Pět tipů pro zdraví rostlin v zahradě

3. 3. 2020

Kdo rostlinám na zahradě setrvale přilepšuje, předchází starostem s ošetřením nemocných rostlin nebo vlastnímu zklamání z neúrody.

Správným způsobem pěstování můžeme rostliny posílit natolik, že dokážou parazitům i samy vzdorovat. Co je pro takový stav potřeba udělat?

  1. V pěstebních – zpravidla ročních – plánech vždy pamatujeme na střídání zeleninových druhů na různých záhonech nebo jejich částech.
  2. Možnost výskytu chorob snižujeme i tím, že k pěstování používáme vyšlechtěné rezistentní odrůdy a sadby.
  3. Rostliny čerpají živiny z půdy, a tak je logické, že kondice zeminy by měla být naší prestižní záležitostí. Pečujeme o půdní strukturu a úrodnost především doplňováním organických látek,  zálivkou, vyváženým hnojením a v intervalu několika let a podle potřeby i vápněním.
  4. Snažíme se výsadbou a setím kombinovat rostliny tak, aby se v růstu i odolnosti podporovaly navzájem. Průběžně vhodným způsobem hubíme plevel i nemocné rostliny.
  5. Chemii používáme se znalostí, co přípravky obsahují a jaké účinky látky mají. Vybíráme moderní prostředky, které šetří užitečný hmyz a jsou šetrné mj. ke včelám, domácím zvířatům i člověku. Aktuálně povolené prostředky uvádí Rostlinolékařský portál pro jednotlivé plodiny, konkrétní choroby a škůdce. Užitečnou pomůckou je také Kalendárium ochrany plodin na stránkách Českého zahrádkářského svazu.
Včela v dobré zahradě

Se zahradou s přirozenou sílou pomohou přirození pomocníci; foto Shutterstock

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

29. 3. 2020

Jak pečovat o krásu narcisů a dalších cibulových květin

Většině cibulových květin vyhovují středně těžké, propustné a humózní půdy, které nebyly přímo hnojeny čerstvým chlévským hnojem. Narcisy mají rády těžší půdu, hyacinty naopak lehčí.

zobrazit další rady a tipy