách Českého zahrádkářského svazu.
Včela v dobré zahradě

Se zahradou s přirozenou sílou pomohou přirození pomocníci; foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 6. 2024

Zelený typ čekanky sejeme v červnu, podobně i čekanku pro kořeny a puky

Červený typ čekanky hlávkové se začíná vysévat dříve – již od poloviny dubna, zelený typ v červnu. S vyséváním končíme počátkem července. Čekanku pěstovanou pro zimní rychlení bělených puků můžeme vysévat ještě v polovině června

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x