Jak doplnit chybějící půdní živiny: draslík, vápník a další

14. 1. 2022

Správným hnojením a péčí o úrodnost půdy dodáme živiny, které rostlinám zajistí dobrou kondici. Bez živin v půdě bude úroda horší. Které látky použít a jak?

Čím doplnit dusík

Zlepšení růstu brzděného nedostatkem dusíku lze nejrychleji dosáhnout mimokořenovou výživou roztokem močoviny. Pokud jsou listy již silně poškozeny, je jistější hnojivá zálivka roztokem ledku vápenatého. Neměli bychom však zapomínat na pravidelné hnojení dusíkem a omezit vyplavování dusíku z půdy v zimě prostřednictvím zeleného hnojení.

Zálivka draslíkem

Okamžitým řešením viditelné absence draslíku je zálivka 2% roztokem síranu draselného. Půdu bychom měli vyhnojit draselnými hnojivy a pak pravidelně hnojit draslíkem podle požadavku pěstovaných rostlin.

Postřikem proti nedostatku vápníku

Protože za nedostatek vápníku v rostlinách jen zřídka může nedostatečná zásoba v půdě (kromě silně kyselých půd), nelze jej většinou odstranit vápněním. Preventivně se proti nedostatku vápníku jabloní, rajčat, a papriky doporučuje postřik na list (u zeleniny i hnojivá zálivka) chloridem vápenatým nebo také ledkem vápenatým.

Doplnění hořčíku

Příznaky nedostatku hořčíku lze snadno odstranit použitím mimokořenové výživy hořkou solí nebo speciálními listovými Mg hnojivy (např. MgN-sol). K hnojení hořčíkem se doporučuje kieserit. Dolomitický vápenec je vhodný jen pro půdy s pH pod 6,5. Pravidelně bychom měli také používat draselná hnojiva s obsahem hořčíku.

Když chybí živiny: Nedostatek hořčíku patrný na hroznu

Odumírání třapiny jako následek nedostatku hořčíku

Při nedostatku železa

Nedostatek železa zesilují vysoké dávky fosforu a příliš nízký obsah draslíku v půdě.

Jako okamžité opatření lze doporučit mimokořenovou výživu cheláty železa, které používáme i ke hnojení do půdy.

Doporučuje se úprava půdní reakce k neutrální až slabě kyselé a zlepšení obsahu humusu.

Tip na živiny

Protože často nechybí pouze jedna z uvedených živin, lze doporučit také vícesložková hnojiva. Vhodná jsou například krystalická, která jsou ve vodě zcela rozpustná a používají se k hnojivé zálivce a mimokořenové výživě.

Hnojivá zálivka je vhodným způsobem přihnojování rostlin, které zaléváme. Koncentrace je obvykle okolo 0,5 %. U mimokořenové výživy se pohybuje bezpečná koncentrace aplikovaných hnojiv v rozmezí 0,2–1 %. Výjimkou je hořká sůl, kde se doporučuje koncentrace 2–5 %.

Foto J. Rod

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 4. 2024

Živé ploty ze stálezelených dřevin; druhy podle velikosti

Stálezelené dřeviny se hodí pro živé ploty, které mají celoročně zůstat neprůhledné. Ploty tvarované řezem navíc mohou pozemek chránit proti větru a prachu. Péče o odolné druhy dřevin je snadná.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x